• grand theft auto serisini öve öve bitiremeyen abimiz. bu çekikleri seviyorum be dürüst oluyor adamlar, en azından "los santos'da gezmek için 2 ay yeter daha sonra chicago'dayız" deyip sonradan kıytırık bir oyun önümüze sunmayacaklar. (yazar burada oyun fuarlarında gösterdikleri yalan grafikler ile oyuncuları etkilemeye çalışan ubisoft'a laf çarpıtmıştır.)
  • en sevdiği beş filmi ve sebeplerini şu şekilde sıralamış dahi:

5. blade runner: farklı kültürlerin bir araya uyum içinde gelmesi ve filmdeki felsefe.
    4. mad max 2: filmdeki farklı dünya, her karakterin bireysel olarak ayrı bir duruşa sahip olması. özellikle ilk filme kıyasla az konuşan karakterlerin ve geçmişlerinin kostümlerle anlatabiliyor olmaları.
    3. tengoku to jigoku: kullanılan kamera teknikleri, filmin o dönemlerde cezası fazla olmayan çocuk kaçırma olaylarına değinerek toplumda farkındalık yaratmış olması ve film sayesinde yasalarda değişiklik yapılması. toplumu değiştiren bir film olması ve kendi hedefinin de bir gün yaptığı oyunlarla toplumdaki bazı şeyleri değiştirmek olması.
    2. taxi driver: çoğu zaman şiddetli bir şekilde yalnız hissetmesi ve filmde çizilen karakterin izleyenlere yalnızlık hissini çok iyi hissettirmesi. bunu gören kojima kendini daha az yalnız hissetmiş.
    1. 2001 a space odyssey: seçmekte en az zorlandığı film bu oldu ve şrank diye favori filmi olduğunu söyledi. bir zamanlar astronot olmayı isteyen kojima'nın bu filmde en etkilendiği şey ise filmin bir hikayeden çok bir tecrübe olması. filmi izlediğinde kendisini uzaya gitmiş gibi hissetmiş. filmde maymunların etrafında evrimleştiği monoliti tanrı olarak yorumluyor ve tanrıyı monolit olarak betimleyen stanley kubrick'in bunu sahip olduğu mükemmeliyetçilik sebebiyle yaptığını söylüyor. bu filmi duyduğunda aklına direkt olarak monolit geliyormuş. filmi her izleyişinde bir insan olarak kendisini hala evrimleşmeye ittiği için çok sevdiğini de ekliyor.

bu röportajla adamın resmen iç dünyasını çözmüş olduk arkadaşlar. şimdi metal gear solid'in ve karakterlerin tasarlanışındaki mantığı ve ilham kaynağını iyice anladım.
  • konami'den ayrılacağı kesinleşmiş. konami'nin mgs serisini the phantom pain'den sonra kojima reis olmadan devam ettireceğine dair büyük emareler var. sebebin ise kojima productions ve konami arasındaki güç savaşları olduğu söyleniyor. "a hideo kojima game" logosu ve yazısı the phantom pain'in afişlerinden kaldırtıldı.

lan konami, kojima-san'ı küstürerek yapacağın hatayı bir daha zor geri alırsın. senin, kojima'yı kaybederek uzun vadede daha kârlı çıkacağını düşünen şirket bilincine tüküreyim.

kojima reis emretsin, kyoto ülkü ocakları olarak yıkarız orayı. biz onunla büyüdük lan.
  • öldüğünde mezarına "a death by hideo kojima" yazdıracak ruh hastası.
  • yarattığı oyunların kutularına ismini yazarak herkesin yapması gerekeni yapan oyun tasarımcısı.

kutu oyunları*nda oyun tasarımcısının ismi her kutunun*üzerinde yazar. video oyunlarında şimdilik bu mantık yerleşebilmiş değil.

en sevdiğiniz oyunu kim tasarladı? kim yaptı lan diablo'yu? warcraft evreni kimin başının altından çıktı? call of duty'ler, elder scrolls serileri? kim veya kimler düşündü kurguladı hayata geçirdi bunları?

bildiğiniz tek şey blizzard, activision, microsoft game studios gibi hissedarların para kaldırdığı şirketlerin isimleri.

şahsen filmler, kitaplar ve diğer sanatsal üretimler gibi oyunların da kim veya kimler tarafından tasarlandığını görmeyi şirket ismi görmeye tercih ederim.

ayrıca: bir kutunun üzerinde a hideo kojima game yazıyorsa gözüm kapalı alırım.
  • bu adamla bangkokta bir alışveriş merkezinin eczanesinde karşı karşıya geldim. hayat gerçekten çok garip.
  • lise yıllarında, ders akıp giderken zone of enders çizimleriyle kendi geleceğine göz kırpmış insan. mgs'i bir film gibi kurguladı ve her şeye rağmen bu eseri linear bulanlar için mgs substance adı altında daha pragmatik bir devam/ek yarattı. oyun endüstrisinde çok prestijli bir konumu vardır.
  • üç gündür çocukluk arkadaşımla birlikteyim. hideo kojima'yı çok sevdiğini bilirdim de böyle manyak bir sevgi beklemiyordum doğrusu. sabah uyanıyorum "metal gear solid hakkında 10 gerçek" vidyoları, akşam tam yatacağım death stranding trailer'ları, dışarı çıkıp bi yerlere oturuyoruz metal gear solid cutscene'leri... anlatmaya çalışıyor bir de kimin neci olduğunu... sonra "çok karışık yav tam anlatamam" diyor. allah'ım hiç bitmiyor. en son, telefonuna bakıp ekrana doğru gülümsüyordu. yahu adamın gözlerinin içi gülüyor; yok böyle bi gülümseme. "neye gülümseyip duruyorsun, karşı cins durumları mı?" deyu sordum. derken, telefonunu bana doğru çevirdi. bi baktım, hideo kojima'nın instagram hesabı... adamın fotoğraflarına, sevgilisinin fotoğrafına bakarmış gibi bakıyor.

"umarım bir gün, kojima'ya baktığın gibi bakabileceğin bir kız bulursun." dedim.
  • soyle bir oyun cikardim diyip acip pipisini gosterse bir muddet kurcuklayacagim anime karakteri. bi bu bi kurosawa bi de ash ketchum zaten koca caponyada.
    (bkz: vur de vuralim ol de olelim)
  • hayatımda zamanı bu kadar iyi kullanan bir adam görmedim. şimdi bu herif aynı anda 2 oyun geliştiriyor biri sony diğeri xbox için. üstüne her gün dizi film izleyip görüşlerini paylaşıyor, tatlı yerken foto atıyor, o gün aldığı figürü gösteriyor bir bakıyorsun avrupada geziniyor falan hani dayı gün bize 24 saat de sana değil mi merak ediyorum cidden hahaha.
hesabın var mı? giriş yap