şükela:  tümü | bugün
 • formülü hf olan ve ağırlıklı olarak petrol yakıtlarının oktanını ayarlamak amacı ile katalizör olarak kullanılan flour bileşiğidir.
  lise kimya dersinden (amına koyiim... haftada 2 saat gördüğüm dersti bu. üzerinden de tam 20 sene geçti, hala unutmamışım) hatırladığım kadarıyla, cama etki eden tek asittir.
 • hidrojenin halojenlerle oluşturduğu asitlerin içinde tek zayıf asit olanı.diğer asitler için:
  (bkz: hidrojen klorur)
  (bkz: hidrojen iyodur)
 • kalsiyum florür (caf2)ün sülfürik asitle muamelesiyle elde edilir.

  kalsiyum florür : florit
 • cama etki eden tek asit olma özelliği taşır.
 • istanbul'da suudi arabistan elçiliğinde suudi yetkililerce öldürülen gazeteci cemal kaşıkçı'nın hidrojen florür ile yok edildiği tespit edildi.

  haber:
  suudi gazeteci cemal kaşıkçı'nın suudi arabistan'ın istanbul başkonsolosluğu'nda öldürülmesine ilişkin soruşturmada önemli bir gelişme yaşandı.
  al jazeera'ya konuşan türk savcılık kaynakları, ceset arama işleminin sonlandırıldığını açıkladı.
  "özel kimyasallar ve asit bulundu"

  kaşıkçı cinayetine ilişkin soruşturmada savcılık, suudi konsolosun evinde hidroflorik asit ve özel kimyasalların izi bulunduğunu duyurmuştu.
  söz konusu izlere evin kuyusu ve kanalizasyonda rastlandığını belirten başsavcılık yetkilisi, "elde ettiğimiz sonuçlar kaşıkçı'nın bedeninin tamamen asitle eritildiğini gösteriyor. geriye hiçbir şey kalmamış" ifadelerini kullanmıştı.

  hidroflorik asit nedir?
  hidroflorik asit, hidrojen florür bileşiğinin sudaki çözeltisine verilen isimdir. özellikle cam işleme sanayiinde kullanılır. camı aşındırıcı etkisi olduğundan dolayı, cam şişelerde saklanamazlar. berrak sıvı halinde olup, hf olarak tanımlanır.
 • breaking bad'de ceset yok etmek için kullanılan kimyasal.
 • bunun kullanildigi isletmeler duydum. calisanlar gozgoze bile gelmiyorlarmis korkudan. damlasi tene degdiginde kemige kadar eritip kana karisiyormus.
 • (bkz: tardu flordun)
 • sodyum karbonat ile etkisiz hale getirebilirsiniz. bu videonun sonunda olduğu gibi.

  https://www.youtube.com/watch?v=6zbwluyr2tc

  oldukça reaktiftir ama zayıf asittir, gerçi güçlü olsa ne olacak. içine ceset atıp eritemezsiniz.

  elinize damlarsa geçtim kemiğe kadar eritmeyi (mantıken bir damla içindeki madde ne kadar reaktif olursa olsun kemiğe kadar eritecek kütleye sahip olamaz, bir atom kaç tane başka atoma bağlanabilir dimi) ilk başta hissetmezsiniz bile. hatta fazla fazla dökülse bile saatlerce yanma hissettirmez. değişim genelde bir gün sonra görünür.

  peki bu maddeden araştırmacılar neden korkuyorlar diye sorabilirsiniz. reaktif olma sebebi moleküldeki florün hidrojenden ayrılmak ve daha stabil bir bağ yapacak atom bulmak istemesi. işte florün en çok bağlanmak istediği atomda kalsiyum atomu. bu reaksiyonun ürünü olan kalsiyum florür ise suda çözünmez.

  sonuç olarak hidrojen florür temas sonrası dokulara emilir ve kana karışır, sonra florür kan kalsiyumuna bağlanır ve onu çözünmeyen kalsiyum florüre çevirir. kanda kalsiyum miktarı hızla düşer. kandaki kalsiyum kalbin çalışması için gerekli olduğundan kalp çalışamaz ve etkilenen kişi ölür. yani sorun güçlü olması, çok reaktif olması değil çok zehirli olması.

  bundan daha fazla korkulan bir şey görmek isterseniz
  (bkz: dimetil cıva)
  (bkz: dimetil kadmiyum)