şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hina matsuri gunleri.3-8 mart arasi geleneksel bir japon kutlamasi.bu günlerde tüm senenin kendilerine uğur getireceği inanciyla tüm genc japon kizlari ve hanimlari pembe giyerler.ve bu dönem içinde kurulan beraberliklerin de temelinin sağlam olacağına ilişkin inanç taşımaktadirlar.
 • modernizmin geleneksel esintisi için:
  http://en.wikipedia.org/…e_you_ever_wear_kimono.jpg *
 • kizlarin gunu. japonya nin bazi bolgelerinde, bizim hidirellez sabahinda, gul dalina, kurdele baglayip dilekte bulundugumuz gibi bir anlayis icinde, onlar da bu gunde, bir sepetin icine elde yapilmis, kagit bebek koyarlar ve dilekte bulunurlar.
 • jp. bebek (hina) festivali (matsuri).

  merdiven şeklindeki platformlarda özel süslemeli oyuncak bebekler sergilenir. bebeklerin özel bir dizilimi vardır, kötü ruhları durduracak güce sahip olduğuna inanılır.

  heian döneminden gelen bir gelenektir.
 • ohinasama adı verilen süs bebeklerinin festivalidir. japanese doll festival olarak da bilinir.
 • (bkz: hinaningyou)
 • beş gosekku'dan biri (go: beş ve sekku: festival).
  hinamatsuri (bebek festivali), aynı zamanda momo no sekku(şeftali çiçeği festivali) olarak da bilinen ve geleneksel japon takvimine göre nisan ayının üçüncü gününde kutlanan festival. gelin görün ki, geleneksel japon takvimi, artık ülkenin büyük bir kısmında kullanılmadığından ötürü, miladi takvime göre mart ayının başına alınmış kutlama günleri. nagano prefektörlüğü gibi hala geleneksel takvim kullanan bölgelerde ise eski usûl, 3 nisan'da kutlanılmaya devam etmekte. tam bir ay sonra ise, 5 mayıs'ta, tango no sekku(bayrak festivali) adı altında erkek çocuklar için bir festival düzenleniyor.

  bu günde, kırmızılar giydirilmiş oyuncak bebekler sergiliyorlar ve bu bebekler içinde temsili olarak imparator(odairi-sama), imparatorun eşi (ohina-sama), sannin-kanjo adı verilen üç kadın, gonin-bayashi adı verilen beş müzisyen, udaijin ve sadaijin adlı sağı ve solu temsil eden bakanlar, son olarak da sannin-jougo denilen üç hizmetlinin figürleri oluyor; ancak, küçücük ada ülkesinde nüfus yoğun olduğundan evlerin alanı zamanla küçülmüş, geleneksel sergi de yer kıtlığundan yerini tek oyuncak bebeğe bırakmış çoğunlukla.
  festivalden sonra, bebekler, beklenmeden evlere kaldırılıyor. geç kalınırsa kızlarının evde kalacağına inanıyorlar. festivalin amacı da kız çocuklarının sağlıklı büyümesi ve iyi evlilikler yapabilmesiymiş.
  klasik bir momo no sekku sergisi buradan görülebilir: tık tık
  japonya'da, nara döneminden beri kutlanmaya devam ediliyormuş ayrıca, yani 8. yüzyıldan bu yana; ancak, bu tür oyuncak bebeklerin sergilenmesine edo döneminde başlanılmış.