• umursayan insan sabah kalktı, kahvaltıda kepekli bir şeyler yedi, saçını, makyajını yaptı, bir kaç giysi arasında kaldı sonra en çok yakışacağını düşündüğünü giydi, sokağa çıktı, muntazam yürüdü, bir kedi gördü, çok güzel olduğunu düşünüp "ay kıyamam" diyip sevdi, ayıp olur diye sokakta sigara içmedi,derse vaktinden önce girdi, güzelce dinledi not tuttu, arkadaşlarıyla konuştu, birilerinin dedikodusunu dinledi ayıp olmasın diye yorum yaptı, okuldan sonra bir arkadaşının doğumgününü sevdiği sevmediği bazı arkadaşlarıyla beraber kutladı, hediye verdi, "beğendin mi" dedi, hatırı için orada bulunan sevmediği insanlara tahammül etti. lavaboya gitti, makyajını tazeledi aynada kendini inceledi, oradan kalktı, sevgilisiyle bugün buluşacaklardı, buluştu, bir yere oturdular, sevgilisine "beni ne kadar seviyorsun" diye sordu, cevabını dinledi mutlu oldu, gece için plan yapacaklardı, annesi aradı, gece ailecek misafirliğe gideceklerini eve erken gelmesini söyledi, sevgilisinin yanından içini çekerek ayrıldı, eve gitti, biraz ders çalıştı, gece istemediği misafirliğe gitti, herkesle iyi geçinip güler yüz gösterdi, eve döndüğünde yorgundu, yarın erken kalkması gerektiği için hemen yatağa girdi, uyudu.

biraz umursayan insan sabah geç kalktı, okula yetişmek için hızlıca bir şeyler atıştırıp çıktı, yine de geç kaldı, derse geç girsem mi girmesem mi diye düşündü, vazgeçti, hoca derse ara verince derse girdi, arkalarda bir yerde uyukladı, "dersten sonra hedenin doğumgününü kutlayacağız" dediler, "bugün müydü o ya" dedi, bir yere oturdular, arkadaşını tebrik etti, mekanda sevmediği bazı şahısları farkedince fazla durmadı, sevgilisini aradı, buluştular, bu sırada evden aradılar, eve erken gelmesini söylediler, sevgilisiyle birlikte olduğunu öne sürüp gitmedi, sevgilisi sinemaya gitmek istediğini söyledi bu yüzden sinemaya gittiler. gece eve döndü, televizyon izledi, internete girdi, gece epey geç uyudu.

çok az umursayan insan sabah geç kalktı, "sikerim okulu" dedi tekrar uyudu. karnı çok acıkınca uyandı, kahvaltı yaptı, dışarı çıktı, okula uğradı, muhabbet edecek adam bulamadı, bir yere oturdu, sevgilisi aradı, buluşalım dedi, buluştular, oturdular, evden aradılar, evden arandığını görünce telefonu kapattı, sevgilisi sinemaya gitmek istediğini söyledi, sinemaya gitmek istemediği için sevgilisiyle kavga etti, küsüp ben gidiyorum dedi, gitti, bir yerlere oturdu, içti, eğlendi, sabaha karşı eve döndü, yattı sızdı.

hiç umursamayan insan günün herhangi bir saatinde uyandı, acıkınca karnını doyurdu, insanlar ona bir şeyler söylediler duymadı, canı isteyince dışarı çıktı, canının istediğiyle konuştu, canı sıkılınca ayrıldı, yatağında uyumak istediği zaman eve döndü, yattı zıbardı.

insanlar bu profiller arasında bir yerlerdedirler, yukarıdan aşağıya ters evrimleşme gibi gözükse de aslında bu kötü bir şey değildir, hatta en doğal ve sağlıklı olan en aşağı seviyedir, danonedir, köy yumurtasıdır.

(bkz: hiç kimsenin umursamadığı insan)
  • zamanında gereğinden fazla umursamış olandır.
  • hayatimdaki insanlara göre benim. ders çalışmayan, tembel, usengec.. gelecekten pek beklentisi olmayan..
    halbuki bilmiyorlar benim istediğim ev, araba, para değil. hayallerim vardı elbet fakat olmadı, olmuyor ya da olduramıyorum.ıstanbul'da okumayı isterdim hep, kendimi geliştirebilecegim bir sehirdi. geldim istanbul'a okula gidiyorum geliyorum evde oturuyorum saatlerce film izliyorum, bir seyler okuyorum. okulumu sevmiyorum ders çalışmıyorum dolayisi ile kalmak uzereyim. pek arkadasim yok olanlar da pek vakit geçireceğim insanlar değil. ara sıra iki çay belki birkaç cümle. sevgilim yok. bazen flört oluyor sonra, sonrası yok işte. olmuyor. sıkılıyorum. etkinliklere katılıyorum anlık belki biraz mutlu oluyorum sonrası yok. zevk alamıyorum doyurmuyor tatmin etmiyor bir seyler beni.hiçbir yere ait hissemiyorum kendimi.başka turlu bir sey mi benim istedigim, onu da bilmiyorum.sevgisiz büyüdüm ben. babam geç gelirdi hep eve, calisirdi. annem yemek yapar evi temizler pek disariya cikmaz asosyal bir insandı, surekli basi agrir uzanirdi. belki eksik bir seyim yoktu, kitaplarım, yemekler, para. ama sevgisiz büyüdüm. ınsanlar beni sevmeyecekmis gibi geliyor bir iliskiye baslayamiyorum.sevmekten mi korkuyorum sevilmekten mi bilmiyorum. o yüzden bosverdim herkesi, her seyi.. belki bir gün 30 ya da 40lı yaşlarda hayatıma son veririm diyorum ve yakıyorum bir sigara.
  • hayatın anlamını çözmeye çalışırken, hayatın anlamsızlığının farkına varmış insandır.
  • yorulmuştur.
    yıllarca atlas gibi dünyayı sırtında taşımıştır. bıkıp dünyayı sırtından indirmiştir. az biraz dünya kendisini taşısın demektedir.

durdurun dünyayı inecek var diyemediğinden dünyaya da herşeye de boşvermiştir.
  • 10-15 yaş genç gösterir.
  • çok şeyi umursamakla bir arada olduğunda can sıkar. hemen her şeyi haddinden fazla umursuyorum, öte yandan çevremdeki çoğu kişinin umursadığı hiçbir şeyi umursamıyorum. umursadıklarım, gerçekleşmesi zor olan şeyler, umursamadıklarım da keza.

umursamadığım şeyler bana zarar vermedikleri sürece de umursamadıklarım listesinde kalacaklar.

insanları değerlendirirken umursamadığım şeyler var mesela;

insanların,
    sevişip sevişmediklerini ya da kiminle sevişip kiminle sevişmediklerini umursamıyorum.
    ne giydiklerini, saç modellerini, makyajlarını, nasıl göründüklerini umursamıyorum.
    cinsiyetlerini umursamıyorum.
    engellerini umursamıyorum.
    hangi ırktan olduklarını, hangi dili konuştuklarını, hangi kütüğe bağlı olduklarını umursamıyorum.
    inançlı olup olmadıklarını, inanıyorlarsa neye inandıklarını umursamıyorum.
    çalışıp çalışmadıklarını, çalışıyorlarsa ne iş yaptıklarını, nerede ve hangi pozisyonda çalıştıklarını, ne kadar maaş aldıklarını umursamıyorum.
    mal varlıklarını umursamıyorum.
    vs...

bir de insanlarla eğer ki kendileri ile bir şekilde mecburiyetten (akrabalık, iş, arkadaş ortamı vs nedenler) aynı ortamda olmak ve vakit geçirmek durumundaysam umursamadığım muhabbetler var;

insanların,

sevişip sevişmediklerini ya da kiminle sevişip kiminle sevişmediklerini umursamıyorum.
    ne giydiklerini, saç modellerini, makyajlarını, nasıl göründüklerini umursamıyorum.
    cinsiyetlerini umursamıyorum.
    engellerini umursamıyorum.
    hangi ırktan olduklarını, hangi dili konuştuklarını, hangi kütüğe bağlı olduklarını umursamıyorum.
    inançlı olup olmadıklarını, inanıyorlarsa neye inandıklarını umursamıyorum.
    çalışıp çalışmadıklarını, çalışıyorlarsa ne iş yaptıklarını, nerede ve hangi pozisyonda çalıştıklarını, ne kadar maaş aldıklarını umursamıyorum.
    mal varlıklarını umursamıyorum.
    vs...

bana bunları anlatan, bunlar üzerinden başkalarını yargılayıp onların hayatında söz sahibi olduğunu zanneden kimseyi de umursamıyorum.
    sürekli başkalarının hayatını didikleyen, dünyadaki var oluş nedenleri dedikodu olanları umursamıyorum.
    tek derdi ne kadar mükemmel ve üstün olduğunu bir şekilde -dış görünüş, para, mal varlığı, ünvan vs- ispatlamak olan gösteriş budalalarını umursamıyorum.
    istenmediğini bile bile başkalarını rahatsız etmekten çekinmeyen insanları umursamıyorum.
    saygısız ve kaba insanları umursamıyorum.
    sadece bir sıcak selam verildiği ve bir konuda biraz sohbet edildiği için karşısındaki sanki onun hayatında çok önemli bir yeri varmış/ olmak zorundaymışcasına bunaltan, karşıdakinin iyi niyetini sonuna kadar sömürenleri umursamıyorum.
    vs...

ve daha yazamadığım birçokları.

hani o dünyanın en önemli şeyiymişçesine heyecanla anlattığınız bir sürü saçma şey var ya, işte ben onların hiçbirini umursamıyorum. bu nedenle de ben size karşı bu kadar umursamazken attığım her adımı deli gibi takip edip bir de kendinizde yorum yapma/ müdahale etme hakkı bulmanızı ise tahmin edemeyeceğiniz kadar umursuyorum. çünkü biliyorum ki, bir bana değil bu tavrınız; herkes kötü/iğrenç/ aşağılık/ namussuz/ ahlaksız da bir siz mükemmelsiniz!

tek bir şey biliyorum ki; umursamadıklarım başkaları tarafından da umursanmaz olduğunda umursadıklarım da umursanır olmaktan çıkacak elbet ama zor, hem de çok zor.
  • değmediğini görmüş insandır. kendini yırtsa da bazı şeyleri değiştiremez çünkü.
  • hiçbir şeyi umursamayan insan yoktur, kova burcu erkeği vardır.
  • antidepresan kullanan kişidir.
hesabın var mı? giriş yap