şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ali ağaoğlu ortaya çıktı: hava günlük güneşlik değil, hem de hiçbir sektör için

  bir süredir kriz söylentileri ile ortalıkta görünmeyen ali ağaoğlu ortaya çıkarak, borçlarını azaltmak için bazı varlıklarını satacağını açıkladı. ağaoğlu sektördeki krize dikkat çekti.

  ali ağaoğlu, aktiflerin yüzde 4-5'ini satarak borçlarını azaltacaklarını söyledi. faiz ve döviz kurlarının arttığı bir ortamda hemen hemen bütün sektörlerde durgunluk gözlemlediğini belirten ağaoğlu, inşaat sektörü için de durumun farklı olmadığını söyledi.

  bloomberg’e verdiği söyleşiye "hava günlük güneşlik değil, hem de hiçbir sektör için" diye başlıyor ali ağaoğlu.

  faiz ve döviz kurlarının arttığı bir ortamda hemen hemen bütün sektörlerde durgunluk gözlemlediğini belirten ağaoğlu, inşaat sektörü için de durumun farklı olmadığını söyledi. kendi ifadesiyle "reytingi yüksek" bir kişi olduğu için inşaat sektöründeki durgunluktan en çok etkilenenlerden biri olduğu yönünde söylentiler çıktığını ifade eden ağaoğlu bu iddiaları yalanladı: "banka borçlarımızla kıyasladığımızda varlıklarımız çok daha yüksek. satışların durgunlaştığı bu dönemden en güçlü çıkacak şirketlerden biriyiz. biraz fedakarlık yaparak bu dönemi geride bırakacağız."

  ağaoğlu şirketler grubu yönetim kurulu başkanı ağaoğlu’nun kastettiği fedakarlıkların başında biraz fiyat indirirerek varlık satışı yapmak geliyor. grubun toplam banka borçlarının aktiflere oranının yüzde 9,4 seviyesinde olduğunu kaydeden ağaoğlu, 2018 sonunda bu oranı yarıya indirmeyi amaçladıklarını, bu çerçevede aktiflerde yüzde 4-5 oranında satış planladıklarını belirtti.

  stratejik ortaklığa sıcak

  ağaoğlu stratejik ortaklıklara da sıcak bakıyor. banka borçlarının istanbul finans merkezi’nin planlanandan uzun sürmesi nedeniyle oluştuğunu, projeye şu ana kadar 400 milyon dolar yatırım yaptıklarını belirtiyor ve ekliyor: "iki kez projeye yabancı ortak alma girişimimiz oldu. biri rus uçağının düşürülmesine, biri de katar krizinin patladığı döneme denk geldi. ancak hala stratejik ortak alma fikrine sıcak bakıyoruz."

  2016’ya kadar bilançolarında banka kredilerinin sıfır olduğunu kaydeden ağaoğlu, finans merkezi nedeniyle borçlanmaya gitmek zorunda kaldıklarını belirtti. ağaoğlu, "ilk 3-4 yıl özkaynak yatırımı yaptık. toplam 400 milyon dolarlık yatırımın sadece 110 milyon dolarlık kısmını banka kredisi olarak kullandık. 2016 ve 2017 yıllarında kullandığımız bu kredinin faiz yükünü taşımamak için tamamını kapattık" dedi.

  2015’te yüzde 20’ye yaklaşan konut fiyat artışları nisan ayı itibariyle yüzde 10’lar seviyesine indi. konut sektörünün motoru olan istanbul’da ise yavaşlama çok daha şiddetli. istanbul’da yıllık fiyat artışı hızı nisan sonunda yüzde 3,80 düzeyinde gerçekleşti.

  kaynak
 • söyleyen kişi dikkate alındığında bu ülkede net bir kriz olduğunu belirten kelimeler topluluğu.
 • beyan sahibinin yaptığı, 5.214 bağımsız bulunduğu ağaoğlu maslak 1453 projesinin emlak konut'un sitesinde yer alan yıllara göre resmi satış rakamları:
  2012: 1745
  2013: 881
  2014: 675
  2015: 632
  2016: 845
  2017: 198
  ve 2018: 1 (bir)
  250'den fazla satılıktan satılan sayısı 1.
  ali ağaoğlu işte bu durumu olabildiğince yumuşatarak anlatmış.
 • geberin amk (bkz: svihs)