şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tum etik kaygilari cope atan kavram
 • bilgisayar oyunlarinda yapildiginda oyunun tum zevkini yok eden birseydir. bazi insanlar vardir ki hilesiz oyun oynayamazlar. monopoly'de bile para calarlar, ev calarlar, otel calarlar. halbuki cok ayiptir, cok yanlistir ve yapmamalidirlar.
 • bulmaca dilinde al
 • (bkz: cheat)
 • acaip sürükleyici , zeka ürünü dan brown kitabı , poisiye tarzından hoşlananların okumaktan zevk alacakları bir eser.kurgusu süperdir.
 • her türlü bütçe.
  (bkz: gelin kendimizi kandiralim)
 • heil'in süreç içinde bozularak mid-world'de kullanılır hale gelmesiyle ortaya çıkan kelime.

  "hile, gunslinger!" şeklinde kullanılır.

  (bkz: the dark tower)
 • bir michael connelly kitabi, cok surukleyici polisiye roman.
 • “hile” arapça bir kelimedir.

  çare, tedbir
  hüner, sanat, ustalık
  oyun, hile, düzenbazlık, kurnazlık, tuzak
  görüş iyiliği, doğruluğu
  iş görme gücü tasarruf kudreti.

  türkçe lügatta;

  birini aldatmak, yanıltmak için yapılan düzen
  çıkar sağlamak için bir şeye değersiz bir şey katma
 • oyunun kurallarını diğer oyunculara fark ettirmeden ihlal ettirmektir. misal: okeyde taş çalmak

  hile, hayatın hemen her alanında karşımıza çıkar. bu nedenle de, hileyi engelleme amacıyla çok sayıda hukuki düzenlemeye gidilmiştir. mesela (çoğunluğu itibariyle ileri demokrasiler arasında olan) kimi ülkelerde, polis, legal olmayan yollarla elde ettiği bilgileri mahkemeye kanıt olarak sunamaz. bunun anlamı, polisin, şüphelendiği bir adamın telefonunu mahkeme kararı olmadan dinlemiş ya da evini mahkeme izni olmadan aramış olması durumunda, bulduklarını mahkemeye delil olarak sunamayacak, sunsa bile hakimin bu delillerden hareketle sanığı mahkum edemeyecek, hatta bu durumun polisler hakkında dava konusu olabilecek olmasıdır.

  hileye karşı bu gibi önlemler alınmasının nedeni, haksız rekabeti önlemektir. çünkü, suç işlerken profesyonelce ve kitabına uygun davranan insanlara karşı hukuk tanımazlık yapmak, oyunun kurallarını bozmak anlamına gelir. neticede, kurallar bu denmiş, oyun başlamış, adam da suçunu bu kuralları dikkate alarak ve bu kurallara riayet ederek işlemiş. bu nedenle, polisin yarı yolda oyunu kazanamayacağını görünce hile yapması, düpedüz sahtekarlık olur.

  bu gibi hukuksuzluklar başarının ödüllendirilmesi ilkesine de aykırıdır. zira bir adam işini usülünce ve profesyonelce yapıyor, diğeri de gevşek ve amatörce davranıyorsa, her ikisinin de aynı sonuçla karşılaşması, hukukun en temel ilkesi olan adalet ilkesine terstir. zira polis, araştırmasını hile yapmadan, oyunun kuralları doğrultusunda yapması durumunda profesyonel suçluyu bulamayacakken, hile yaparsa, işini iyi yapan ile kötü yapan arasındaki farkı ortadan kaldırmış olur. okeyde taş çalan adamdan farkı kalmaz.

  hile sanatının doruğu ile ilgili bir kavram için (bkz: perfect crime/@derinsular)

  ana tema:
  (bkz: siyaset bilimi/@derinsular)

  diğer ilgili tema:
  (bkz: kürt sorunu/@derinsular)