şükela:  tümü | bugün
  • http://www.yenisafak.com/…avasi-ve-sakallilar-33842

şu cahilce yazısına yönelik kişisel meselelere hiç girmeden sadece bilgi maksatlı yazayım: birinci ve ikinci inönü muharebelerinin bu şekilde adlandırılma sebebi eskişehir'in inönü ilçesinde geçmesinden kaynaklanmaktadır. yani bu bağlamda istanbul, ankara, izmir vs. gibi bir yer ismidir. zira o dönem soyadı kanunu da olmadığı için ordunun başındaki isim "ismet inönü" değil "ismet bey"dir.

acaba komutan ismet bey eskişehir'in inönü ilçesinde meydana gelmiş bu savaşlarda üstün bir başarı gösterdiği için 13 sene sonra soyadı kanunu çıktığında inönü soyadını almış olabilir mi?

hmm...

dumlupınar meydan muharebesi, diğer adıyla başkomutanlık meydan muharabesinin bu şekilde isimlendirilme sebebi de dumlupınar'da geçmesine ek olarak başkomutan mustafa kemal paşanın karargahta takılmayıp bizzat savaşta yer almasıdır. mesela başkomutan tayyip de sarayında brifing alacağına bizzat tanklarla sınırı geçseydi şah-fırat yerine gayet de tayyip operasyonu denilebilirdi.

not: çok daha ağır bir yazı yazmak isterdim ama neyse... bunlar da köşe yazarı işte.
  • çalıştığı gazete, noam chomsky'nin ağzından yazılan yarısı uydurmaca bir röportajı "bu röportajı gerçekten yaptık!" diyebilmek için, türkçe'den ingilizce'ye çevirdi.

bunu yaparken de, "sütliman" kelimesine karşılık olarak "milkport" 'u uygun buldu. bunu chomsky'nin ağzından çıkmış gibi kullanmakta da beis görmedi.

...çünkü chomsky yayımladıkları cevapları vermemişti. ve yeni şafak'ın, yalan söyleyebilecek kadar bile ingilizce'si yoktu.

kendisinin konu üzerine tepkisi de şöyle oldu:
    https://twitter.com/…plan/status/373774643812782080
  • trump resmen akp yalaması pelikancıya bütün dünyanın gözü önünde sen gazeteci misin diye sordu. hükümet çalışanı olmayasın dedi asdfgh
  • ve ne acıdır ki yabancı bir ülkenin başkanından böyle bir lafı yemesi akabinde kızarıp bozarması, yutkunması gerekirken sırıtarak geçiştirmiştir.

adam özellikle açık açık yandaş gazeteciler sorsun demesine rağmen "ulan yandaş dedik ama sen de direk hükumetin kadrolu çalışanı çıktın" a getirdi lafı.

tanım: sindirim sistemine hayran olduğum kişi
  • kendisini bir de başörtüsüz düşünüyorum, kendisi hakkındaki fikirlerim değişmiyor, o zaman sorun yok.
  • ruh hastası dedi ki: "kandil mutlu, pennsylvania mutlu". insanın, dostlarının nasıl hissettiğini bilmesi çok doğal.
  • trump'ın gazeteci olduğunuza emin misiniz sorusuna muhatap olan kadın.

trump insan sarrafı vallahi hemen de anladı. umarım hilal kaplan da anlamıştır*.
  • bugünkü rte-trump görüşmesinde sorular alınırken trump’ın

“only friendly reporters from turkey” uyarısından sonra kendisinin sorduğu soruya karşılık

"you're sure you're a reporter, you don't work for turkey?"

dediği kişidir. ünü türkiye sınırlarını aşmıştır.
    video link
    isteyene altyazılı =>
  • bana yerlerde dövülen bir tane türbanlı kız göstersin buradan rodos'a kadar yüzerim.
    yani ne alakası var, yani nasıl yazmış o tiviti hayretler olsun.

bak bir kürt için dense bu anlarım
    bir ülkücü bile dese böyle bir şey onu bile anlarım
    bu memlekette protestolarda tırnağı bile kırılmamış tek kesimin bir üyesinin bunu diyebilme cürreti anbelivibıl
  • şu an a haber çöplüğünde "ben bütün oylar sayılsın dedim ama ysk yeniden seçim yaptı, o yüzden kaybettik" diyerek toparlamaya çalışan pelikan yavrusu. hilalciğim eminim bunu okuyorsundur, aşağıdaki ifade sana gelsin:

(bkz: ahahahahahahahahah)

hala çöp dağları, chp belediyeleri falan diyor ve şu an kandil mutlu diyerek beş milyon seçmene terörist diyor a haberde.