şükela:  tümü | bugün
 • doğumu 1450 (ya da 1453), ölümü ağustos 1516 olan bazı kaynaklarda adı jheronymus (ya da jerome, jeroen) bosch olarak da geçen, soyadını ölümüne kadar hiç terketmediği söylenen doğduğu kasaba olan antwerp yakınlarındaki s'hertogenbosch'dan almış olan aşmış hayal gücü, kafayı çizmiş ressam, eserleri konusunda uzaylılardan yardım aldığından kuşkulanılası varlık. (bkz: aşmış insanlar) yalnızca ağaç üzerine yağlıboya çalışırmış ve tablolarına hiç tarih atmazmış, o devirlerde başkasının imzasını kullanarak tablo yapmak yasak olmadığından, tonla tablonun onun ölümünden çok sonra yapıldığı dendrokronoloji yöntemiyle ortaya çıkarılmış
 • kilise duvarlarını akla hayale sığmayan imgelerle bezemiş bir deli dahi.
 • dışavurumculuk ve gerçeküstücülük akımlarının, birer terim olarak bile kumsenin aklının kıyıcığından geçmediği bir çağda (seneler senelerce evvel, 400 yıl kadar önce), resimlerinde baştan çıkarma, şeytani ayartmalar, cadıca tezahürler ve sybelvari öngörüler gibi temel izlekler üzerine giden hollandalı ressam. çağdaşı jan van eyck'in yapıtlarını incelerseniz, bosch'un hangi algı kapısını açarak içine daldığına aklınızın ermediği hayal gücünü ve adeta her resminde bir "soytarılıklar karnavalı"na dönüştürdüğü imgesel çeşitliliğini yakalayabilirsiniz. resimlerine, bir anlamda imgesel psikanaliz ya da postkanonik varyasyonlar etiketi yapıştırmak da olası...
 • ne kadar cagini asmis gibi bir hali de olsa, aslinda o donemde cesitli suslemelerde, oyuncaklarda, ufak broslarda bosch'a esin kaynagi olmus olabilecek figurler gormek mumkun. farkli olan tarafi, bu gunluk grotesklikleri eserlerinin icine katabilmis olmasi. simdilerde high/low art tartismalarini o zaman silmis atmis yani amcam. dini veya sekuler konular arasinda da ayrim yapmazmis kendisi.
 • ithaki yayınları'nın tüm cthulhu mithosu kitaplarında, metis yayınları'nın ise bilimkurgu dizisinde tablolarından yararlandığı bir 15. yy ressamı.
 • boschun gerçeküstücülüğü gerçeköteciliği bericiliği şöyle bir kenarda dursun kanaatimce en süper özelliklerinden birisi cennet dediği yere zencisinden beyazına her türden kadınlı erkekli insanı maldan mülkden bağımsız hayal edip resmedebilmiş olmasıdır. o dönem kafa yapısında zenci ile aynı cennette sik taşak ortada dolaşmak orjilere dalmak çok öte bir insani tandansa belkide zenci eğilimine işaret etmektedir (al sana zenci, al sana yerinde eğilim)
 • en bilinen imgeleri göz alabildigine uzanan uçsuz bucaksız manzaralara gizlenmi$ detaylar, günlük ya$amdan alnımı$ ve bilinçaltından gelen bi yaratıcılıkla kurgulanmı$ düzenekler, yarı insan yarı hayvan canavarlar (buna ileri görü$lülükte denebilir kanımca), yaratıklar ve $eytanlardır. kimse aslında anlam verememi$tir bu akli dengesi bozuk amcamın niye böyle $eyleri resmettigine ama kendinden sonra gelen yeni yetmeleri de detayları ve simgesel yakla$ımlarıyla derinden etkilemi$, sarsmı$, e$$ekten dü$mü$ten beter etmi$tir. (bkz: helal olsun)
 • (bkz: dünyevi zevkler bahçesi)

  ayrıca belirtilmelidir ki cthulhu mithosu kitap kapaklarında kullanılan resimlerden bazıları bruegele aittir*.
 • (bkz: euronymous)
hesabın var mı? giriş yap