şükela:  tümü | bugün
 • uzerinden 22 yil gecmis futbolun en kara gunlerinden biri. ibrox, hillsborough ve heysel'de yasananlardan sonra ingiliz futbol seyircisinin gecirdigi evrim takdir edilesi.
 • (bkz: symm)
 • futbol dünyasının en trajik, futboldan öte hikayelerinden biri. toplanılan yüz bin imzanın ardından bu akşam parlamentoda yeniden görüşüldü. gizlenen dosyalar ölenlerin yakınlarıyla görüşüldükten sonra herkese açılacak. sabır ve inatla, ölen 96 kişinin anısına verilen 22 senelik mücadeleyi sonuca ulaştırdılar.

  (bkz: justice for the 96)
 • 23. yıldönümünde yine göz yaşartan. futbol tarihinin şüphesiz unutulmak istenenleri listesinde ilk üç sıradadır...

  http://tr.eurosport.com/…2160186/blogpostfull.shtml
 • an itibariyle başbakan david cameron tarafından gerçekler açıklanmış, ailelerden özür dilenmiştir. seneler sonra ailelerin ısrarlı mücadelesiyle açılan dosyalarda polisin kanıtlarla oynadığı ve liverpool taraftarlarının herhangi bir suçu olmadığını söyleyen cameron, bu durumun ülke adına da bir utanç olduğunu söyledi.

  ibret alınması gereken bir mücadele. 20 küsür senelik uğraş ve adaletin yerini bulması.
 • http://ustunidman.blogspot.com/…printed-in-sun.html

  "the lies printed in the sun
  12 eylül 2012 tarihinde yayınlanan bir raporla hillsborough faciası'nın 23 yılı aşan lekesi liverpool taraftarının üzerinden resmi olarak kalktı. devletin yayımladığı ve 400.000 sayfadan oluşan raporu öncelikle hillsborough faciası'nda hayatını kaybeden 96 liverpool taraftarının aileleri görebiliyor. rapor devlet, polis, ilk yardım servisleri, sheffield şehir konseyi ve güney yorkshire yargıcını içeren belgeleri tam 23 yıl sonra kamuoyuna sunuyor.

  başbakan david cameron raporların incelenmesinden sonra faciada ölen 96 kişinin ailelerinden özür diledi. yetkililerin masum insanları korumaktan aciz kaldıklarını kabul etti. the sun gazetesinin facianın hemen ertesinde liverpool taraftarlarını suçlaması ingiliz basının tarihe geçen sayılı iftiralarından birisi olarak hafızalarda yerini aldı. bu iftiraların asılsız olduğunu başbakan cameron bizzat ifade etti.

  19 nisan 1989'da "the truth(işte gerçekler)" manşetini atan gazeteci kelvin mackenzie de raporların açıklanmasından sonra liverpool taraftarlarından ve ölenlerin ailelerinden özür diledi. zamanında kendisini üst düzey bir polis memurunun yanlış yönlendirdiğini iddia etti. olayda ingiliz basını açısından utanç verici nokta ise kalvin mackenzie ve the sun gazetesinin sahibi rupert murdoch'un bugüne kadar sızlamayan vicdanları. 96 kişinin öldüğü bir faciada, "iyi niyetle" kendisine bir polis memuru tarafından servis edilen bir haberi bütün dünyaya manşetten "işte gerçekler" başlığı altında yayına sunan bir gazeteci olan kalvin mackenzie özür dilemek için resmi raporları bekledi. en azından resmi raporlar sonrasında da olsa vicdanı sızlamış gibi yaptı. the sun gazetesi ise olayı internet sitesinde alt sıralarda basit bir haber olarak verdi. anlaşılan ingiltere'nin ve dünyanın medya baronlarından olan murdoch'un vicdanın sızlaması söz konusu bile olmayacak.

  dilenen bu özürler sonrasında devlet ve the sun suçlarını kabul etmiş oldular. ancak adaletin sağlanması için bu suçun cezasız bırakılmaması gerekirdi. şu an görünen tabloda 23 yıl sonra işlediği suçun cezasını çekecek kimse olmadığı da açık ve net. bu yüzden adalet yerini buldu demek bir hayli zor geliyor insana.

  her şeye rağmen "justice for the 96" diyorum. faciada hayatlarını kaybeden 96 kişinin sevenlerinin ve liverpool taraftarlarının biraz olsun acılarının dindiğini umuyorum. gidenler geri gelmese de."
 • gerçeklerin tıpkı bu maçta olduğu gibi 12 mayıs 2012 kadıköy olayları için de birgün resmi olarak açıklanacağını umuyoruz
 • 24 yıl önce bugün.. 96 liverpool taraftarı hillsborough'da bir maç izlemeye gitti ama bir daha evlerine hiç dönmediler.

  (bkz: justice for the 96)
 • hilsboroda ölenler, juve, heysel ve şiirsel (?) adalet üzerine bir anektod:
  http://therepublikofmancunia.com/…009/04/heysel.jpg