şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: he-man)
 • (bkz: hymen)
 • vajina kordonu olgunlaştıkça dışarıya doğru bir çukur açar, bu kanallaşma süreci sonunda dış ürogenital alanla iç vajina arasındaki eşikte vücut dokusundan kalma küçük esnek bir çıkıntı oluşur işte bu artık parça himendir. bazı insanlar himenin davul derisi gibi vajinın girişini boydan boya kapadığını sanırlar ama normal himenler hiç de böyle değildir. genital organların gelişim sürecinden kalan bu minicik artık, uğruna isimlerin, geleceklerin ve bazı durumlarda milyonlarca kadının hayatının tehlikeye atıldığı et parçasıdır.

  himen hakkında çok az şey bilinir. tıp bilimi bu konuya haklı olarak fazla ilgi göstermemiştir çünkü ara sıra ortaya çıkan, soruna yol açabilecek birkaç biçim bozukluğu dışında varlığını hissettirecek bir yapı değildir. himen kanserinden, himen sertleşmesinden ya da himen yetmezliğinden şikayetçi ani bir himen krizinden ölen ya da himen felci mağduru kimse olmamıştır. kadın bekaretinin sözde belirleyicisi olarak kendine biçilen toplumsal rolün dışında, himen insanlarda iyi ya da kötü fazla bir şey yapmaz.

  insan himeni hakkında literatürde çok az bilgi yer alır. bedenimizin diğer bölgelerinin aksine tıp bilimi tarafından muayene edildiği, kesilip incelendiği, araştırılıp belgelendiği uzun ve kapsamlı bir tarihi yoktur. açıkçası bekaret ve alçakgönüllülük gibi gerekçelerle araştırmacıların engellendiğini tahmin etmek güç değil. insan himeni üzerine yapılan az sayıdaki ciddi çalışmaların 1970'lerden sonra yapıldığını görüyoruz. bu yararlı bilgiler sayesinde bu konuyla ilgili bazı inanışların çok yanlış olduğu hemen farkediliyor.

  -himen aslında aynı vajina dokusundan oluşan bir yaka ya da çıkıntıdan başka bir şey değildir.
  -tıpkı ağzın ve burnun içi ya da göz kapaklarının iç kısmı gibi mukoza yapılıdır ancak vajinanın geri kalan kısımlarının aksine hiç kas dokusu bulunmaz.
  -genelde bir kaç sinir ya vardır ya da yoktur aynı durum kan damarı için de geçerlidir.
  -yapı ve şekilleri açısından çok geniş ve ilginç bir çeşitliliğe sahiptirler.
  -tıpkı kimimizde güzel ve narin, kimimizde sağlam ve dayanıklı olan saç ve cilt özelliklerimizin farklılık göstermesi gibi, himen dokusunun kalınlığı, sertliği, esnekliği, dayanıklılığı da kişiden kişiye değişir.

  nasıl göründüğüne dair oluşturulan en yaygın imgenin, gerçekte kadınların bedenine bakıldığında aslında en az rastlanan himen türlerinden biri olduğu görülür. vajina girişini tamamen kapayan himenler yok değildir ve bu kapalı himen denilen tıbbi bir durumdur ve doğuştan olan küçük bir kusur olarak görülür. yapılan tahminlere göre bu bozukluk 1/1200- 1/10000 sıklıkla ortaya çıkmaktadır. adet kanamasını imkansızlaştırdığı için, kapalı himen cerrahi bir müdahaleyle düzeltilir. kısaca açık olmayan himen belirleyici bir nitelik değil, sadece bir baş belasıdır.

  kaynak:hanne blank- bekaretin el değmemiş tarihi
 • himen kızlık zarının latince ismidir. peki neden himen? şaşırılmayacak biçimde himen adı eski yunan' daki evlilik ve düğün tanrısı hymenaeus' tan gelir.
 • himenin görevi rahim bölgeleri gelişmemiş olan kız çocuklarında rahim bölgesinden karın zarına mikrop bulaşmasını önlemektir.kız çocukları cinsel olgunluğa eriştiğinde himene gerek kalmaz. bazılarına göre ise himen sadece namusu ifade eder. örneğin eğer musevi bir gelin bakire çıkmazsa tevrat'a göre bu kız babasının evinin önüne getirilip recmedilmelidir.
 • bugün bekaretle eş anlamlı görülen kadın genital organlarının gelişim sürecinden kalan minik bir atıktır ve bu doku parçası 16. yüzyılda keşfedilmiştir.
 • rahim ağzını kapayan deri. kızlık zarı.