şükela:  tümü | bugün
 • her hıdrellez'de bir gülün altına dileğimi ya kağıda çiziyorum ya da çakıl taşlarıyla resmediyorum, ayrıca gülün dalına aynı dileği tutarak bir de kurdele bağlıyorum, ertesi sabah kağıdı, taşları ve kurdeleyi alıyorum ve denize ya da bir akarsuya atıyorum.
  bunca sene her ne dilediysem oldu. mesela geçen sene ev diledim, gül ağacı bulamadığım için dut ağacının altına mavi mozaik taşlardan bir ev yaptım ve bu sene kendi evimde oturuyorum :)

  sadece çocuk dileğim olmadı, ya tıbbi olaylara karışmıyorlar ya da çizdiğim bebeği kedi olarak algıladılar ve zaten bir kedim varken bir kedi daha geldi eve. adını maşuk koydum.

  bir de bugün benim doğum günüm, annem "seni bana hızır ve ilyas getirdi" derdi ve ben kendimi çok özel hissederdim...
 • benim çocukluğum için en hasından çocuk bayramıydı. düşünsene, yılda bir günlüğüne arkadaşlarınla hava karardıktan sonra, üstelik akşam geç vakitte dışarda oynamana izin verilmiş. kibritle bile oynaman yasakken kocaman devasa ateşler yakılmış. cesaret edebilen üstünden bile atlıyor. sadece sen ve diğer çocuklar değil, büyükler de gelmiş oyununuza katılmış. mahallede sokak düğünlerini aratmayan bir kalabalık. saatlerce bitmeyen coşku. sonrasında evde aynada isten kararmış suratın, yanık lastik kokan tişörtün. derin uykularda büyüdüğünü gördüğün rüyalar.
 • annemle babam boşandığında ben 8, kardeşim 6 yasındaydı. babam gittiği için annem aldı velayetimizi ve basımızı sokacak bir evimiz bile yoktu. 1 oda 1 salon ev kiraladık. annem migros'ta işe basladı. öyle büyüttü bizi.

  hani orta direk olmak bile hayalken (tek asgari maas, kira ev, ilkokul okuyan 2 cocuk) "bir hıdırellez aksamı",
  annem bir gül agacının altına beyaz cakıl taslarıyla küçük bir ev cizdi, o kadar gönülden istiyordu ki bir evimiz olmasını. her sorun o zaman cözülecek yeter ki basımızı sokalım diyordu.

  mucize bir sey oldu. tam zamanını bilemem ama 2 sene fazlası degil, anneme bir gün (biz daha emekliliğine 7-8 sene var zannederken) aradaki bilmem ne farkını ödeyerek emekli olabilecegini söyledi enistem arayıp. mucizeydi.

  annem 3 aya kalmadı emekli oldu 38 yasında migrostan. o zamanın parasıyla 8.000 tl emekli ikramiyesi verdiler. dağ basına yapılan konutlardan da olsa 12.000 tl'ye sagdan soldan borcla hemen ev aldı. tek kurusuna dokunmadı paranın.

  hep o hıdırellez aksamı cok gönülden istedigi ev sayesinde oldugunu soyler. o gül agacına beyaz cakıl tasıyla cizdigi minyatur ev resmi sayesinde.

  her hıdırellezde bugun kardesimle beni ben yapan o kucuk evi hep hatırlarım.

  hic bir batıl inancı olmayan ben, bir buna gönülden inanırım.
 • her sene dört gözle beklediğim gün.
  ayrıca, 7 mayıs dolunayı ile diğer birtakım astrolojik etkiler ile aşırı güçlü olacak bir dilek dileme vaktidir.

  gücün çoğunu da, birçok kişinin aynı zamanlarda yaratıma girmesi oluşturur.

  ben hıdırellez gecesi evde çoğalmasını istediğim şeylerin kapılarını, kapaklarını açarım, sabah da ezan öncesi iki pencereyi açarım, girip çıkabilsinler hızır ve ilyas diye.

  bir sene valizi ve pasaportu açmıştım. o sene 5 ülke gezdim ve sonraki seneye kadar yılın 25 haftası ev dışında (iş seyahati nedeniyle) geçmişti.

  mutlaka bol taneli bir yemek pişirin. o yemeğin tencere kapağını da açın. her gün evinizde yemek olacaktır bir sene boyunca.

  bekar olup, başını gözünü bağlamak isteyenler o gün özellikle (ve aslında her gün) hayatında biri (isim ve soyad olmadan, yani belli bir kişi üzerine değil, lütfen, aksi halde götünüze girer) varmış gibi sofra kurabilir, o varmış gibi yaşayabilir. enerji alanınızı hazırlamış olursunuz. bunu uzun uzun anlatabilirim.

  ayakkabı mı istiyorsun, ayakkabı dolabını aç vs.

  ve tüm bunlara ek herkes şu mevcut virüs durumunun hepimiz için en az zararla kolayca bitmesini dileyebilir mi?

  gül ağacı, bahçe, saksı da mı yok, penceren vardır. yazıp, pencere pervazına koyabilirsin. önemli olan niyettir.

  lütfen belirli kişiler ölsün, gebersin, vb belalar yazmayın. sonucu ağır olur; çünkü belalar çift taraflı çalışır, sizin başınıza gelir. ölmezsiniz ama sürünürsünüz. bu çokomelli!!!

  tüm insanlık için dileyeceğin her bir dilek sana katlanarak gelir, bu evrensel gerçektir. güzel şeyler yazın hepimiz için.

  benim evrensel duam şudur:

  tüm çocukların güvenle, kahkahalar atarak oyunlar oynadığı,
  hayvanların güvende, karınları tok ve mutlu yaşadığı,
  yetişkinlerin yazgısını, mutlu, güvenli, bereket içinde yaşadığı,
  tüm insanların güvende, bolluk bereket içinde yaşadığı,
  akarsuların tertemiz akıp, suyunun içilebilir olduğu,
  havanın tertemiz solunabilir olduğu,
  güvenli mavi - yeşil bir dünya.

  amin.

  ertesi gün editi:
  güzel mesajlarınız için teşekkür ederim. bir tane küfreden çıktı, bir tane de kaybolmuş.
  bizim şu süreçte sadece inanca ihtiyacımız olduğunu gördüm. ve bunu da başaracağımızı biliyorum.
  umarım dilekleriniz gani gani katlanarak gerçekleşir.

  debe editi:

  ayakkabiya ve 5 ulkeye takilmis bazi kisiler.
  orada gozden kacan, bereketin degmesini istediginiz her seyin acilmasi. ben o sene ayakkabi, kiyafet denedim, bir de pasaport ve valiz.

  tatillerin, kiyafet ve ayakkabilarin bazilarinin parasini ben ödemedim. hediye edildi. evet, boracay adasi’na o zamanki sevgilimin hediyesi ile gittim.

  bir de, cüzdani da acin tabi bu gece ama kredi kartlarini degil. kredi karti borclanma sistemidir.

  tesekkur ediyorum bana bircok mesaj atip, duami paylasan buyuten kisilere. ınanmayip da, bana iyilesmemis parcalarimi gosterenlere. hepimiz biriz, her birinize bin tesekkur.
 • yılda bir olduğu için, unutulmuş olabileceği düşünülerek, nacizane hatırlarmalar:

  hıdırellez akşamı ne yapılır?
  -hıdırellez akşamı bugün olduğu için dileklerinizi ve dualarını yapacağınız vakit ikindiden sonra başlamış olur.
  hıdırellez akşamında gül ağacının dibine isteklerinizi temsilen resimler çizebilir, gül dalına da dileklerinizi yazdığınız kağıtları bağlayabilirsiniz.
  -hıdırellez akşamında gül ağacının dibine para gömülmesi de adettendir.
  -hıdırellez günü sabahında kağıda yazılan dilekler gül dalından alınıp denize atılır. dibine gömülen para ise cüzdana konulur ve bir yıl boyunca harcanmaz. bu paranın cüzdanı bereketlendireceğine ve paranızın hiç bitmeyeceğine yorulur.
  hıdırellez gecesi bereket için neler yapılır?
  hıdırellez gecesi hızır'ın bereket vermesi için yiyecek kaplarının, erzak torbalarının, ambarların ve para keselerinin ağızları açık bırakılıyor.
  hıdırellez dileği ne zaman yazılır?
  5 mayıs akşam ezanı ile gül dallarına paralar asılır. asılan paralar ya da cüzdanlar 6 mayıs sabah erkenden geri toplanır. yine hıdırellez akşamı evdeki her kişi için yedi fasulye ya da yedi nohut ekilir, gelebilecek kötülüklerin bunlara gelmesi dilenir.
  hıdırellez günü neler yapılır?
  5 mayıs günü (nişanlılar arsında) oğlan evi, kız evine hıdırellez kurbanı, olarak süslenmiş bir koç gönderir. bu kurban hıdırellez günü kesilerek birlikte yenir. yemeğe çağırılanlar, çarşaf, havlu yemeni ve gönüllerinden kopan armağanlar getirirler. getirilen armağanlar ipler üzerinde sergilenir.
  -hıdırellez günü, erkenden kalkılıp kapılar açılır. genç kızlar için hazırlanan sandıklar açılır. açılır ki eve bereket dolsun, genç kızımız da iyi bir evlilik yapsın.
  -hıdırellez günü, bazıları sabah gün doğarken kırlara, bağlara, bahçelere çıkıp buralarda hızır’ın ayak izlerine basarak bolluğa ulaşmayı düşler.
  -hıdırellez günü, doğa ve insan sevgisi çok önemlidir çünkü hızır ve ilyas, insanları, doğayı, iyiliği ve cömertliği seven, bereketin simgesi olan, kutsallıklarına inanılan dinsel varlıklardır.

  inanmayan dostlar, sizi de trakyamızda ki dallık kutlamalarına bekleriz be
 • kağıda dilek yazmak veya çizmek ve gül ağacının altına gömmek çok kişinin hıdırellezde inanmasada uyguladığı bi gelenektir.
  bunun gerçekleşip gerçekleşmediğini tartıştığımız bir ortamda bir arkadaş son derece ciddi bir şekilde gerçekleştiğini söyledi. nasıl dedik o da anlattı.
  annem bir kağıda bizim evin resmini çizmiş. evimiz birinci kat ve altımızda eczane var. doğal olarak onu da çizmiş. evin önüne bir otomobil çizmiş ve üzerine toyota yazarak gül ağacının dibine gömmüş.
  eee dedik merakla.
  eczacı iki ay sonra toyota almış.
 • gecenin bir vakti hoplaya zıplaya gül dalı arama komedisi ve garip ev içi diyologlara da konu olan eğlenceli olaydır:
  anne: pazar gecesi hıdrellezmiş hepiniz istediğinizi çizin
  abla:mutluğun resmini çizebilir misin anne?
  baba: biriniz bana sharon stone çizsin
  selene: print etsek olmaz mı?
 • duası şu şekilde olandır:

  ''sevdiğim kim varsa, kendim de dahil, sevebileceğim herkes de dahil, sağlığı iyi olsun. kalbi ritmini çalsın, yanakları kiraz pembesi, dudakları bal olsun. teni sıcak kalsın, enerjisi dışarı aksın. ciğerlerinden nefes, kollarından, bacaklarından enerji hep olsun. kanı bol olsun, damarlarında dönüp dolaşsın.
  sevdikleriyle bir arada olsun, kolu kollarına değsin, gözlerinin içine baksın. lafları birbiriyle başlasın. nesi var, nesi yoksa bölüşecek, bulup getirecek birileri olsun. bu birileri az ama öz olsun. sevgisinin tamamını harcasın, harcasın ki ona büyük bir miras kalsın.
  sevmekten bıkıp usanmayacağı biri olsun, onun yeri ayrı olsun, onu soysun başucuna koysun. onun her şeyine, her haline tanık olsun. o biri, onu bir hareketiyle güldüren, bir hareketiyle ağlatan olsun. duyguların hepsi onda olsun, kalbi buna teslim olsun. bütün şarkılar onu anlatsın. aşık olsun, sırılsıklam olsun. kurumasın.
  yapmaktan bıkıp usanmayacağı bir işi olsun. ibadet eder gibi, her gün bu keşfini yeniden kutlar gibi onu yapıp dursun. yaptıkça daha iyi yaptığını görsün.
  neşesi bol olsun. kendini mutlu etsin, durduk yere neşelenmek nedir bilsin. içindeki bir şey durup durup zıplasın. gördükleri, duydukları onu gıdıklasın, kahkaha attırsın. çocukken en sevdiği ana sık sık gidip gelsin, ama nereye gidip geldiği bilinmesin.
  değiştirmek istedikleri değişsin. içte ve dışta, iyi günde ve kötü günde tadilat yapsın. eskileri atsın, ruhunu havalandırsın. kapıda hep kamyonu dursun, dilediği yere taşınsın. kendinden taşınmak isterse içindeki güç, dışındaki sevgi ona yardımcı olsun. bileği bütün bağımlılıklarıyla, alışkanlıklarıyla güreşsin.
  bir şey ona sürpriz olsun. günlerinden bir günü bir pakete sarılı dursun. açınca içinden hiç beklemediği güzel bir haber çıksın. bugün üç yüz altmış beşten herhangi biri olsun. öylesine bir pazartesi yahut arkaya kavuşturduğu ellerinde unutulmaz bir salı saklasın. öyle tahmini mümkün olmayan bir şey olsun ki bu, hayatın sihrini anlasın.
  bir hayali gerçek olsun, bir hayale gözünü yumsun. bir çizgi filme olduğunu unutmasın.
  bu duayı okusun, kendi sesiyle okusun. duası gerçek olsun. tek kelimesine nazar değmesin. amin. ''

  (indis uyardı, yazı nil karaibrahimgil'e aitmiş.)
 • hıdrellez akşamı tuz yiyip yatar ve gece rüyada birinden su aldığını görürsen, suyu veren kişinin ileride evleneceğin kişi olacağı rivayet edilir.
 • yaşar kemal "binboğalar efsanesi"nde anlatmıştır engüzel hıdırellez efsanesini..efsaneye göre 5 mayısı 6 mayısa bağlayan gece hızır ve ilyas peygamberler kayan iki yıldız şeklinde ,iki ayrı yönden gelip birleşirler ve yeryüzüne inerler..o birleşme anında tüm akarsular durur ve bir anlığına börtü böcek sessizliğe bürününür...bu birleşme anını sadece yüreğinde kötülük,içinde fesat olmayanlar farkedebilir..ve buna tanık olan ne dilerse olurmuş derler..
  kitapta hikayesi anlatılan aşiret iskan kanunu gereğince yersiz yurtsuz kalma tehlikesi içindedir..tek umut hıdırelleze bağlanmıştır..aşirette en saf,en iyi niyetli,en kalbi temiz kim varsa ogece dilekte bulunacaktır...aşiret için yaylak,koyunlar için otlak ve çadırlarını kurmak için güvenli bir düzlük..üç kişi seçilir ve nehir kenarına otururlar yanyana..geceyarısına yakın..gözleri yıldızlarda,kulakları kirişte..
  ilk ceren görür gökyüzünde kayıp birbirine kavuşan iki yıldızı,hızır ve ilyas ı..aşiret için dilemesi gerekenleri unutur ve dağlarda eşkıya olan biricik aşkına kavuşmayı diler diğer ikisine güvenerek..sonra köyün yaşlı emmisi duyar akarsuyun durduğunu..aşiret için..derken sonuna geldiği ömrü gelir aklına ve biraz daha ömür dileyiverir tanrıdan..son tanık 6-7 yaşlarında bir çocuktur..aşiret aklına bile gelmez babasını görmeyi diler.ve böylece aşiret devam eder yersiz yurtsuz serüvenine..
hesabın var mı? giriş yap