şükela:  tümü | bugün
  • life for rent, i m like a bird, wherever i may roam gibi sarkilarda anlatilan insanlardir.
  • dogdugu gunden beri bir yerde yasamis ve dort senelik ogrenimini* baska bir yerde tamamlamis bir insanin akabinde aklina gelen bunalim hissinin kaynagi
  • her yere aitmiş gibi davranırlar. hayatı ikiye bölerek yaşarlar. gündüz ve gece. gündüzleri bir parçasıymış gibi yaşadıkları toplulukların içinde bol bol yalan söylerler. duygularını zerre anlamadıkları, düşüncelerine zırnık değer vermedikleri insanlar için "mesih" olmaya çabalarlar. geceleri ise söyledikleri yalanların, yaptıkları iki yüzlülüklerin verdiği acı ile uyuyamazlar. on dörtlük bakirelerin kanı, göğüsleri pörsümüş fahişelerin eti, beşinci sınıf barların sidik kokan tuvaletleri ve ergenliğe bile henüz girmemiş oğlanların anal kasları geceyi gündüze çevirir bunlar için. tehlikelidirler.
  • nerede değillerse orada olmak isterler.
  • ilginc bir sekilde heryere ait olan insanlardir sonucunu cikaririm hep. anasi baska bir memleketli, babasi baska bir memleketli, nerelisin sorusunun cevabini kendisi de bilemeyen, muzik zevki karisik, siyasi gorusu degisik.. hic bir gruba girdiginde, hic bir memlekete gittiginde yuzde yuz aidiyet duygusu hissedemeyen insanlardir. ama hepsinden de biraz barindirirlar, iyidirler, hosturlar.
  • hiç bir yere ait olmamayi seçmemis de olabilen insanlardir. ailesinin çalismak için geldigi 'yabanci' bir ülkede dünyaya gelmislerdir. o ülkenin iki resmi dili vardir ve bu dillerin konusuldugu iki farkli bölgede de yasamak zorunda kalmislardir. her gün 1 degil, 2, 3 hatta 4 degisik kültürle, dinle ve dille içiçe yasamislardir. dogduklari yerde de yabanci olmuslardir, her yaz gittikleri ailelerinin ülkelerinde de. herkesin dogal bir sekilde yasadigi ve atlattigi kimlik arayasini ülke ülke gezinip travmatik sonuçlarla kuyrugu bacaklarinin arasinda geldikleri yere dönmüslerdir. 'nerelesin' diye soruldugunda her defasinda iç geçirmislerdir, bunalmislardir. kendilerini avutmak için 'dünya vatandasiyim' demislerdir çogu zaman.. yaslari ve yasam deneyimleri ilerledikçe bu çok yönlülügün çikmaz bir sokak degil aslinda bir zenginlik oldugunu farkedip, hiç bir yerli ve ayni zamanda her yerli olmanin dayanilmaz hafifligi onlari en nihayet mutlu etmistir, murada erdirmistir.
  • iclerinden biri olmak istedigim insan kumesi. bir kisiye ait olup, hicbir yere ait olmamak istiyorum. ispanya senin, dubai benim dolasmak istiyorum. 2 yil orada, 3 yil burada; kocam hep yanimda.*
  • (bkz: naci en alamo)