şükela:  tümü | bugün
  • cam üzerine şekil yapmak için gereken olay.. (hf)
  • florun yüksek elektronegativitesinden dolayı nispeten zayıf lakin cama etkiyebilen tek asittir.
  • kullanilan lablarda asiri dikkatli olunmasi gerekir, zira hakkinda anlatilan korku hikayelerinin hakkini verebilen bir asittir.

cildinize sicramasi durumunda size aci hissettirmeden derinizin icine kilcal yollar yaratir. kemiklere ulastiginda onlari -buyuk acilar esliginde- eritmeye baslar. kalsiyuma hucum ettiginden dolayi kemige ulastiktan sonra durdurmak cok zordur, goreceli kucuk 5cme 5cmlik bir alana sicramasi durumunda hypocalcemia yuzunden olum riski yuksektir. tedavi icin (acilen) kemiklere ulasmadan bol kalsiyum iceren bir krem surulmesi gerekir.

son derece kucuk bir molekul ve ozel bir asit oldugundan dolayi neredeyse herseyi eritip icinden gecebilir.
  • öldürdüğünüz kişinin cesedini ortadan kaldırmak için kullanabileceğiniz sihirli madde. yoketme işlemini plastik bir kap içinde yapmayı unutmayın yoksa evinizde 1 metre yarıçaplı bir delik açabilirsiniz.
    (bkz: breaking bad)

düzeltme: plastik kap yerine poliproplen kullanılması gerekliymiş plastiği de deliyormuş bu efendim, moonlapsevertigo'ya teşekkürler.
  • her plastik kapta değil de sadece düşük yoğunluklu poli etilen* plastik kaplarda saklanmalıdır.
  • breaking bad de geçtiğinde cidden işe yarıyormuş mu ? seri katiller niçin kullanmıyor daha önce duymamıştım diye merak edip araştırmalara iten sonrada kendimi burda bulmama neden olan asit.
  • zayıf bir asit. breaking bad'deki kadar etkili değil. metal, seramik vs. üzerinde hafif etkili.
    zayıf asit olduğu için yanma hissi yaratmadan deriden geçer. kalsiyum iyonlarını yer bitirir. kardiyak arrestten öldürebilir.
  • breaking bad'de kullanılan bi asit.

bu arada "breaking bad ne?" derseniz, henüz daha ilk bölümlerinden birinde, mafyatik torbacı tipli denyonun tekinin onu ve tüm ailesini öldüreceğinden emin olduğu halde mezkur denyoyu oldüremeyen, üstüne bu basit işi başarabilmek için bir artı/eksi listesi yapıp ailesinin hayatı karşısına dini yasakları, ahlaki zırvaları koyabilen basiretsiz bir kimya öğretmeninin beceriksizliklerinin anlatıldığı bayık bir amerikan dizisi derim.
    ha bu saçma diziyi daha başında izlemeyi kestim haliyle, o yüzden o gerizekalı öğretmen olacak dallama daha sonra adam oldu mu, kaltak karısının ağzına destekli iki tane vurabildi mi? bilmiyorum.
  • özellikle cam düşmanıdır.

metal düşmanı olan için (bkz: sülfürik asit)
  • hemen hemen tüm mineralleri aşındırabilen tek asittir. yapısındaki f'ün minerallerin yapısındaki sio'ler ile omuz omuz mücadeleyi hep kazanmasının bir sonucu olarak karşısında duracak mineral neredeyse yoktur.