şükela:  tümü | bugün soru sor
 • farklı tuz türleriyle ilgili efsaneler ve kafa karışıklıkları var malum.
  türk nefroloji derneği genel sekreteri prof dr mustafa arıcı açıklama yapmış: "tuz, tuzdur ölçülü miktarda tüketmek önemlidir".

  --- haber ---

  tuz tüketiminin sağlığa olan etkileriyle ilgili açıklamalar yapan türk nefroloji derneği genel sekreteri prof. dr. mustafa arıcı, merak edilen 'kaya tuzu mu, sofra tuzu mu, deniz tuzu mu daha sağlıklı?' sorusunu cevapladı.

  türk nefroloji derneği genel sekreteri prof. dr. mustafa arıcı, sodyum oranı fazla olan tuzun böbreklere zarar verdiğini söyledi. prof. dr. arıcı, kristal halde salata ve yemeklerde kullanılan tuzun erimeden yutulduğunda çok tuz tadı vermediğini ama vücuda girdiğinde çok fazla tuz alındığına dikkat çekti.

  tuz, tuzdur ölçülü miktarda tüketmek önemlidir.

  kaya tuzu, sofra tuzu, himalaya tuzu, deniz tuzu bunların hepsinin içeriğinde yüzde 96’dan yüzde 100’e değişen oranlarda tuz olduğunu kaydeden prof. dr. arıcı, “tuz sodyum klorürdür fazla sodyum vücut için zararlıdır. tuzla birlikte aldığımız fazla sodyum bizim damar sağlığımız başta olmak üzere kalp, beyin, böbrek sağlığımızı olumsuz etkiler. insanlara önerim hangi tuzun kullanıldığı değil ölçülü miktarda tuz tüketmeleridir. sağlıklı bir yaşam için 5-6 gram günlük tuz tüketimi yeterlidir. kaya tuzu ve sofra tuzu aynı miktarda tuz içerir. arada ufak tefek farklar vardır ama tuz miktarı açısından büyük fark yoktur. bunun için kaya tuzu mu, sofra tuzu mu, deniz tuzu mu? sadece bu kişisel damak tadı açısından tercih olabilir, fazla tuz tehlikelidir” diye konuştu.

  “kristal tuzu tükettiğinizde vucüda çok fazla tuz almış oluyorsunuz”

  kristal halde tüketilen tuzdan vücudunun çok fazla tuz aldığını belirten prof. dr. arıcı, “kristal tuzlar erimeden yutulduğunda çok tuz tadı vermiyor ama vücudunuza girdiğinde çok fazla tuz almış oluyorsunuz yani sanki az tuzlu bir şeyi yer gibi salatanın üstündeki kristalleri yuttuğunuzda tuzu hissetmiyorsunuz ama çok tuz alıyorsunuz. bütün bu mücadeleler sırasında bizim toplumun kafasının bu tür yanlış bilgilerle karıştırılması bence çok üzücü, ona dikkat etmek gerekir” diye konuştu.

  kaya tuzundan farklı olarak sofra tuzuna iyot ekleniyor.

  türkiye’de sofra tuzlarına iyot eksikliğini gidermek amacıyla iyot eklendiğini söyleyen prof. dr. arıcı, “diğer tuzlarda iyot yoktur. sofra tuzundan ek iyot alma durumu var ama ‘sofra tuzu fazla tüketilsin’ demek değil. kaya tuzunda bir takım mineraller olduğu söylenir, doğru var ama çok az miktardadır. hani ne fayda ne zarar yaratacak ölçüdedir” ifadelerini kullandı.

  “mentollü sigara ile normal sigara arasındaki fark neyse tuzlar arasında da fark odur”

  hipertansiyon, kalp yetmezliği ve böbrek hastalığı olan birisinin tuzla temasının daha az olması gerektiğini vurgulayan prof. dr. arıcı, “çocukluktan itibaren az tuzlu yemek yemek, damar sağlığı için çok önemli. mentollü sigara ile normal sigara arasında ne fark var diye düşünüyorsanız ki ikisi de sigaradır, ikisi de nikotindir. bu da bir tür tuz temasını artırmaya eğilim yaratır. tuz tuzdur, unutulmasın. tuzdan kaçınılsın” dedi.

  “kadınlara çok iş düşüyor çünkü insanlar beslenme alışkanlığını anneden öğrenir”

  böbreklerin iç dengeyi ayarlayan mimarlar olduğunu ifade eden prof. dr. arıcı, “kadınlarımız da aile dengemizi toplumsal dengemizi sokaktaki dengemizi ayarlayan kişilerdir. onlara çok büyük görev düşürüyor. çünkü bütün insanlar beslenme alışkanlıklarını annelerinden öğrenir. anneler çocuklarını sağlıklı, az şekerli, az tuzlu, bol hareketli beslenme alışkanlığıyla büyütmeliler. çocuklar koşmalı, oynamalı, ölçülü, her şeyi tüketerek ideal kiloda kalmalıdır” ifadelerini kullandı.

  sözcü haberi

  --- haber ---