şükela:  tümü | bugün
  • gondor'daki lamedon vilayetinin kuzey ucunda, minas tirith'in ise batısında yer alan bir tepe. ölüler yolu'nun (paths of the dead) güney girişine oldukça yakın bir yerde bulunmaktadır. tepenin zirvesinde ''black stone'' olarak da bilinen stone of erech vardır.

    ikinci çağ'da isildur, gondor'u ve soyunu sembolize eden bu taşı beraberinde getirerek bu tepeye yerleştirdi ve buradaki kabilelere sadakat yemini ettirdi; fakat halk, yeminlerini kırarak ölümle yargılandılar ve birer ölü olarak kaderlerine terk edildi. (lotr return of the king filminde battle of the pelennor fields'de aragorn'un kendisi için savaşmasını istediği halktır)

    üçüncü çağ'ın 3019. yılında 8 mart gecesinde bu tepeye gelen aragorn, ölü adamları verdikleri yemini yerine getirmek için kendi yanında sauron'un ordularına karşı savaşmayı teklif etti. şayet bu teklifi kabul ederlerse yeminlerini barış içinde yerine getirmiş olacaklarını ve huzura erecekleri ifade edildi. pelargir'de umbar korsanlarını etkisiz hale getirdikten sonra aragorn tarafından yeminleri kırıldı ve serbest bırakıldılar.

    üçüncü çağ'ın sona ermesi ve müstebit sauron'un yok olmasıyla burası da ölülerden temizlenmiş oldu.