*

• olur olmaz zamanlarda dinlemeye yeltenilmemesi gereken çellist izlandalı bacım. akşama gs-fb derbisi var, yarın ise 2 tane sunumum. kursa gitmeden evvel, zihnim hazır berrakken hazırlık yapayım istedim sunumlara. olafur arnalds'tan sonra hadi bir de hildur'u dinleyeyim dedim, ağır ağır aksın. içimi bir anda fenalık kapladı. sanki akşama yine fener'den 6 yiyecek, yarın da birleşmiş milletler üyeleri karşısında sunum yapacakmış gibi oldum. dünyanın kederi üzerime çöktü. dinlemek için evvelden hırka giymek lazım, ne hırkasıydı o? depresyon mu? maniklik mi? her neyse işte, ondan. bir kaşık da pasiflora içsek fena olmaz hani. kapatalı yarım saat oldu hala etkisindeyim. sözün özü; çok karanlık müzik yapıyor çooook. ama yanlış olmasın, güzel de.

ekleme: meğer olay havadanmış. izmir felaket içkarartıcı bir havaya sahip bugün.. ne dinlesem fayda etmiyor, darlandım!
  • çellosu ile alıp uzaklara götüren bir sanatçı. en son wildbirds ve peacedrums'un parçalarına ses vermektedir. umarım yakın zamanda çellosunu eline alıp ona da ses vermeyi unutmaz.
  • ismini yüksek sesle okuyunca, sanki bebek seviyormuş gibi hissettiren şarkıcı.
  • gudna'nın kızı olan ingveldar'ın kızı hildur.
  • çok fena çok. açıyorum evde bildiğin evin içi kararıyor, bulutlar çöküyor. "aaa çello mello" diye atlamamak lazım, pis çarpar, yamulur kalırsınız.
  • karanlığı olduğu gibi gösteren, ruhu yoran. içi sıkan. gerçek bunaltıyı yaşatan. satıhtan değil, derinlerden seslenen. ve bunu kendisini her dinlemeye başladığınızda, saniyeler içerisinde başaran.
  • (bkz: #29913400)
  • reha erdem'in bu yil vizyona girecek jin isimli filminin de müziklerini yapan izlandik.
  • kendisinin reha erdem'in son filmi jin'de kullanılan müzikleri seyirci üzerinde, filmin karakterinin ruh hali ve tavırlarını o kadar iyi bir şekilde betimliyor ki hayran kalmamak elde değil. örneğini paul thomas anderson ile çalışan radiohead'den jonny greenwood'un yaptığı gibi müzik; sadece sahneyi destekleyip atmosfere katkı sunmaktan ziyade bir anlatım aracına dönüşüyor.

son olarak film de müziklerin kullanıldığı albüm için
  • cogumuzun mutsuz oldugu anlarda huzunlu muzikler dinleyerek kendine daha da aci cektirme gibi bir egilimi vardir. hildur gudnadottir'in oyle muzikleri var ki en mutlu aninizda bile icinizden yasam enerjinizi sokup sizi derin acilarla birakabiliyor ve her insanoglu gibi sadistce bir haz duyarak insan buna devam ediyor. cok tehlikeli muzikleri var ama insana muthis bir sanatsal haz yasatiyor. hayatimda dinledigik en huzunlu ama en guzel bestelerin sahibi muzisyen..basimi alip gitme istegi yaratiyor bende.
hesabın var mı? giriş yap