aynı isimde "hile" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün
34 entry daha
  • her yapım gibi belli bir emek ve zaman harcanarak tamamlanmış dizidir. peki değerlendirme yaparken emeği odağa almak yeterli mi? "bence" değil.

ana kadrosu (çoğu ana oyuncu, senarist, yönetmen) sektörden olan dizi ekibi sağda solda boş yapacağına oturmuş bir fikir üretmişler ve üç sezonluk bir yapım hazırlamışlar. tabii ki türklük efekti her işte olduğu gibi burada da devreye girmiş. ortalama imkanlarla biz bu işe başlayalım kervanı yolda düzeriz düşüncesiyle kontağı çevirmişler.

bunu diziye harcanan bütçeden ve son sezondaki netd logosundan da anlayabilirsiniz. güvendikleri bir projeye başlayıp bunu orta üstü seviyede yapabilirlerse yukarıdaki birilerinden destek alabileceklerini biliyorlardır. nitekim de bu karta oynayarak kendilerince "başarı" skalasını yakaladılar.

dizinin yurt dışında web serisi kategorilerinde yarışması ve ödüller alması benim için bir şey ifade etmiyor. bu ekibin/projenin başarısıdır. her işi ödül almasıyla değerlendireceksek zaten işi sıradan izleyiciye değil sürekli jürilere yapalım. ben de "mesleğim" gereği birçok iş yazıyorum ve jüri-ödül-ödülsüzlük konuları için ayrı bir başlıkta değinmenin daha doğru olduğunu düşünüyorum.

yapıcı - yıkıcı eleştiri yapmaktan ziyade dizi hakkında ve ekibe kazançları hakkında durum değerlendirmesi yapmayı daha uygun gördüm. muhtemelen başta senaristine ve birkaç oyuncuya başka platformlardan ulaşmışlardır yeni projeler üretmeleri için. tek önerim bu meslekten olduklarını söylüyor ve farklı işler yapmayı düşünüyorlarsa yaptığı işi daha çok ciddiye almaları gerektiği...

artık ellerinde bir bilinirlik gücü oldu, dilerim bunu en iyi şekilde kullanabilirler. 3 sezonluk dizilerinde kendilerini çok başarılı görmedim ve 6/10 puan verdim. bakıyorum ki imdb sayfaları 4.282 oyla 8,9 puanda. arkadaşlar böyle bir şey imkansız. keşke daha adil ve objektif olsalardı oy verenler. destek olmacasına olalım da gerçek dışı gazlama huyumuzu da bırakalım bir zahmet. tabii ki bu sitenin oylaması gerçekleri yansıtmıyor sadece bir beğeni göstergesi olarak kullanılabilir ama projenin sahipleri için etkileri daha farklıdır eminim. en azından mutlaka bir yerde: "dizimizin puanı da..." muhabbeti yapılmıştır gurur vesilesi olarak.

kısacası, hikayeyi ve senaryoyu yazan talha ulukaya'nın önderliğinde gelişen bu projenin onun yetenekleri ile çerçevelendiğini düşünüyor ve %80 sorumluluğu ona yüklüyorum. iş, ortalama bir iş projeyi yaratan ne kadar kaliteli üretirse içeriği bir sonraki yapımlarında da en fazla o kadar başırılı olabileceklerdir. yolları açık olsun.