şükela:  tümü | bugün
 • beleriand'da, doriath'ın kuzeydoğusunda kalan soğuk bir bölge. sınırlarını batıda aros nehri, doğuda celon nehri oluşturuyordu. kuzey tarafı dağlıktı ve aglon geçidi, buradan kuzeydeki lothlann düzlüklerine açılıyordu. bu geçitten esen soğuk kuzey rüzgarları bölgenin ortasındaki platoları soğuttuğundan, sindarin dilinde soğuk düzlük anlamına gelen himlad ismini almıştı. bölgenin sınırlarını oluşturan iki nehrin birlikte aktığı güney kısmı ise ağaçlıktı.

  noldor elfleri orta dünya'ya gelmeden önce himlad bomboştu, büyük sürgünden sonra noldor elfleri orta dünya'ya ayak bastığında feanor oğullarından celegorm ve curufin buraya yerleştiler. aglon geçidi'ni kuzey tarafından gelecek saldırılara karşı takviye ettiler ve curufin, geçidin tam ağzına yerleşimini kurdu.

  himlad, dagor bragollach savaşı'na kadar celegorm ve curufin'in hükümranlığında kaldı. morgoth angband kuşatması'nı kırdıktan sonra, kuzeyden gelen ork orduları aglon geçidi'ndeki korunağı aşıp himlad'ı işgal etti. celegorm ve curufin güneye, doriath'ın doğu sınırlarına doğru kaçtılar. onlar gittikten sonra himlad tamamen morgoth'un eline geçti ve birinci çağın sonuna kadar da morgoth'un kontrolünde kaldı.

  (bkz: celegorm)
  (bkz: curufin)

  (bkz: beleriand/@sorg)
  (bkz: the silmarillion/@sorg)

  ana tema: (bkz: fantastik kurgu/@sorg)
 • serin düzlük anlamına gelir. celegorm ve curufin'in yerleştiği, aglon geçidi'nin cenubundaki bölge burasıdır.