şükela:  tümü | bugün soru sor
 • fernando pessoa'nın aforizmalarını içeren kitabı.

  "anlaşılmayı her zaman reddettim. anlaşılmak kendini satmaktır. âşık olmak yalnızlıktan usanmaktır; bu yüzden bir korkaklıktır, kendimize ihanettir. geçmişim, olamadığım her şeydir. hep uyanmanın sınırındaymışım gibi hissediyorum. japon çay fincanlarımdan birisi kırıldığında, gerçek nedenin bir hizmetçinin özensiz ellerinin değil o porselenin kıvrımlarına yerleşen desenlerin kaygıları olduğunu düşünürüm."
 • zeplin kitap'ın derlediği ince kitap. bazı aforizmalar şahane ve pessoa'yı (benim gibi) tanımayan kişiler bile bu ince kitapla zatın içe kapanık, düşleri yücelten, toplum yerine bireyin önemini vurgulayan ve tanrı ile ilgili sıkıntıları olan karamsar biri olduğunu görüyor.
  günümüze de uyan birçok alıntıdan biri ile süsleyelim girdimizi: 'birkaç kişi mutluluğu bulabilsin diye birçokları acı çeker.'

  buralara uğrayanı varsa yayınevine samimi not: daha önce yine kendi yayınlarından okuduğum kafka'nın aforizmalarını içeren yalnızlık sahip olduğum tek şey adlı kitaptaki kusurlara benzer hatalara rastlayınca (yaptıkları işin hakkını yememe sınırları içinde) belirtmek isterim ki birazcık daha özen gösterilmesi gerekir. nitekim aynı aforizmayı iki sayfa sonra bir daha görebiliyorsunuz.
 • nihilizm, buhran, içe kapanıklık gibi etkilerde yazılmış aforizmalar içeren fernando pessoa eseri.
  ilk birkaç aforizmasına göz attıktan sonra bir hevesle okumaya karar verip satın aldım bu kitabı.
  başlarda etkileyici geldi ancak bir yerden sonra, aynı temanın ve aynı sığlığın tekrar etmesi, ailesiyle problemler yaşayan ve sevdiği çocuğa kavuşamayan on dört yaşındaki bir kız çocuğunun twitter hesabını okuyormuşum hissiyatına kapılmama sebep oldu.
  siz siz olun hiçbir kitabın ismine aldanmayın.
 • bir fernando pessoa şaheseri. kitap ismiyle beni hemen yakaladı. içimdeki nihilizm duygularını canlandıran, insanın içini karartan cinsten bir ismi var. kitabı biraz analiz edecek olursak;

  fernando pessoa; "yalnız yaşayamıyorsan, doğuştan kölesin," der. hayattan hiçbir şey istememenin ise, yaşamın gerçek mutluluğu olduğunu söyler. çünkü beklentiler, insanı köle eder." der..

  "vicdan azabı değil, bilinç azabı çekiyorum. "

  "aklımı kaybederim, daha fazla konuşamam ve yarım saatten sonra yorgun hissederim. insanlarla konuşmak uykumu getirir. sadece ruhani ve hayali arkadaşlarım, sadece hayallerimdeki konuşmalar gerçektir ve somut olarak vardır. "

  “anlaşılmayı her zaman reddettim.anlaşılmak kendini satmaktır.aşık olmak yalnızlıktan usanmaktır;bu yüzden bir korkaklıktır,kendimize ihanettir. geçmişim,olamadığım her şeydir.
  hep uyanmanın sınırındaymışım gibi hissediyorum”

  hiçbir şey istememenin mutluluğu, zeplin düşünce yayınevi