şükela:  tümü | bugün soru sor
  • aslında olmayan bir olayın, varmış gibi anlatılması olarak da kullanılır argoda. *
  • bir gun ansızın garip bir durtuyle baslar. insan farketmeden o kadar sey biriktirmiş olur ki kafasının icinde, bu garip durtude o birikilmisligin dısarı cıkma isteginden baska birsey degildir. kendini ifade etme ozgurlugunun bir baska seklidir belkide. butun o yasanılanlar, gozlemler, duygular bir bir kelimelere donusup, cumlelerde hayat bulurlar. hikayenin son cumlesindeki o son nokta konuldugunda ise o icini dokmenin vermis oldugu bambaska duygu ile yola tekrar baslanır.
  • roman yazmaktan daha yoğun çalişma gerektiren uğraş.
  • yaşamak istenenin / yaşananın eksik kalması hissinin yada istenmeden yaşanan, apansızın geçip giden sonradan sonraya sızı veren durumların olağan sonucudur, hikaye yazmak.bu durumlara karmaşa hakim ise ve henüz geçip gitmemişse uzaklara o güç şiir olur.şiir ile hikaye kardeştir. yaşanıp tüketilen artık bildik, apaçık ve gerçek görünenden geriye uzun öyküler bi de romanlar kalır...yalnız masallar için bir kılıf biçmek zordur...
  • kağıda dokulen her harfte ufacık bır dunya yaratmak, o dunyanın ıcınde heyecanla oradan oraya kosturmaktır. oh shit diyorum ki agzımın kenarında ha sondu ha sonecek bır sigarayla, öss saçmalıgıyla dolu dolu gecen bır senenın sonunda hala kaldıgım yerden devam ettıremedıgım hayal tacirliğidir.
  • bu kadar zor olacağını bilsem, yanına bile yaklaşmazdım. şimdi içinde debeleniyorum. zaman konusunu fazla karıştırmamak ve bıktırıcı cümlelerle kafa sikmemek lazım. burnum kanıyor.
  • hikayenin başını ve sonunu düşünmek kiraz ağacının uzun bir dalına benzer. her bir çiçek ayrıntıları düşünürken tomurcuklanır, yazmaya başlayınca da teker teker açarlar.

isim bulması yazmaktan daha zor olandır.
  • kendimce yazıp sadece kendime saklamak yolunu düstur edinerek yaptığım eylem. bu aralar birkaç kez denedim. tık yok. illa yağmur yağacak.. 10. entrynin sonunda yazdığı gibi, isim bulmak büyük sıkıntı.
  • ara sıra hortlayan bir alışkanlık bu. izin verseler günlerce yazarım diye sökülüp dökülmek, sonra ilhamın gitmesi. biraz ilerle, ara ver, aklına gelsin biraz daha ilerle..sabırla planlı programlı yazan ustalara daha da saygı duymamak elde değil. herkesin yapabileceği bir şey değil yazarak bir şeyler üretmek. benim gibi plansızların hiç değil. yine de kendi kendine oyalanmak güzel.