şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yeryüzündeki petrol rezervinin azalmasından sonra başlanan alternatif enerji kaynağı arayışlarında en başarılı sonucu veren enerji türü. iki farklı amaçla kullanılır.

  1. enerji kaynağı: saf ya da bileşik haldeki hidrojenin özel bir çevrim ve proses kullanılarak doğrudan enerji eldesinde kullanılması.

  2. enerji taşıyıcısı: kolayca ve güvenli olarak her yere taşınabilen, taşınmasında çok az enerji kaybı olan, her yerde (sanayide, evlerde ve taşıtlarda) kullanılabilen, tükenmez, temiz, kolaylıkla ısı, elektrik ve mekanik enerjiye dönüşebilen, karbon içermeyen, ekonomik ve hafif olan hidrojenin full cell gibi dönüştürücülerde enerji taşıyıcısı olarak kullanılması.
 • kolayca ve güvenli olarak taşınmayan enerji türü. hatta hidrojenin önündeki en büyük engellerden biri de budur. hidrojen kolay taşınmaz ve depolanamaz. çok küçük molekül yapısı sayesinde, hidrojen molekülleri metalin içinden bile difüze olabilir. bu bakımdan hidrojeni yüksek basınçlı depolarda taşımak yerine, taşıma kapasitesi yüksek bor hidrat aracılığı ile taşınması planlar arasındadır. borun geleceğin enerji kaynağı olduğu geyiği de buradan ileri gelir. ha, yer altındaki bor hidratların taşıdığı hidrojen önem arz eder mi, zanetmiyorum.

  (bkz: yakıt hücresi)
  (bkz: otomobillerde alternatif enerji kaynaklari)
 • ayrıca bmw'de, eller gider mersine ben giderim tersine dedirtten bir şekilde, yakıt hücresi teknolojisi üzerine değilde, hidrojeni içten yanmalı motorlarda kullanmak üzere çalışıyor. fakat içten yanmalı motorlar carnot çevrimine tabi oldukları için verimleri zaten sınırlı olduğu halde bmw'nin neden böyle beyhude bir çaba içine girdiğini hep merak etmişimdir.
 • depolanabilir bir enerji taşıma sistemi. ancak gaz olarak biriktirildiğinde en ufak bir ısı değişiminde havaya karışması söz konusu olduğundan sıvı olarak depolanmasının daha olası geldiği enerji türü. bu durumda hacimce daha fazla alana gereksiniz duyuluyor depolama alanı için, kütlece daha az yer kaplamasına karşın.norveç'te 2012'ye dek tamamen bu enerji sistemine geçileceği belirtilmektedir.
 • alternatif bir enerji çeşidi değildir.

  çünkü hidrojen bir enerji kaynağı değil. bir şeyin birincil enerji kaynağı olması için, onun yanması (fosil yakıtlar gibi), parçalanması (atom gibi), ya da mekanik enerjisini aktarması yoluyla (su, rüzgar, kas gücü gibi), ya da doğrudan ısı yoluyla (güneş, jeotermal gibi) iş yapabilecek bir diğer enerji formuna dönüşmesi gerek. bizim işimize yarayacak elektrik enerjisi, ısı enerjisi ve mekanik enerjiler böyle birincil enerji kaynaklarından elde ediliyorlar.

  hidrojen ise bu anlamda bir enerji kaynağı değil, ama bir "enerji aktarım aracı". hidrojenin üretilmesi için başka bir birincil enerji kaynağına ihtiyaç var. orjinalinde bu enerji kaynağı fosil yakıtlar, öncelikle de kömürdür. sonradan hidrojeni nükleerle de üretmeyi önerenler çıkmıştır. son zamanlarda ise güneş enerjisi kullanımı savunulmaktadır. yenilenebilir kaynaklardan ürettiğiniz enerjiyi ısınmada ya da elektrikte kullanmak mümküdür, ama ulaşımda kullanmak için bir enerji aktarım aracına ihtiyaç vardır. hidrojen(yenilenebilir kapsamında) ancak bunun için savunulabilir. o da şu anda deneyseldir.

  yani hidrojen, çok basit anlatımıyla, otomobil ve uçaklarda benzin yerine kullanmak için bir alternatif olabilir. ama hidrojenin otomobile ya da uçağa taşıdığı bu enerjinin birincil kaynağı yine kömür, petrol veya nükleerse, bu enerji kaynagı olarak bir alternatif oluşturmuş değildir.
 • bu gece ki genç bakış programında varlığı tartışılıyor. an itibariyle enerji bakanı var demiştir. buna karşılık konuk profesör, hidrojen enerjisi varsa diplomamı yırtarım demiş ve önündeki kağıtları yırtıp atmıştır. şimdi de doktora diplomasını piyasaya çıkardı yırtmak için. tam televizyonu kapatacaktım halbuki. şimdi o doktora diplomasının akıbetini öğrenmeden uyku tutmaz.
 • hidrojen ekonomisi kelimesinin hidrojen enerjisinin yerine kullanılması daha uygundur. şu an cern, oxford uni. ve abd enerji bakanlığı desteğiyle deli gibi araştırma yapmaktadır. 2040 yılına kadar piyasada bu yöntemle enerji sağlanması ve en az 5 nobelin bu alana gitmesi beklenmektedir.
 • metal hydride' larda depolanarak, agirligin gerekli oldugu(suya batma icin) sistemlerde(denizalti) ya da statik dengenin kolayca saglanmasi gereken sistemlerde(forklift) kullanilarak hizmet verebilmektedir. neden cunku bu metal hydride' lar agirliklikca %1,5 civari hidrojen depolarlar. ama agirlik gerektiren sistemlere koyarsan -salliyorum- 5 ton metal hydride oh mis. cek denizaltini fersahlara, ver forklifti daglara.