şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 1862 - 1944 yılları arasında yaşamış isveçli ressam. soyut sanat daha revaçta değilken, kandinsky daha ortalıkta görünmezken bu hanımefendi anakronik şekilde soyut eserler veriyormuş. eserlerindeki soyut motifler ve diyagramlar yaratıcılığının yanı sıra spiritüel mevzulara meraklı bir mistik olmasına bağlanıyor. 1944 yılında 82 yaşındayken bir trafik kazasında hayata veda ediyor hem de tuhaf bir vasiyetname ile. eserlerini yeğenine emanet ediyor ama ölümünden yirmi yıl sonra sergilenmesi şartıyla. çalışmalarının anlaşılamayacağını düşündüğü için böyle bir karar verdiği düşünülüyor. belki vasiyetnamesinde nedenini de yazmıştır ama detaylıca araştıramadım.

    buradan talebim, erkek egemen tarih - bilim - sanat anlayışını eleştirmek için sappho, hypatia, jean d'arc, jane austen, bronte kardeşler, marie curie veya ne bileyim rosalind franklin'in ismini ağzından düşürmeyen feministler bir zahmet bu kadını da belleklerine bir güzel yazsınlar. zira neredeyse yirmi yıllık ekşi sözlükte başlığını açmak bana nasip oldu. utanın az biraz utanın!:p
  • resimleri kendisinin yapmadığını, onunla iletişime geçen ruhların bu resimleri yaptırdığını söylermiş. personal shopper'da kısca bahsi geçer.
  • guggenheim museum'da şu günlerde açılan bir sergiyle tekrar gündeme gelmiş ressam. sanat tarihinde çok önemli bir yeri olan ancak hakettiği değeri görmemiş biri.
  • kendisi ve diğer 4 sanatçı arkadaşı ile birlikte "de fem" (beş) adını verdikleri bir grup kurmuş. daha sonra bu grupla birlikte atolyesinde ruh çağırma seansları düzenlemiş. bu seanslarda öteki dünya hakkında detaylı notlar alarak bunları da eserlerine yansıttığı söylenir. resim yaparken üstün bir gücün kendisi ile iletişime geçtiğini söylediği de ressam hakkında söylenenler arasında.

    çoğu eseri isveç'teki moderna museet 'te sergileniyor.

    edit:imla