şükela:  tümü | bugün
 • hınçak, çan sesi anlamına gelen cemiyet 1887’de ermeniler tarafından isviçre’de kurulmuş, merkezi sonradan londra’ya taşınmıştır. istanbul’da da şubesi olan cemiyetin amacı; doğu anadolu’yu ele geçirerek, burasını rus ve iran ermeni bölgeleriyle de birleştirip, bağımsız bir ermeni devleti kurmaktır.
 • ermeni lobisi tarafından büyük ermenistan hayalini gerçekleştirmek amacıyla 1887'de cenevre'de kurulmuş örgüt. her türlü terör eylemine girme eğilimindeydi. hem milliyetçi hem de komunistti.
 • kendilerini desteklemeyen ermenileri soyan ve öldüren cemiyet. türkler dışında bir çok ermeniye de suikast düzenlemişlerdir.
 • "dikkati çekenler arasında elbette ihtilalci hınçak partisi önde gelir. bu parti 1887 yılında cenevre’de kuruldu. paris’te okuyan, marksist ve hali vakti yerinde öğrencilerin kurduğu bir partidir. portakalyan’ın armenia gazetesinin okurları çevresinden bir grup, partiyi kurmuşlardır. kurucularının hiçbiri osmanlı teb’ası değildir ve türkiye’yi hiç görmemişlerdir. buna rağmen, görmeden düşman olmuşlardır. yayınladıkları parti programının hedefleri dehşet vericidir. buna göre:

  “ 1. bugünkü düzen bir ihtilalle ortadan kaldırılmalı, onun yerine ekonomik gerçeklere ve sosyal adalete dayanan yeni bir cemiyet oluşturulmalıdır.

  “ 2. partinin ilk ve yakın hedefi türkiye ermenistanı’nın politik ve milli bağımsızlığını sağlamaktır.

  “ 4. türkiye’de ihtilal yoluyla gerçekleştirilecek olan hedeflere varılmak için kullanılacak metod, propaganda, tahrik, tedhiş, teşkilatlanma ile köylü ve işçi hareketidir.

  “ 6. parti’de bir merkez komitesi kurulacaktır. işçilerden ve köylülerden oluşacak iki geniş ihtilal grubu kurulacaktır. bunlardan ayrı olarak gerilla çeteleri teşkil edilecektir.

  “7. ihtilali gerçekleştirmek için en müsait zaman türkiye’nin harbe girdiği dönem olacaktır.

  “8. süryaniler, kürtler, türklere karşı mücadelede kazanılmalıdırlar.

  “9. türkiye ermenistan’ının bağımsızlığı elde edildikten sonra ihtilal, rusya ve iran ermenistan’ına teşmil edilecek ve federatif bir ermenistan kurulacaktır. "
  ___
  orhan çekiç'in ermeni sorunu adlı makalesinden alıntıdır
  başı ve devamı için (bkz: ermeni sorunu/#18433839)
 • osmanlı ve iran'ın ilk sosyalist partisidir.
 • ilk ulusolcu partiydi. zengin ermenileri bile haraca kesen orgut, amerika'da bile teror faaliyetlerine devam etmisti vakti zamaninda.