şükela:  tümü | bugün
 • türkiye komünist partisinin ilk kuruculalarından biridir.osmanlı, islam tarihine farklı bir açıyla bakarak yazdığı kitapları da vardır.
 • priştina doğumlu ve aslında kendisi tıp doktoru olan kıymeti bilinmemiş sosyalist düşünür.osmanlı toplumunun maddesi ve gelişimi üzerine kafa yormuş oradan cumhuriyet tarihine uzanmış, sayısız kere hapse düşmüş ilginç bir adamdır.ülkemizde sosyalist literatürün önde gelen ve çok sayıda kitap yazmış isimlerinden biridir.türk soluve özellikle aydınlık çizgisi tarafından önemsenen milli demokratik devrim yani mdd nin teorisyenlerindendir.fikir kulüpleri federasyonları tarafından takip edilmiştir.emektar bir devrimcidir.ancak yerel teoriyle fazlaca ilgisi evrensel literatürle arasına mesafe koymuş olabilir.
 • doktor olarak bilinir. görüşlerini takip edenlere de doktorcular denir.
 • 12 mart darbesini "ordu kılıcını attı" başlığıyla karşılamış bir solcu olarak anılmaktan kurtulamayacak, maalesef.
 • her yıl, belli dönemlerde duvarlarda ayakta bir resminin yer aldığı posterlerini gördüğüm, yorgun gözüken, belki de sistemin fazlaca yorduğu adam. profesörmüş. bi de darbecileri kutlamış. "bu nasıl sol görüş" diye sorduttu bana muhterem.
 • türkiye sol tarihinin en büyük ve en özgün teorisyeni. 1930'larda kurdugu yayineviyle marksist klasikleri türkçeye ilk o çevirmis, 100'ü askin eser vermistir. ayrica türkiye'de en çok hapis yatmis (22,5 yil) aydinlardan biridir.
  kitaplarinda en dikkat çekici yanlardan biri kuran'dan alintilar yapmasidir. türkiye'de kapitalizmin gelisimi adli kitabinda en tepeye kuran'dan bir ayet koyarak baslamistir. hz muhammed'i ise tarihte büyük devrimciler adli kitabinda marx'in engels'in lenin'in yaninda tarihin en büyük devrimcilerinden biri olarak sayar. 1957 yilinda (kurdugu vatan partisinin seçim turlari sirasinda) yaptigi eyüp sultan konusmasindan sonra dava açilmis ve mahkumiyet almistir, ilginç olan davanin gerekçesidir; "dini siyasete alet etmek".
  yine ho si minh üzerine yazdigi bir yazidan:
  "isa'nin, musa'nin, solon'un, muhammed'in, mark-engels'in, lenin'in emekleri milyarlarca kisinin adsiz emegi içinde bir kollektif bütün olarak var oldu, ölümlerinde hiç kimseyi "dehsete düsürecek bir sey" olmadi.
  hazreti muhammed'in çigligi su idi: "mâ ene (ben hiçbir sey degilim) illâ (meger ki) beserün misliküm (sizin gibi insan olayim)!" marks'in benimsedigi çiglik ta su oldu: "homo sum (insanim) humani nihli (insancil olan hiçbir sey yok ki) a me alienum puto (bana yabanci kalsin)!" ve dünyada, "bakiy kalan hos sada" onlar oldular. ho amca'nin tüm ömür çigligi surada toplandi: "ben sosyalistim. sosyalizmden baska hiçbir seyim yoktur!". "

  türkiye soluna yaptigi en büyük katki küçük burjuva solculugunu her firsatta desifre edip, ipligini pazara çikarmis olmasidir.
 • vedat türkalinin (romanlarından anladığım üzre) tkp ortamında en beğendiği ve fikirleri görece demokrat olan kominist entellektüel.
 • eserleri;

  tarih tezi
  tarih-devrim-sosyalizm
  ilkel sosyalizmden kapitalizme ilk geçiş: ingiltere
  toplum biçimlerinin gelişimi
  osmanlı tarihinin maddesi cilt i
  osmanlı tarihinin maddesi cilt ii
  osmanlı tarihi ("hüseyin himmet kırşehirli")
  dinin türk toplumuna etkileri
  türkiye'de kapitalizmin gelişimi
  27 mayıs ve yön hareketinin sınıfsal eleştirisi
  allah - peygamber - kitap
  finans kapital ve türkiye
  genel olarak sosyal sınıflar ve partiler
  üretim nedir ?
  şeyh bedreddin
  metafizik sosyolojiler
  inkilapçı münevver (devrimci aydın) nedir?
  deccal kapımızı nasıl çalıyor ?
  vatan partisi tüzük ve programı
  işçi sınıfı partisi'ne giriş
  işçi sınıfının tarihçil görevi
  eyüp sultan konuşması
  uyarmak için uyanmalı - uyanmak için uyarmalı
  oportunizm nedir ?
  halk savaşının planları
  devrim zorlaması, demokratik zortlama
  türkçenin üreme yolları ve "dil devrimciliğimiz"
  bilimsel sosyalizmin doğuşu
  türkiye köyü ve sosyalizm
  ho amca'nın düşündürdükleri
  sosyalistgazetesi yazıları
  yol
  anılar
  brejnev'e mektup
  soğan ekmek kongresi
  kalpazanlar ekonomisi
 • yanlış hatırlamıyorsam köyceğiz kuvay-i milliye komutanı