şükela:  tümü | bugün
 • *
  kısaca, seçim yapma süresiyle, seçenek sayısı arasındaki ilişkiyi açıklayan yasa.
  bu yasaya göre, seçenek sayısı arttıkça seçim süresi de logaritmik olarak artıyor. hatta tam formül de şöyle:
  t = b * log(2)(n+1)
  t:zaman
  b:sabit sayı
  n:seçenek sayısı

  hatta seçenek sayısı iyice arttığı zaman seçim yapmak imkansızlaşıyor.
  bunu test etmek için de kalabalık bi markette deney yapmışlar. deney basit: 2 farklı reçel standı kurulmuş markete. bi standda 24 diğer standda 6 çeşit reçel mevcut.
  24 farklı reçel olan standda müşterilerin %60'ı durmasına rağmen satın alma oranı %3.
  6 farklı reçel olan standda ise müşterilerin %40'ı durmuş, bu azalmaya rağmen satın alma oranı %30.

  bu deneyi okuduktan sonra aklıma gelen şeyse apple'ın satış başarısı oldu.

  http://blog.usabilla.com/…ing-hicks-law-web-design/
  https://en.wikipedia.org/wiki/hick's_law
 • hick-hyman kanunu olarak da geçmektedir. seçenek sayısının yanında seçeneklerin sunuluş şeklini de içeren kanundur. örneğin bir listedeki kelimeleri rasgele sıralı olarak verirseniz bulma süresi doğrusal olacaktır çünkü her kelimeye sırasıyla bakma ihtiyacı doğacaktır (ve en kötü ihtimalle aranan kelime sonda olacağı için bütün kelimelere bakılacaktır).

  ancak kelimeler sıralı olursa, bir kelimeyi arayan kişinin kelimeleri aramaya listenin ortasından başlayarak ilk aşamada listedeki kelimelerin yarısını elemesi ve her adımda kalan yarının ortasına bakarak listedeki eleman sayısını yarıya indirmesi mümkündür. bu sayede 2 tabanında logaritmik bir adım sayısı ile sonuca ulaşacağı öngörülebilir.

  aslında yaklaşım oldukça basit bir matematiğe dayanmasına ve herkesin aklına gelebilecek olmasına rağmen hick yasasının dayandığı ana unsur bu matematiksel gerçeği insan davranışlarına uygulamış olmasıdır. üstelik de bunu 1951 yılında yapmış olmasıdır. 10 adet ampülü rasgele yakan ve insanların mors kodunu anlaması için geçen tepki sürelerini ölçen bir deney yapmıştır.

  roth ise daha sonra bu deneye dayanarak ıq seviyeleri ile reaksiyon süreleri arasında ilişki olduğunu iddia etmiştir. yani zeki insanların daha hızlı kavrayıp daha hızlı tepki verdiğin iddia etmiştir.

  eh artık aksiyon oyunlarında daha hızlı olanların ıq'su yüksektir sonucu mu çıkmalıdır yoksa yaşlandıkça zayıflayan reflekslere bakarak insanlar yaşlandıkça ıq'su düşmektedir sonucu mu çıkar bunları da okuyucuya bırakıyorum.
 • secenek sayisi artikca karar verme (secim) zamaninin logaritmik arttigini gosteren yasa. eger bu secenekler sonsuza giderse kararsizlik sureci basliyor ve insanlar karar veremiyor. az secenek insanlarin daha hizli secim yapmasini sagliyor. surec daha kisa zamanda sonlaniyor. ozellikle de satis yapilan sektorlerde bu yasadan faydalanabiliyor. bu yasanin formulunu pazarlama sektorune uygularsak az secenek, hizli karar ve daha cok satis. bu yuzden bu yasanin basariyla uygulanmasi icin oncelikle seceneklerin azaltilmasi gerekir. son olarak, internet dunyasindaki karsimiza cikan reklamlar ve tavsiyeler daha onceki davranis bicimlerimizden yola cikarak secenekleri eliyor. karsimiza en uygun secimleri getiriyor.

  ayrica
  (bkz: firsat maliyeti)(bkz: opportunity cost)
  (bkz: trade off)
  (bkz: fuzzy logic) (bkz: bulanik mantik)
 • zengin insanların tercihlerinin kusurlu olabileceğini destekleyen kanun. alınan hizmet ya da ürün yelpazesi fazla olduğundan dolayı yapılan tercihin de sıradışı ya da kabul görmemiş olduğu durumu.
  (bkz: az çoktan fazladır)