• kainattaki en bereketli iki sey hidrojen ve aptallıktır. h. ellison
 • evrende en fazla bulunan element. 1766 da henry cavendish tarafindan sokakta bulunmustur. ismi yunanca su yapan anlamina gelen hydro + genes kelimelerinden türemistir. soguk füzyon rezaletinin bas rol oyuncusudur. renksiz kokusuz ve yogunlugu en düsük olan gazdir. nötronu olmayan tek elementtir. tek protona sahip olmasi nedeniyle bir cok atom modeline temel tas olmustur. dogada iki hidrojen atomunun olusturdugu h2 molekülü halinde bulunur. oldukca yanici bir gaz olmasi atesle yaklasilmamasina yeterince bir nedenidir. 1937 hindenburg faciasi bunun tarihteki en aci örnegidir. bu tarihe kadar zeplinlerde kullanilan hidrojen gazi ayni zamanda gelismekte ve az gelismis ülkelerde ucan balon yapiminda kullanilmaktadir. ayni islevi görebilecek olan he gazinin tercih edilmemesi ise oldukca pahali olmasidir.
  3 tane izotopu vardir: 1h: hidrojen, 2d : döteryum ve 3t: trityum. trityum radyoaktif olan izotopudur. döteryum ise nükleer santrallerde, agir su denilen d2o seklinde sikca kullanilir. elektroliz yoluyla sudan elde edilmektedir. amonyak üretiminde ve hidrojene nebati yag yapiminda kullanilmaktadir. yanma sonucu sadece di hidrojen mono oksit olusturdugu icin gelecegin yakiti gözüyle bakilmaktadir. yogunlugunun cok düsük olmasi nedeniyle fazla hacim kaplamakta, buna cözüm olarak yüksek basincta sivi halde tasinmakta ve saklanmakta ama bunun da tehlikeleri bulundugu icin halen ucuz ve tehlikesiz bir sekilde saklama ve tasima metodlari icin arastirmalar yapilmaktadir.
 • ia grubu elementtir.füze yakiti olarak kullanilir.
 • 2007 yılı itibariyle iett nin bazı otobüslerinin kullanacağı yakıt türü.
 • radyal denklemini çözdüğünüzde asosiye laguerre polinomlarını bulacağınız zımbırtı.*
 • günlük hayatta yakıt olarak kullanılması için üzerinde çalışmalar yapılan element
 • bütün evrendeki atomların %70'i hidrojen atomudur. o kadar fazladır yani bu meret. ayrıca %27'sinin de helyum olduğunu söylersek varın siz düşünün geri kalan elementlerin zavallığını.

  bu rakamlar bir kenara da gelecekteki bütün yakıt kaynağımız hidrojen olacaktır. bütün araştırmalar ve geçici ara çözümler (cng, lpg, biyodizel vs.) hidrojeni kullanabileceğimiz güne kadar yarar sağalayabilecekler ama daha sonra avuçlarını yalayacaklardır. şu an itibariyle arabalarda hidrojenin sıkıştırılıp tüplerde taşınması için korkunç basınçlara ihtiyaç duyulduğundan başka başka çözüm yolları aranmaktadır. şu an itibariyle dedim de; biraz önce arkadaşım aradı, who is an isviçreli bilimadamı, toplantıdan çıkmışlar "yine olmadı someka ama bir gün bu hidrojeni yola getirmeyi başaracağız, insanlığı güzel günler bekliyor" dedi.
 • renksiz, kokusuz, yeterince zaman verdiğinizde insana dönüşen madde.
hesabın var mı? giriş yap