şükela:  tümü | bugün
  • dünyadaki demiryolu ağlarında çok özel bir yere sahiptir izmir hilal istasyonu. bu yönüyle de ülkemizin ve izmir'in zenginliklerinden biridir.

literatürde diamond crossing denilen, rayların birbirini dik kesmesi durumu dünyada sadece dört yerde var. bu dört hattan birini hilal istasyonunda görebilirsiniz. diğer ülkeler ingiltere, abd ve hindistan.

bizim demiryolcular buraya tekatu (kavşak) derler. halk da tren geçerken çıkan seslerden ötürü takatuka der.

bebekliği, çocukluğu trenlerde, tren istasyonlarında geçmiş, ilk aşılarını bile anadolunun ara istasyonlarını dolaşan sağlık vagonlarında olmuş biri olarak benim için bir o seslerin bir de tahta traverslerin kokusuna paha biçilemez. söktüler şimdi o caanım traversleri de, yerlerine betonları koydular. doğal yaşam parkının girişinde var bir bölümü. döşenirken bir parçacık aldım bir tanesinin kenarından. peçetelere sarıp çekmeceme koydum. arada çıkarıp kokluyorum.

orhan berent hilal istasyonunda çok güzel fotoğraflar çekip istasyon hakkında bilgiler vermiş. tarihsel anlatımı ve görseller için buyrunuz:
    http://web.deu.edu.tr/…ren/geziler/trgz_280606.html
  • metro'ya binip de hilal (veya halkapınar) istasyonu'ndan her geçerken "hilal istasyonu izban'ı kullanacak yolcularımız için aktarma istasyonudur. hilal station is the transfer station for passengers that will take izban" anonsunu; anonsla birebir aynı vurgu ve tonlamayla alçak sesle söylediğim, cümleler bittikten sonra manyakça gülümsemekten kendimi alamadığım istasyon.