şükela:  tümü | bugün
 • 12 ağustos 1979 günü ölüm haberi ajanslara şu şekilde düşen kişi:

  "mhp'li belediye başkanı hikmet tekin, genç ilçesinden otomobiliyle dönerken, kimliği saptanamayan silahlı kişilerce yaylım ateşine tutularak öldürüldü. olayda, tekin'in annesi hamdiye tekin ve kardeşi ihsan tekin de hayatlarını kaybettiler. " (bkz: http://64.233.183.104/…tr&ct=clnk&cd=1&client=opera)

  henüz 29 yaşındayken şehit edilen hikmet tekin, odtü’nün o zorlu dönemlerinde büyük bir kahramanlık göstererek tahsilini tamamlamış, bingöl’e döndüğünde bütün enerjisini ülkücü harekete hizmet edebilmek için seferber etmişti. mhp bingöl belediye başkan adayı olmaya karar verdiğinde yakın çevresi dahil kimseyi bunun gerçekleştirilebilir bir ideal olduğuna inandıramamış olsa da, yılmamış azimle mücadele ederek seçimleri genç yaşında (%33 oyla) kazanarak büyük bir başarı elde etmiştir.

  belediye başkanlığı’nı kazandıktan sonra kendisine yönelik tehditler yoğunlaşmış, ardından bunu silahlı saldırılar takip etmiştir.

  "ilk silahlı saldırıda evleri otomatik silahlarla taranmış yara almamıştır. ancak kahpelerin yaptığı ikinci saldırıda (26 ekim 1978) ağır şekilde yaralanmış önce bingöl devlet hastanesine daha sonrada elazığ devlet hastanesine kaldırılmıştır. (bkz: http://64.233.183.104/…tr&ct=clnk&cd=2&client=opera)

  derhal ameliyata alınmış ancak ameliyat sırasında verilecek olan kanın yanlış kan! yani başka bir grup kan olduğu anlaşılınca bizzat başbuğ rahmetli alparslan türkeş tarafından özel ambulans uçakla ankaraya, ankara tıp fakültesi hastanesine kaldırılmıştır. bu saldırıdan ancak bir böbreğini kaybederek kurtulmuştur.

  buna rağmen taburcu olduktan sonra raporlu olmasına rağmen tekrar bingöldeki görevine başlamıştır. kendisi defalarca koruma ve silah ruhsatı istemesine rağmen bu imkan devrin idarecileri tarafından kendisinden esirgenmiştir. bir ramazan günü bingöl'ün genç ilçesinde ikamet eden ablası esma hanım ve ömer beyin evine iftar yemeğine gitmişlerdir.

  12 ağustos 1979 günü gece bingöl'e dönerken türk milletini sovyetler birliğinin peyki haline getirmek isteyen sovyet uşağı marksist bölücülerin kahpece kurdukları pusuya düşürülmüş bu saldırıda annesi hamdiye tekin, kardeşi ingilizce öğretmeni olan ahmet tekin ve kendisi şehit edilmiştir. saldırıda yeğenleri selma, mithat ve niyazi yara olmadan kurtulabilmişlerdir.

  bu hain saldırı bingöl'de duyulduğu an mevcut iktidarın idarecileri tarafından derhal sokağa çıkma yasağı ilan edilerek şehitlerimizin cenazeleri kaçırılmış ve gece yarısı yenibaşlar köyünde toprağa verilmiştir. bingöl halkının ve dava arkadaşlarının 29 yaşında iken bingölde belediye başkanlığını kazanarak gönlünde taht kuran bu büyük vatan evladına dava arkadaşlarının yapacağı son göreve dahi müsaade edilmemiştir.

  olayın akabinde rahmetli başbuğumuz alparslan türkeş, içerisinde ülkücü hareketin yüz akı şehit gün sazak bey’in de bulunduğu bir heyetle beraber bingöl’e gitmiş ve şehitleri rahmet ve dualarla anmıştır. bizlerde doğu anadolu’nun vefakar, yiğit, mertlik timsali olan ağabeyimiz hikmet tekin ve bütün ülkücü şehitlerimizin manevi huzurunda saygıyla eğiliyoruz. " (bu kısım http://www.eylulcicegi.com/?p=358 adresinden aktarılmıştır.)

  ayrıca http://www.yerelnet.org.tr/…ediyeid=129189&yil=1977
 • sadece adını anmanın, şehit ediliş öyküsünü yazmanın dahi birilerini rahatsız ettiği şehit. öyle ki kendisinden bahsettiğiniz entryniz zamanın ötesine geçer, yetmez, yüreğini soğutamayan bir insan! size enik deme hakkını dahi kendinde bulur bu yüzden.

  fakat işin en acı yanı, sızısı hala tüm milletimizin yüreğinde olan maraş olaylarının tek yanlı anlatımıyla bir cinayetin meşrulaştırılabiliyor oluşu. maraş'da insanlar öldü öyleyse hikmet tekin ve ailesinin ölümü de normal öyle değil mi? onların arkasından yas tutmaya dahi hakkımız yok bu insanlara göre.

  zaten ötekileştirmek, değersizleştirmek, zihnen insanlıktan çıkarmak da bu değil mi? bir kez kafanızda karşınızdakini insan olmaktan çıkarıp başka bir şey ülkücü, faşist, komünist, hain vs. olarak görmeye başladınız mı ölümlerin de bir değeri kalmıyor tabi. ölenler sadece "biz" den olduğunda bir değer kazanıyor. yoksa geri tarafı sadece bir rakam, intikam tabelasında bir skordan ibaret.

  yine de söyleyelim. o dönemde her yandan insanlar öldürüldü. ve ölenler sadece sizden değildi. herkes acılar çekti. bir kesimin kendi acılarını, kayıplarını sürekli gündemde tutmaması bunu değiştirmiyor malesef.
 • başkanlığını yaptığı belediyede kimseyi öldürtmeyen kişi. bu zırva şu an daha ziyade pkk forumlarında dönmekte. tabi hikmet tekin'i ve ailesini şehit eden katillerini kutlamayı da unutmadan. kürt ırkçılarının cinayetlerini meşrulaştırmak için her cinayetlerinden sonra ortaya attığı iftiralardan biri sadece.

  ....

  bu arada kabri için: http://www.ulkum.com/…/sey/r/seh/m/hikmet_tekin.jpg
 • bugün şehitliğe erişinin 34. sene-i devriyesidir. unutmadık, unutturmayacağız.

  (bkz: reis bey)
 • vefatının 34. yılında rahmetle andığımız büyük insan.
  doğu ve güneydoğu'da yaşayan herkesi, kendi ideolojisine mensup zanneden mallara gösterebileceğimiz en güzel örnek.
  bingöl'ün mhp'li eski belediye başkanı.
  allah tekrardan rahmet eylesin.
 • türk milliyetçiliğinin siyasi başarı hanesine "bingöl belediye başkanlığı" gibi şaşalı bir maddenin eklenmesini sağlamıştır.

  ilk anda "bingöl ne ki? belediyesi ne olsun?" gibi bir cümle dile doğru ani bir atak yapsa da, bir kürt şehrindeki yarışta "türk milliyetçiliğinin" ipi göğüslemesi dikkate değerdir. fakat "mhp, oralardan oy alamayacağını düşünenlere çok iyi bir ders vermiştir." yanılgısına düşmemek gerekir. zira bingöl'de kazanan mhp değil hikmet tekin'dir.

  yukarıdaki son cümlenin havada kalmaması adına imdadımıza sayılar yetişsin. yetiş!

  5 haziran 1977 genel seçimlerinde bingöl ili seçmen sayısı 87.753 idi. seçime katılım oranı %73. yani kullanılan oy sayısı 64.901. kullanılan bu oyların sadece 647 tanesi mhp'nindir. bu 647 oy içerisinde oranın yerleşik halkı olmayan memur (asker, polis vs.) oylarının bir kısmının da dahil olduğunu unutmamak gerekir.

  aradan sadece 7 ay geçer ve 11 aralık 1977'de yerel seçimler yapılır. bingöl merkez için seçmen sayısı 11.660 idi. bazı sol fraksiyonların boykotu sebebiyle seçime katılım oranı %54. yani kullanılan oy sayısı 6250. kullanılan bu oyların dağılımı aşağıdaki şekilde gerçekleşmiştir:

  - adalet partisi: 1.500 oy
  - cumhuriyet halk partisi: 1.745 oy
  - milliyetçi hareket partisi: 1.810 oy

  eğer mhp iki seçim arasındaki 7 aylık sürede olağanüstü bir ideolojik propaganda yapmadıysa, bu denli bir oy artışının sebebi nedir? tabi ki bingöl halkında bir "aydınlanma" gerçekleşmedi. bazı sebepler sıralanırsa;

  1. bazı sol partilerin boykot kararı
  2. chp oylarının bölünmesi (ki chp'nin seçimi 65 oy ile kaybettiği görülebilir.)
  3. hikmet tekin'in şehrin önde gelen şeyh ve mallaları ikna etmesi

  tüm bu sayısal veriler ve sabit etkenler dikkate alındığında mhp'ye bingöl'ü kazandıran unsurun "türk milliyetçiliği" olmadığı gerçeğidir.

  sen mhp'li arkadaşım, "ama sonuç itibariyle pis soktuk!" demeden önce, kürt şehirlerinden oy alabilmenin yolunun kendi ideolojini revize etmekten geçtiğini bilmen dileğiyle.
 • sicagi sicagina yapilan ilk aciklamalarda dönemin emniyet yetkililerinin kan davasi üzerinde durduklari katliamin kurbani. yaklasik birkac ay sonra olayla ilgili oldugu tahmin edilen 4 sanik yakalanir. aciklama ise 8. kolordu ve elazig sikiyönetim komutanligi tarafindan basina dagitilir.

  --- spoiler ---

  emniyetten ilk aciklamalar...
  anadolu ajansi muhabirinin bingöl emniyet müdürlügü'nden edindigi bilgiye göre olayla ilgili 6 kisi gözaltina alinmistir. emniyet yetkilileri, "sorusturmanin cok yönlü olarak sürdügünü" belirtmislerdir. yetkililer, "disk'e bagli genel-is sendikasi'nin bingöl sube baskani idris ekinci'nin bir süre önce belediyede öldürüldügünü" hatirlatarak, "belediye baskani tekin'e girisilen saldirinin kan davasi niteliginde olabilecegini" bildirmislerdir. ekinci ailesi mensuplarindan 6 kisi gece gözaltina alinmislardir.

  birkac ay sonra askeriyeden gelen aciklama...
  bingöl belediye baskani hikmet tekin ve 2 yakinina pusu kurarak öldüren ve "apocu" olduklari belirlenen ulusal kurtulus ordusu (uko) illegal örgütüne mensup nihat emen, cemal coskun, ali güngör ve orhan talu'nun olayda kullanildigi kendi ifadelerince de dogrulanan 2 kalesnikof otomatik silah ve 170 mermiyle yakalanmistir.

  --- spoiler ---

  hikayenin aydinlanmasi icin 1985 yilinda apocular örgütünün diyarbakir-bingöl bölge sorumlusu hidayet bozyigit ve örgüt üyesi güllü gümüsboga'nin pismanlik yasasi'ndan faydalanmak icin teslim olmalari gerekecekti. itiraflarinda hikmet tekin öldürülmesinin yani sira bucak asireti ile yapilan catismalara da girdigini itiraf etmistir.
 • şehadetinin 36. yılında rahmetle ve minnetle yad ettiğimiz ülkücü hareketin kara kaşlı, kara gözlü, sarkık bıyıklı delikanlısı.

  ahlaklı, mütevazı, olgun kişiliğiyle bingöl halkının gönlünü kazanmış ve genç yaşında belediye başkanı olmuştur. bir arkadaşının naklettiği bir anısını da paylaşayım: hikmet tekin ve arkadaşları seçim çalışması kapsamında bir evin kapısını çalmışlar. kapıyı açan teyze "hiç boşuna kendinizi yormayın, benim oyum hikmet tekin'e" deyince herkes kahkayayı patlatmış. sonra "hikmet tekin benim teyze" demiş başkan, kadın sarılıp, öpmüş hikmet tekin'i...

  o dönemde "apocular" diye anılan mağara zağarları tarafından, bir iftar davetinden dönerken, annesi ve kardeşiyle birlikte katledilmiştir.
 • apocular tarafindan katledilişinin 36. yılında andığımız mhp bingöl eski belediye başkanı.