şükela:  tümü | bugün soru sor
 • formülü hf olan ve ağırlıklı olarak petrol yakıtlarının oktanını ayarlamak amacı ile katalizör olarak kullanılan flour bileşiğidir.
  lise kimya dersinden (amına koyiim... haftada 2 saat gördüğüm dersti bu. üzerinden de tam 20 sene geçti, hala unutmamışım) hatırladığım kadarıyla, cama etki eden tek asittir.
 • hidrojenin halojenlerle oluşturduğu asitlerin içinde tek zayıf asit olanı.diğer asitler için:
  (bkz: hidrojen klorur)
  (bkz: hidrojen iyodur)
 • kalsiyum florür (caf2)ün sülfürik asitle muamelesiyle elde edilir.

  kalsiyum florür : florit
 • cama etki eden tek asit olma özelliği taşır.
 • istanbul'da suudi arabistan elçiliğinde suudi yetkililerce öldürülen gazeteci cemal kaşıkçı'nın hidrojen florür ile yok edildiği tespit edildi.

  haber:
  suudi gazeteci cemal kaşıkçı'nın suudi arabistan'ın istanbul başkonsolosluğu'nda öldürülmesine ilişkin soruşturmada önemli bir gelişme yaşandı.
  al jazeera'ya konuşan türk savcılık kaynakları, ceset arama işleminin sonlandırıldığını açıkladı.
  "özel kimyasallar ve asit bulundu"

  kaşıkçı cinayetine ilişkin soruşturmada savcılık, suudi konsolosun evinde hidroflorik asit ve özel kimyasalların izi bulunduğunu duyurmuştu.
  söz konusu izlere evin kuyusu ve kanalizasyonda rastlandığını belirten başsavcılık yetkilisi, "elde ettiğimiz sonuçlar kaşıkçı'nın bedeninin tamamen asitle eritildiğini gösteriyor. geriye hiçbir şey kalmamış" ifadelerini kullanmıştı.

  hidroflorik asit nedir?
  hidroflorik asit, hidrojen florür bileşiğinin sudaki çözeltisine verilen isimdir. özellikle cam işleme sanayiinde kullanılır. camı aşındırıcı etkisi olduğundan dolayı, cam şişelerde saklanamazlar. berrak sıvı halinde olup, hf olarak tanımlanır.
 • breaking bad'de ceset yok etmek için kullanılan kimyasal.