şükela:  tümü | bugün
 • amerikan savunma bakanlığı tarafından başlatılmış bir efor sonucu ieee standardı haline gelmiş dağıtık interaktif simülasyon geliştirme standardı
  (bkz: ieee 1516)
 • türkçesi yüksek düzeyli mimaridir.
  (bkz: hla)
 • dmso tarafından geli$itirilme amaçları özetle $unlardır:
  - yazılan simülatörün (simüle edilen cihazda yapılan teknolojik vb. deği$iklikler sonunda bile) yeniden ve kolayca deği$tirilerek kullanılabilmesi
  - çe$itli simülatörlerin (bkz: federe) kullanılan bilgisayar sisteminden bağımsız olarak birbirine bağlanmasını sağlamak.
 • hla yüksek seviyeli mimari anlamına gelmektedir. bilgisayar temelli pek çok simülasyon sisteminin/yazılımının birlikte çalışması, veri alışverişinde bulunmalarını sağlayan standarttır. bizlere yeni amaçlar için varolan sistemleri kullandırtmayı esas almıştır. ayrıca farklı işletim sistemlerinde farklı programlama dillerinde yazılmış yazılımları birarada kullanmamızı sağlar. 1996 yılında dmso tarafından geliştirilmiştir. 1998 yılında da nato tarafından kabul edilmiştir. kısaca bir mimaridir, yazılım hiç değildir.
  aynı ağda bulunan tüm sistemlere federe diye hitap edilir. federeler de birleşip federasyon'u oluştururlar. bu federasyonu da çekip çevirecek, hla'in kendine has kurallarına uyulup uyulmadığını gözetleyecek, gerekirse sorunlu federeleri federasyondan uzaklaştıracak, katılmak isteyen yeni federeleri federasyona kabul edecek bir yazılıma ihtiyaç vardır. bu yazılıma da rti(run time infrastructure) denir.
 • 1996'dan beri kullanılmasına rağmen halen eskimemiştir. 4-5 yılda bir ufak tefek makyajlamalar yapılıyor standartta ama temel mimari halen aynı. savunma sanayii simulasyonları konusunda de facto standart olmuştur. aynı zamanda stanag 4603 adı altında nato standardı olmuştur.
 • real time sistemlerde yaygın olarak kullanılan object management group(omg) standardı olan data distribution service'in yaratıcıları hla'dan ilham aldıklarını açıkça söyler.