şükela:  tümü | bugün
 • 15 nisan 1989'da gercekle$en korkunc futbol faciasi. heysel facia'sindan sonra en buyugu denilebilir.
  taraftarin maca gec kalmasi, buna ragmen hakemin maci vaktinde ba$latmasindan sonra stadin kapilari acilmi$ ve sheffield utd'li taraftarlar ko$arak iceriye dalmi$lardir. o anda tribunde olan bir grup taraftar ezilerek olmu$tur.
 • ingiltere'de futbol sahalarindaki seyirciyi sahadan ayiran demir tellerin kaldirilmasi hareketine de milat olmustu..
 • ingiltere futbol tarihinin en korkunç olayı olarak kabul edilen hillsborough faciası, 15 nisan 1989’da, sheffield kentinedeki hillsboroughstadı’nda liverpool ve nottingham forest arasında oynanan federasyon kupası yarı final maçı öncesi gerçekleşmişti. maç öncesi çok sayıda liverpool taraftarlarının zaten dolu olan bir girişe yüklenmesi nedeniyle oluşan izdihamda çoğu liverpoollu 94 taraftar ölmüş, 170 kişi yaralanmıştı.
  maçtan sonra the sun gazetesi, liverpoollu taraftarların kurbanların cüzdanlarını aldıklarını, yardım etmeye çalışan polislere ise saldırdığını yazmıştı.
 • taraftarlari kontrolsüz sekilde içeri alan ve olayin sorumlusu olan, polistir.
  facianin görüntüleri adresten izlenebilir :

  http://www.contrast.org/…lsborough/history/full.asf
 • 2000 senesinde üzerinden uzun bir süre geçmesine rağmen mağdur aileler o zaman statta görevli olan polis memurları* hakkında kovuşturma açtırmayı başarmışlar ve olayı mahkemeye intikal ettirmişlerdir ama mahkeme sonunda davalılar suçsuz bulunmuşlardır.
 • üzerinden 19 sene geçmiş. evet bugün tam 19 sene olmuş, oysa dün gibi...
 • liverpool, nottingham ve sheffield'da her 15 nisanda gökyüzüne 96 kırmızı balon bırakılır. saat tam 15.06'yı gösterirken. bu balonlar bir daha böyle olaylar yaşanmasın diyedir.. acıyı hala dün gibi hissederler içlerinde.. faciada hayatını kaybeden 96 kişiden biri de steven gerrard'ın kuzenidir. gerrard; liverpool için bu kadar kıçını yırtmasının nedenini kuzeninin annesi ve babasının acısını hafifletme çabası olarak gösterir ve yürek burkar. attığı her golde burnumun direğini sızlatır. onun gole sevindiği kadar kendince ödediği bir borçtan kurtuluşuna da şahitlik etmek yorar insan kalbini...
 • the sun adlı, ingilizlerin kendilerinin bile tuvalet kağıdı olarak nitelendirdiği gazete olaydan liverpool taraftarlarını sorumlu tuttu ve ilginçtir, o günden beri gazetenin nüfusa oranla en az sattığı kentlerden biri liverpool'dur.

  hatta graeme souness liverpool'un başındayken the sun'a röportaj verdiği için taraftarlarca aforoz edildi, bu kamplaşmalar yönetim tarafından adamın görevine son verilmesine kadar gitti... gerçi ben bilerek yaptığını iddia edeceğim, ayrı konu.