şükela:  tümü | bugün
 • eski yillardan, galiba 30'lu 40'li yillardan, kalma bir gazeteci. arsivlerde görüyordum. böyle ses, yedigün gibi dergilerde seyahat yazilari vardi. amerîka'ya gider, süper seyler anlatirdi. dolarla sigarasini yakan las vegas sarkicilari filan.
  yurtdisina simdiki gibi çikilmayan yillarda popüler dergi okuyucusunun yurtdisi tasavvurlarina mühim katkilari olmus olabilir.
 • arşivimdeki eski dergilerde dünyanın birçok yerine yaptığı gezileri anlatan yazıların olduğu eski değerli gazeteci. ayrıca ilk kadın savaş muhabiri semiha es hanımefendinin de sevgili eşidir. semiha hanım bugünlerde 100 yaşına yaklaşmıştır.

  hikmet beyin kısa hayat hikayesi şöyle:

  (1909 istanbul - 1992 istanbul) türk gazetecisi ve yazarı. orman fakültesinde okurken öğrenimini yarım bırakıp gazeteciliğe başladı. vakit, akşam, hürriyet gazetelerinde, yedigün ve hayat dergilerinde muhabirlik yaptı. bu yayın organları için röportajlar hazırladı. bir kısmında genel yayın yönetmeni olarak çalıştı.

  muhabir olarak kore savaşı’nı, vietnam savaşı’nı ve kongo iç savaşını izledi. bu savaşları fotoğraflarla görüntüledi. akbaba ve çarşaf dergilerinde gülmece yazıları kaleme aldı. gezi yazıları, ders kitaplarına alınan yazarlar arasına girdi. 1983'te burhan felek hizmet ödülü’nü aldı.

  kaynak :
  http://www.ansiklopedim.info/?p=3158
 • 1909 – 1992 tarihleri arasında yaşamış, orman fakültesindeki eğitimini yarıda bırakıp 1926 yılında gazeteciliğe yönelmiş, uzun süre abd muhabirliği yaptıktan sonra kore savaş muhabirliği görevini sürdüren bir gazeteci. çeşitli dergilerde yaptığı mizah yazılarının yanı sıra hürriyet yayınlarından çıkan yıllar boyu tarih mecmuasında pek çok makalesi mevcuttur.
 • küçükken soyadını her okuduğumda kendisinin es es taraftarı olduğunu düşündüğüm yazar.
 • türkiye'nin en zenginlerinin bile ülke dışına zor adım attığı yıllarda, dünyanın dört bir yanına giderek mesleğini icra etmiş gazeteci.

  ne afrika bırakmıştır, ne de güneydoğu asya...
 • 80 küsür yıl önceden inşaata milletçe olan merakımızı keşfetmiştir

  http://www.gecmisgazete.com/…i-alip-yurudu?tamboyut
 • pek bilinmeyen ama edebiyatçılar ve anı meraklıları için eşsiz bir eseri.

  tanımadığımız meşhurlar
 • efsanevi hayat mecmuası'ndaki gezi yazılarından tanıdığım eski gazeteci.

  hikmet feridun beyefendi eşi semiha es hanımefendi ile birlikte bugünün blogger, vlogger ve youtuberlarının atası olduğunu düşündüğüm kıymetli bir şahsiyetti.

  hele ki hayat'ın 1958 sonlarındaki sayılarında yer alan ve kore savaşı'nı konu alan bir kunuri savaşları tefrikası vardır ki bence günümüze kadar bu kadar hacimli bir harp-seyahat çalışması yapılmamıştır.
 • hikmet feridun es'in 1932'de röportajlarını neşrettiğini kitabı için (bkz: bugün de diyorlar ki) ki bu kitap rûşen eşref ün'ün diyorlar ki adlı röportaj kitabına bir naziredir.
 • son dönem osmanlı tarihi'nden estantaneler de paylaştığı yazıları vardır.

  fes tarihçisi olarak da bilinir.

hesabın var mı? giriş yap