• kulaklari icine hava girmeyecek sekilde parmaklarla sikica tikayip 20 saniye kadar beklendigi zaman gecen sey. cok buyuk oranda ise yariyo. $amdan dergisinin 1993 yilina ait bir sayisindaki bilimsel makalesinden ogrendigimiz super bir bilgidir.
  • 16 saattir aralıksız devam ediyo..
    bildiğim bütün yöntemleri denedim geçmesi için.. bilmediklerimi de sağa sola sordum, internetten araştırdım denedim, yine geçmedi..

kafama poşet geçirip nefesimi tutarak kulaklarımı tıkıycam, kendimi korkuturken, yarım limonu ağzıma sokup kendimi fırına vericem..
    elveda sözlük..

not: ölmezsem biriniz kafama kürekle vurun da daha fazla can çekişmeden bitsin..
  • bir şey yerken veya içerken nefes borusunun ( gırtlaktan akciğere giden boru ) üst ucunda bulunan bir kapakçık kapanarak yediklerimizin veya içtiklerimizin nefes borumuza kaçmasını engeller.

bu kapanma yutkunmak üzereyken beynimiz tarafından gönderilen bir emir sayesinde gerçekleşir. nefes almak istediğimizde ikinci bir emirle kapak açılır.
    aynı zamanda göğüs boşluğumuzda bulunan bir diyaframda aşağı doğru inerek akciğerlerimize hava girmesini sağlar.
    yemek yerken veya bir şey içerken aklımız başka bir şeyle meşkul olduğunda diaframı ve kapakçığı kontrol eden kaslara gönderilen emirler karışabilir ve çalışma sistemi tersine dönebilir.

bu durum diaframda bir kasılmaya yol açar ve sonuçta hıçkırırız.
  • kanda çözünmüş co2 miktarının belirli limitlerin altına düşmesi sonucu oluşan tepki.(hiç co2 olmasa kaç yazar diyo insan ama vücut böle hassas dengeler* üzerine kurulu işte)nefes tutunca geçmesi ise gayet basit kandaki co2 miktarının artmasını hızlandırıyor.ki bu zaten en geçerli yöntemdir zaten,korkutmanın teknik yada pratik bi faydası var mı bilmiyorum. bahsi gecen su icme gibi yontemler de bu yondeki faydasi ile i$e yariyor
  • anti-hickirik: bir corba kasigi limon suyu
  • ozellikle acele yemek yiyp, üstüne bi$iler icmezseniz ba$iniza gelir. olur olmadik yerde hick diye hickirirsiniz.
  • insanda diyafram kaslarının istemsiz olarak birden kasılması sonucu ortaya çıkar. hazımsızlık, acı ve baharatlı gıdalar, alkollü ve asitli içecekler ve ara sıra da sigara içerken ortaya çıkar. dile limon damlatmak iyi gelir deyollar.
  • sigara icerken tutar beni hep...
  • glottis'in aniden kapanmasını takiben inspiratuar solunum kaslarının özellikle diafragmanın istemsiz ve ani kasılmasıdır.
    genetikle ilgisi bulunamamıştır.her yaşta görülebilir. erkeklerde 4 kat fazla görülür.
    ataklar birkaç saniyeden dakikalara kadar değişen sürelerde olabilir.
    * fizyopatolojik bulguları bilinmemektedir.eşlik eden 100 den fazla neden
    olabilir.
    *hıçkırıktan vagus, frenik sinir veya üst spinal kordda lokalize olan
    hıçkırık merkezi sorumlu olabilir.
    *erkeklerde %90 oranında organik neden bulunurken ,kadınlarda çoğunlukla psikojeniktir.
    *özel nedenler:
    - alkolizm
    -merkezi sinir sistemi lezyonları ( beyin tümörü, vasküler leyonlar,
    parkinson hast.)
    -diafragma irritasyonu ( tümör, perikardit, evantrasyon,splenomegali,
    hepatomegali,peritonit)
    -saç, böcek veya yabancı cisim tarafından timpanik zarın irritasyonu
    -farenjit, larenjit
    -mediastinal ve diğer torasik lezyonlar( pnömoni, aort anevrizması,
    tüberküloz,myokard infarktüsü, akciğer kanseri)
    -özefageal lezyonlar (reflü özefajit, akalazya, candida özefajiti, karsinom, obstrüksiyon)
    -gastrik lezyonlar( ülser, distansiyon,kanser)
    -karaciğer lezyonları (hepatit, hepatoma)
    -pankreas leyonları (pankreatit, psödokist, kanser)
    -inflamatuar barsak hastalığı
    -kolelitiazis, kolesistit
    -prostat hastalıkları
    -apandisit
    -postoperatif dönem
    -toksik,metabolik nedenler ( üremi, hiponatremi,gut,diabet)
    -bazı ilaçlar ( deksametazon, metilprednizolon, benzodiazepin, alfametil dopa)
    -psikolojik nedenler
    -idiopatik
  • yemek yerken -özellikle hızlı bir şekilde yediğimizde- besinlerle birlikte bir miktar havayı da yutarız. hıçkırık ise bu havanın tekrar dışarı atılması için vücudumuz tarafından geliştirilen bir tepkidir. diyafram çok hızlı bir şekilde büzüşür ve hızla nefes almamızı sağlar, bu sırada ses tellerimizin bulunduğu kısımdaki hava bloke edilir ve bu durum ağzımızdan "hıckkk!" şeklinde bir ses çıkmasına sebep olur.
    mideden kaynaklanan bu olayın diyaframla bu kadar yakın bir ilişkisinin bulunma sebebi, bu iki organı kontrol eden sinir hücrelerinin neredeyse iç içe geçmiş olmasıdır. bu yüzden genelde yemek yedikten sonra hıçkırırız, sindirim sistemi durduktan sonra hıçkırık da kesilir.
hesabın var mı? giriş yap