şükela:  tümü | bugün soru sor
 • antalya kaleiçi'nde eski şehir surlarının güney tarafında bulunan altı kare biçimli üst tarafı silindirik kule. oldukça sağlam bir durumda olan kulenin hem savunma amaçlı kullanıldığı ve işaret ateşi yakmak için kullanıldığı sanılıyor.
  hadrianus kapısı ve bir kaç duvar parçası ile birlikte antalya surlarından geriye kalan eserlerden biridir. hemen dibinde cafe castle vardır muhteşem manzarası ile gençlerin uğrak yeri olan.
  bir vakitler bu kulenin içinde gılgameş oyunu oynanmıştı.
 • antalya surlarının güneybatı köşesinde, 14 m yüksekliğinde 2 yy’da yaptırılan alt kısmı kare, üstü silindir biçimindeki hıdırlık kulesi’dir, alt katta küçük bir oda bulunmakta, üst katta ise oldukça kalın bir duvar kitlesinin çevresinde bir gezi yer almaktadır. buradan bir merdivenle, bir dehliz içinden üst kata çıkılmaktadır. kule bir deniz feneri ve körfeze gelen gemileri gözetleme kulesi olarak kullanılmıştır.

  alt kattaki oda duvarlarında yüzyıllarca su sızmalarından dolayı kaybolmaya yüz tutmuş fresk kalıntıları nedeniyle, bazı kaynaklarca bir kahraman mezarı olarak gösterilmesini de dikkate almak gerekir.
 • hıdırlık kulesi'nin orada yeşillik, yeterince hıdrellez kutlanacak yerler var. hıdırlık isimleriyle bu kuleninki genel uyuşum gösteriyor olabilir. yalnız kökende hadrianus** oluşu, kulenin "hadrianus kulesi" olup, sonradan ses benzerliğinden hıdırlık'a çevrilebileceğini düşündürtüyor. gene de mekan adı insanların ilgi ve inançlarına uygun hale getirilmiş; tamamdır.

  (bkz: hıdırlık), hıdır, hızır, hıdrellez
  (bkz: kaleiçi)
  (bkz: hadrianus/@ibisile)
 • türkiye coğrafyasında pek örneği olmayan, sanki roma'dan ışınlanmış gibi duran ilginç bir mimari yapı. ms. 1.yyda attaleia'da konsüllük yapan marcus calpurnius rufus ve ailesi adına inşa edilen anıtsal bir mezar olduğu düşünülmekte.