• insanın kendini boş bir varlık gibi hissetmesine neden olur. ne elle tutulur bir başarınız ne de sizi heyecanlandıracak biri vardır hayatınızda. siz çabaladıkça her şey elinize yüzünüze bulaşır, bir türlü doğrulamazsınız. ne kadar görmezden gelmeye çalışsanız da eninde sonunda fark edersiniz bu iğrenç durumu. fark edersiniz ama yapabileceğiniz bir şey olmadığından alışırsınız bir süre sonra bu yolunda gitmeyişlere. öylesine yaşamaya başlarsınız hayatı. herhangi bir beklentiniz olmadan, amaçsız, öylesine işte...
  • bazen hayatında geçirdiğin bir gün için değilde hayatının hepsi için denilebilecek durum. asıl koyan da o olur insana.
  • (bkz: hayatın anlamını yitirdiği anlar)
    (bkz: insanın yaşamayı beceremediği zamanlar)

işte bu kadar karamsarlık içinde yitip gitmek için yeterli bir bahane. yine de ümit etmekten usanmamak gerek.
  • bir gün bir yerde kendini bırakmakla başlar bu.

onun hangi gün olduğundan emin olamazsınız ama.

mesela ben... hangi yediğim darbeden sonra kendimi bıraktım ve işler yolunda gitmemeye başladı bilmiyorum.

uzunca bir süredir işlerin yolunda gitmediğini biliyorum ve uzun zaman önce kendimi bıraktığımı da. yani oldu bir hayli.
    ama bu bırakma olayı ne zamana tekabül ediyor işte onu tam olarak kestiremiyorum.
    belki bilsem oraya dönüp her şeyi en baştan yoluna koymaya çalışacağım. ya da en azından sebebi bilip ona göre çareler üreteceğim.

ama bilmiyorum. bilmedikçe hiçbir şey de yolunda gitmiyor işte.

yani ben hiçbir şeyin yolunda gitmemesini insanın kendinden vazgeçmesine bağlıyorum, kendine inanmaktan vazgeçmesine. çünkü kendine inanan, kendini bırakmayan insanların işleri yolunda gidiyor.

kişi ne zaman hayata karşı direncini yitirip, kendini bırakmaya başlarsa işte ondan sonra hiçbir şey yolunda gitmiyor.

o yüzden ya direnin ya da o direnci yeniden kazanmak için yollar arayın kendinizi bıraktığınız noktayı bulun; yoksa hiçbir şeyin yolunda gideceği yok.

hiçbir şeyin yolunda gitmediği yerden bildiriyorum. her şeyin yolunda gittiği yerdekilere selamlar..
  • kişinin kendisi için gerekli olan uyku düzenini sağlayamaması, bunun için tek başına yeterli olacak önemdedir.
  • sahte gülüşlerle üzerini örtmeye çalışmak gerekir. eğer ki böyle yapmazsanız, sanki sorunlarınızı çözmek istiyormuş gibi size yöneltilen 'neyin var' sorusunu duyarsınız. bişeyim yok amk, sadece otobüs biletimi kaybettim.
  • genelde hemen hemen herkesin başına gelen bir durum. peki neden "hemen hemen" diyoruz? çünkü bazısı asla böyle bir süreç yaşamıyor. fakat şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki bu süreçleri asla ama asla metafiziksel sebeplere bağlamayın. bu duruma isyan edin ama içten içe değil. sesinizi yükseltin. bu durumu yaşayan diğer kişilerle senkronize hareket edin. çünkü emin olun ki bu şartlar size özel olarak yukarıdan indirilmiş değil. o aynı bazısı tarafından düzenlenmiş, yazılmış ve oynatılmakta olan bir senaryonun eseri.

ayık olun.
  • “belki hiçbir şey yolunda gitmedi; ama hiçbir şey de beni yolumdan etmedi”

diyorum.
  • hayatımda bir süredir tek düşündüğüm sorunum,ailem dışında yapayalnız oluşum,neredeyse bir senedir kız arkadaşım,sırrımı çekinmeden paylaşabileceğim,içimi dökebileceğim,seveceğim,sevileceğim,değer vereceğim,değerli olduğumu hissettirecek bir kız arkadaşım olmamasıydı ama dün ev arkadaşımla anlaşamayışımız bir üst raddeye geldi.detaya girmeye gerek yok,evleri ayırma kararı aldık,ama keşke bunu bana yazın söyleseydi ben daha rahat ev arkadaşı bulabilirdim,o da daha rahat ev bulabilirdi.o gittiğinde bütün masraflarım iki katına çıkacak bir memur çocuğu olarak ailemin maddi sınırlarını aşacağım..daha önce böyle bir şey yaşamamıştım böyle bir sorunla yüzleşince falafoş oldum,bugün annemle telefonda konuşurken az daha ağlayacaktım bir anda gözlerimden yaşlar süzülecekti zor tuttum,normalde ağlardım ağlayamama nedenim son bir senede burada biraz daha olgunlaşmış olmam..kim bilir kimlerin ne derdi var,bir köşede sessiz derman bekleyen..bende bir köşemdeyim içimi dökme ihtiyacı hissettim sözlük..umarım dertli olan herkes en kısa sürede hayırlısıyla dermanına kavuşur..kısacası bazen insanın sadece uyuma isteği duymasını sağlayan olaylar silsilesi olurlar kendileri..
hesabın var mı? giriş yap