şükela:  tümü | bugün
 • bu türden hisse senetleri işlemlerinde programlar ve özelleşmiş donanımlarla borsa verisi incelenerek saniyelik veya birkaç saatlik açılan kar fırsatları incelenir.
 • 2008 yılını takip eden dönemde emtia piyasalarında oluşan fiyatların, arz-talep dengesi ile bağlarını koparmasına sebep olarak gösterilen trading çeşidi.

  buna karşın emtia fiyaları hisse senedi fiyatları ile korelasyon oluşturacak şekilde hareket etmeye başlamış.

  (bkz: quantitative easing)

  http://www.zerohedge.com/…-commodities-fundamentals
 • borsanın tek merak uyandıran tarafı bu benim için. uzun vadeli kazancı beklemeye tahammülü olmayan ve fakat her konunun teknoloji ile çözülebileceğini düşünen gerçek bir geek iseniz muhtemelen ilginizi çekmiştir. ekonomide büyük veri analizi ve otomatik algoritmalarla çok şey yapılabilir gibi geliyor, du bakalım. düşüneceğiz. bu burada dursun da böyle.
 • kendisiyle hiç ilgisi olmayan bir serbest çağrışıma sebep olan terim..

  (bkz: over the horizon radar)
 • programlama dili bilmeden yapmanın imkansız olduğu iş.

  hatta bunun yanına optimizasyonları bilmeden de yapılması imkansızdır diyebilirim.

  hatta ve hatta biraz daha ileri gidip artık kadronuzda quant yoksa hiç bulaşmayın derim.

  trade etmek kolay iş değil. bunu bir bilgisayara yaptırmak muhtemelen çok daha zor.
 • nyse'deki işlemlerin yaklaşık %70'ini oluşturur.
 • hesapta yasaklanacakti ama hepsi yalan oldu. efendim, bu arkadaslarin dehset super bilgisayarlari vardir, ve cok buyuk programlamalar soz konusudur, duruma gore (misal ki ekranda rsı 'nin sinyal verecegini goruyorsunuz) bu arkadaslarin bu programlari o an devreye giriyor, siz ekranda gordugunuzu uygulamak icin bir pozisyona giriyorsunuz (ve sizin gibiler) ama bunu yapacaginizi bilen programci kasitli olarak kagidi aksi yone itiyor, sizi guzelce shake (pozisyonunuzu kapattiriyor) ettikten sonra (siz zararla pozisyonu kapatiyorsunuz) kagit gidecegi yone zaten kendiliginen gidiyor. fed'in bunyesinde calisanlar hep gs , ms ve jpm bunyesinden tipler oldugu icin haklarinda dava filan da acilamaz. olan kucuk trader'lara olur.
 • goldman sachs, morgan stanley, jp morgan gibi buyuk abilerin yaninda bu isi yapan jane street, citadel gibi banka durumunda olmayan ama quora'da elemanlarin anlattigi kadariyla adami milyonler olma yarisina sokan cesitleri de mevcut.

  28 yasinda, parayi sims'te motherlode sifresi yazar gibi katlayan kardeslerimiz de mevcut. en son elemanin biri istifasini vermis "para bagimlisi" oldugundan dolayi. (quoradaki yaziyi bulursam tekrar yonlendirmeye calisirim) tabi bahsedilen kisiler doktorayi ters duz eden nerd abiler de oldugu icin saygi duymakta fayda var.

  gunumuzde patlayan start-up trendinin, 2008 krizi sonrasi finansal piyasalarda is bulamayan bu "dahiyane" abilerin silikon vadisine yonelmesiyle basladigi da ayri tartisilan bir konu. biz de eksi sozluk'te 1200 tl maasi begenmeyen universite mezunu basliklarini falan okuruz iste.*