şükela:  tümü | bugün
 • iki kelime ile özetlenebilecek rahibe.
  (bkz: tapılacak kadın)
 • ailesinin onuncu çocuğu olduğu için doğumunda kiliseye adanmış rahibe. evliya olarak da geçer. şiddetli migrenin yol açtığı düşünülen vizyonları ona yazmak ve müzik konusunda ilham vermiş. ne ondan önce, ne de ondan uzunca bir süre sonra, onunki kadar kendini kadınların tarafından ifade eden metinler olmamış. kendisi bu metinlerinde kadın orgazmını da tarif etmiştir. besteleri, özellikle 11000 bakire, kesinlikle dinlenmesi gereken, insanın gözlerini yaşartan, derinden etkileyen niteliklere sahiptir.
 • canticles of extacy ile aklimi basimdan alan kisi. daha sonra bu "canticle"larin tanri ile olan bagda, ibadetin doruklarinda ve ulastigi en son noktada yasanan bir nevi orgazmi cagristirdiklari da soylenmistir. nefsinden vazgecerek kendini adadigi iffet ve yoksulluk, sefkat, yardimlar -migren etkisiyle ya da degil - gordugu vizyonlarla yerinde olmak isteyecegim tek kadindir belki.
 • kendisi, bir kadının bakış açısıyla seksten alınan zevk hakkında tanımlamada bulunan ilk kişi olmasıyla da ayrı bir kadınmış bugün bunu gördüm:

  "when a woman is making love with a man, a sense of heat in her brain, which brings with it sensual delight, communicates the taste of that delight during the act and summons forth the emission of the man's seed. and when the seed has fallen into its place, that vehement heat descending from her brain draws the seed to itself and holds it, and soon the woman's sexual organs contract, and all the parts that are ready to open up during the time of menstruation now close, in the same way as a strong man can hold something enclosed in his fist."

  ayrıca, partnerler arası sevginin vsnin, doğacak çocukla ilgili birçok şeyi belirlediğine dair inanç ve açıklamaları vardır. fakat kendisi bu etkilerin (cinsiyet hariç) sadece eğilimden ibaret olup çocuğun kendisi tarafından üstesinden gelinebilecek şeyler olduğuna inanıyor olmalıdır ki, kendisi ile ilgili durumu tanımlayış ve çözümleyişi bunu gösterir.
 • öyle bir beste yapmıştır ki; insan konu hakkında nesnel olmayı bırakıp, öznelliğin kollarında sallanır, sallanır, sallanır...
  http://www.youtube.com/…v=m48_lzupo0q&feature=share
 • ailesinin son beşiği bir kız çocuğu olarak 1098'de doğmuş, aile son beşik olduğu için ( son beşik dediğimde 10. çocuk, futbol icat edilmiş olsaymış, meşhur espriyi ahali yaparmış "biraz daha sıksan futbol takımı kurarmışsın klaus amca ha") kiliseye adanmış ve rahibe olarak küçük yaşta kilisenin vesayeti altına girmiş. gördüğü sanrılar ile epey meşhur olmuş ( bazısı da yakılıyor *) papanın ve kilisenin emriyle sanrılarını yazmasına izin verilmiş. oda başlamış döktürmeye. sanrılar sonucu yazdığı şiirlerde ilahi bir dil olduğu, kilisedeki bakirelere orgazm keyfi tatırdığı söylenegelir.
 • insanı başka alemlerdeymiş hissine kapılmasına müsebbibdir kendileri.
  "vision" adlı parçası çok müstesna bir bestedir.bu özel bir versiyonudur:
  http://www.youtube.com/watch?v=jmnxjld7j24

  ayrıca o jerusalem bestesi de tavsiye olunur.
  http://www.youtube.com/watch?v=3hu8dfadlz8
 • şahsıyla ilgili vision - aus dem leben der hildegard von bingen adlı eli yüzü düzgün bir margarethe von trotta filmi mevcuttur.
 • sadece kadın olduğu için sayılan, vasat, abartılmış kilise müziği bestecisi.