şükela:  tümü | bugün
 • virajin cikisina varmadan motora erken gazverme sonucu yanlamasina kafa kaldirmaya ingilizce highsiding denir. cogunlukla kaza ile biter. kontrol edebilenler as pilotlardir.
 • kafanin kalkmasi ve arka tarafin yol tutusunu kaybetmesi sonucu, genelde arka tekerlekler yana dogru ziplamaya baslar bide. buzuk buzuk olur insan.cok saglam sinir, denge ve guc gerektirir toplama olayi. toplamaya kalkip becerememek daha buyuk kazaya sebebiyet verir.
 • habercisi genelde yanınızda biten arka tekerlektir. motosiklet kazası denince en berbatı bu olsa gerek.
  motorun/gidonun üstünden aşan ve çakılan bir sürücü/pilot ve arkasından sürüklenerek gelen motosiklet.
  eğer kontrol elden gittiyse, bu durumu lowsiding ile atlatmaya çalışmalıdır.

  (bkz: motosiklet teorisi)
  (bkz: reşat arbaş)
 • en ilginçlerinden birinin 21 yıl önce motogp'de yaşandığı durum. 1990 nürburgring'de mick doohan ve pierfrancesco chili senkronize highside performansı ile jüriden tam puan almıştır, fakat her ikisi de ne yazık ki yarış dışı kalmışlardıar.

  http://www.youtube.com/watch?v=luab-5q7tf4

  edit: simültane ne lan, senkronize o.
 • viraj sırasında eğer ki fazla açılan gaz sebebiyle başa geliyorsa, acilen arka fren sonuna kadar sıkılıp debriyaj maneti çekilmelidir. motosiklet stabil hale geldikten sonra fren yavaşça serbest bırakılarak yola devam edilmelidir.

  bu risk var olduğu için her zaman iki parmak debriyaj manetinin üstünde tutulmalı, ayak ise fren pedalının altında değil, üstünde bulundurulmalıdır. ilk rezonans ortaya çıktığında motordan ayrılmamak için motosiklet her zaman topuklar tarafından sımsıkı sıkılmalıdır. highslide oluştuğu anda arka teker çekişi kaybetmiş demektir, bu anda lastik asfaltı tekrar kavrarsa motosiklet bir rodeo atı gibi üstündekini yera atar, bu yüzden, bu yumuşak kayma frenle desteklenmeli ve kaydırma sekansı devam etmelidir.

  yapılacak hiçbir şey yoksa, motosikletin ön tekeri de, arka tekerin kaydığı yöne doğru çevirilerek yere yatılmalıdır. unutmayın, motosiklet tamir edilerek fabrikadan çıktığı hale getirilebilir ancak sizin için aynı şey geçerli olmayabilir.
 • yarışçıları çok zor durumda bırakıp genellikle düşmeyle sonuçlansa da zaman zaman mucizevi bir şekilde atlatıldığı da olur.

  http://www.youtube.com/watch?v=1xk8kaicz6e
  http://www.youtube.com/watch?v=gc-8mwp-rtc
 • tank slapping bu günler içindir
 • klasik trafik şartlarında gazın fazla açılması yüzünden değil virajda arka lastiği kilitlemek ve kilitlendikten sonra panikle freni aniden bırakmakla gerçekleşir.
 • şöyle bir video var, içinde bu konu ile alakalı kısımlar da bulunuyor.

  http://www.youtube.com/watch?v=xzb6ksld6ec