*

şükela:  tümü | bugün
  • atatürk döneminin eğitimcisi.altan öymen ve örsan öymen'in babası.ismi uzun olduğu için çocuklar bismillah amcaveya bismillahirrahmanirrahim derlermiş
  • asıl adı "hıfzırrahman raşit öymen" dir.
  • altan öymen ve örsan öymen''in babası.
  • aynı zamanda onur öymen'in amcasıdır. kardeşi münir raşit öymen'le* birlikte öğretmen olmuş, cumhuriyetin kuruluş yıllarında milli eğitim’de görevler üstlenmiş, halkevleri dergisi’ni çıkarmış ve 1950’ye kadar milletvekilliği yapmıştır. aynı zamanda trabzonspor'un kurucuları arasındadır.

    politika sahnesinde kaldığı sürece yaptıklarından bugün en tartışılanı dersim katliamı'na giden yolu açan tunceli kanunu'nu onaylayıp desteklemesidir. yıllar sonra ismail beşikçi, tunceli kanunu ve dersîm jenosidi adlı kitabında h.r.ö. için ''mussolini'nin profesörlerinden, franco'nun danışmanlarından, salazar'ın hukukçularından bir farkı yoktur...'' diyecekti. bu nedenle onur öymen'in çok tepki çeken dersim çıkışını ailesinden miras kalan bir dersim düşmanlığının ifadesi olarak görmek de mümkün.
  • kendileri tarafından gönderilen cevap metni şu şekildedir; dedem olan hıfzırrahman raşit öymen, 1944-1950 yılları arasında tbmm üyesi ve chp milletvekili olarak görev yapmıştır. tunceli kanunu'nun çıktığı 1935 yılında ve dersim olaylarının yaşandığı 1937-1938 yılında milletvekili değildir. cumhuriyet döneminin en önemli eğitimcilerinden birisi olan ve eğitimin modernleşmesinde önemli roller oynayan h. raşit öymen, güney doğu ve doğu anadolu'da toprak reformunun gerçekleşmesi ve aşiret düzeninin kırılması için de milletvekili olarak büyük mücadele vermiştir. bu düzeltmenin ve tekzip metninin hıfzırrahman raşit öymen'le ilgili bölümde yayınlanmaması durumunda ailesi olarak yasal yollara başvurmak zorunda kalacağız.

hesabın var mı? giriş yap