şükela:  tümü | bugün
 • ilgili videonun ilgili zamanında izleyebilceğiniz tarihi itiraf. küme düşmek üzere olan galatasaray, fenerbahçe ile anlaşarak kümede kalıyor. büyük mehmet ayarlamış. hem fenerbahçe hem de galatasaray şike yapmış burada. işe bakın.

  https://www.youtube.com/watch?v=p1rm9mylju4
 • good morninnggggggg vietnaaaaaaaaaaammmmmmmmmmmmmm.
  arkadaş bu yıllardır bilinen bir konu. hıncal üstüne biraz da ekleme yapmış. buna da hatır şikesi deniyor. para alışverişi yok dostumuz zorda biz bir el atalım şikesi.
 • eğer doğruysa bizde şike olmaz diye yıllardır göğüs kabartan galatasaray taraftarının havasını söndürür.
 • bu sıçmık, kısa sürede hıncal uluç'u sözlük fenerlileri için çok güvenilir bir bilgi kaynağı haline getirmiştir.
 • kalbi kırık şikeci kuşların şikeden yırtmak için kanat çırparak neticelendirdikleri şike cezası uygulamasına istinaden, ve anlam karmaşasına sebebiyet vermeyecek şekilde kuş diliyle açıklama:

  nisan 2011 tarihinden önce yapılan veya iddia edilen herhangi şike suçları suç kapsamına alınmamaktadır, bu tarih öncesinde yapıldığı iddia edilen her türlü benzer şike iddiası geçersizdir. heleki bu yasanın kimleri korumak adına çıkartıldığı da herkesin malumudur. kişilerle, kurumlar her daim ayrılmalıdır(bunu ben demiyorum, senin cumhurun diyor, senin için çıkartıldı bu kişi/kurum kargaşası). sadece duyumlara dayanan, kendisini ve birbirini destekleyici hiçbir somut kanıta dayanmayan iddialara ilişkin savcılık hukuki işlem başlatamaz, başlatsa dahi hukuki süreç boyunca masumiyet karinesi uygulanır. ve yine başa dönüyorum, nisan 2011'den önce yapıldığı iddia edilen bir şikeye ilişkin savcılık soruşturma başlatamaz çünkü ortada savcılık iddiasını cezalandıracak bir yasal suç unsuru bulunmamakta ve yasalarla belli bir tarih öncesi referans alınarak suç unsurunun ortadan kaldırılması sağlanmıştır. paradoksu anladın diye düşünüyorum? anlamadıysan yeşillendir, tek tek cevap vereceğim.

  nasıl ki aynı kafa 16 kasım 2016 tarihinden önceki tecavüz suçlarını aklamaya çalışıyor, daha önce de nisan 2011'den öncesinde olası benzer şike suçlarını gelen taleplere(!) istinaden peşinen yoksaydı ve sınırladı. işin kötü tarafı, işlenen suçlarla ilgili olarak tarih referansı vererek sınırlama yapmak, suçun suç olma muhteviyatını ortadan kaldırmak anayasal bir suçtur.

  sen diyorsanki, hıncal uluç'un iddiaları somut delillere dayanıyor. o zaman bir zahmet, kulüpler birliği veya futbol federasyonu veya spor bakanlığı nisan 2011 referansını şike suçuyla ilgili kaldırsın. ondan sonra inceleyelim, nisan 2011'den önce kimler neler yapmış, kim daha şikeci, izlediğimiz futbol nasıl bir susurluk belgeseli?

  saygılar.
 • ulan, şimdi konuşmayayım konuşmayayım diyorum, dayanamıyorum. bir defa bu söylenen lafa inanıp buraya başlık açmak başlı başına geri zekalılık. neden? çünkü bu söylenen cümlenin hangi sene için söylendiği belli değil.

  ama ben size hemen hangi sene için söylendiğini açıklayayım. 1979-80 sezonu için kuruyor bu cümleyi hıncal uluç. ve ayrıca çok da iyi biliyor aslında puan durumunu filan bu arada, sakın yanılmayın. ama adam türkiye'nin gelmiş geçmiş en büyük trollü ve insanların bu cümlesine balıklama atlayacağını da biliyor pek tabi ki de.

  tarih bilmeyenlere tarih dersi serimize devam edelim o halde ve anlatalım durumu:

  1979-80 sezonunda ligde 16 takım var. galibiyete 2, baraberliğe 1 puan veriliyor ve sene sonunda şampiyon takım trabzonspor, 39 puanla şampiyon oluyor. küme düşen göztepe'nin puanı ise 27. yani şampiyonla küme düşen takım arasındaki puan farkı sadece 12 (6 galibiyet, günümüzde 3 puanlık sistemde, 4 maç fazladan oynandığı da düşünülürse, küme düşen takımla şampiyon takım arasında puan farkları en az 40+, yani 14 maçta ancak alınabilecek kadar oluyor, genellikle 48 puan çevresinde toplanıyor hatta). bitti mi? bitmedi tabi ki. 27 puanla küme düşen göztepe'nin bir üstüne 28 puanlı 2 takım var; altay ve gaziantep. ama işin daha ilginci sadece 1 galibiyet farkı olan 29 puanda tam tamına 4 takım var ki bunlar galatasaray, beşiktaş, adanaspor ve adana demirspor. yani lig 8.'si oynadığı herhangi bir maçı kaybetmiş olsa küme düşmemek için 14. göztepe ile averaj hesabına girecek. ortada böyle bir lig var. galatasaray, o sene fenerbahçe ile de 27. haftada karşılaşıyor bu arada, maç galatasaray'ın stadında ve 0-0 berabere bitiyor. galatasaray'ın bu maçtan sonra 3 maçı daha var yani, ortada kazanılabilecek 6 puan mevcut. fenerbahçe maçından sonra oynadığı maçlarda alınan skorlar da şu şekilde;

  28. hafta: galatasaray 3 - 0 bursaspor
  29. hafta: orduspor 1 - 1 galatasaray
  30. hafta: galatasaray 3 - 0 rizespor

  velhasıl, ortada büyük mehmet'in (mehmet oğuz) fenerbahçe'yi ayarlaması ile galatasaray ve fenerbahçe'nin berabere kalması ve bunun sonucu galatasaray'ın ligde kalması gibi bir durum yok. çünkü bahse konu olan galatasaray - fenerbahçe ligin son ve kader maçı değil ilk olarak. ikinci olarak da 27. haftadan sonra yapılan 3 maçta galatasaray alınabilecek 6 puanın 5'ini alıyor zaten ki fenerbahçe maçında yenilmiş ve puan alamamış olsa dahi topladığı puanlar düşme hattının üstünde kalmasına yeterli.

  bir başka ilginç durum ise, herkesin de gözden kaçırdığı, beşiktaş ile galatasaray o sene aynı puanda bitiriyorlar ligi. beşiktaş - fenerbahçe maçı 23. haftada oynanıyor ve 1-1 eşitlikle bitiyor. bu durumda fenerbahçe, beşiktaş'a da mı hatır şikesi yapıp 1 puan almasını sağladı diyeceğiz? böyle bir mantık olabilir mi?

  yani size buradan ekmek çıkmaz sayın şikeciler...

  edit: yanlışlıkla son iki haftayı orduspor olarak yazmışım, son hafta rizespor maçı olacaktı, düzelttim.

  ekleme: yazarken aklımdan geçen ancak yazmayı unuttuğum bir detay daha var ayrıca. 26. hafta itibariyle trabzonspor 32, fenerbahçe 30 puanda. yani trabzonspor bir maçta mağlup olsa aynı puana gelecekler ve şampiyonluk tamamen averaj hesaplarına kalacak ki ortada daha oynanmamış 4 maç var. siz herhangi bir takımın, şampiyonluğu kaçırmak pahasına böyle bir fedakarlık yapacağına inanabiliyor musunuz acaba?
 • önlerine konan boru gibi tapelere inanmayan fenerbahçelilerin sazanlama daldığı açıklama olmuş.

  100 yaşında yıldızı sönmüş bir bunağın 1970'lerde gerçekleştiğini iddia ettiği delilsiz kayıtsız bir itiraftır. bir de üstüne demiş ki "kimse hıncal uluç sallıyor falan da demesin". bakın çok net söylüyorum:

  hıncal uluç sallama

  hadi seni göreyim. maksat muhabbet olsun. at yalanı sikeyim inananı.
 • yıllardır "bu aslında ezeli rekabet olduğu kadar ebedi dostluktur" diye övüne övüne anlatılan bir olaydı. hangi gariban takımın kanına girildi merak bile edilmedi. zaten ergun gürsoy'un, ilhan cavcav'ın da yedikleri haltları spor magazin programlarında kahkahalarla anlattıkları bir dönemdi. sonra 3 temmuz oldu, ebedi dostluğumuza dair bu güzel (!) anektod birden unutuldu. hıncal'ın yaptığı unuttuğumuz değerlerimizin tekrar hatırlatılmasından ibarettir.

  söz konusu hikaye zaman zaman matbuatımızda da kendine yer bulmuştur:
 • derwall'in getirdiği doping iğneleri, beşiktaş'ın her rakibine bond çantalarla götürülen paralar, arabalar, dopingler, ali uras'lar, adnan polat'lar, ergun gürsoy'lar falan filan bir gerçek iken şaşırılmaması gereken şikedir.

  (bkz: ayşe abla spor kulübü)
 • kazım kanat'ın yıllar evvel değindiği konudur. konunun muhatapları hayatta kendilerine sorulabilir. galatasaray zorda ama maçı kaybetse küme düşmüyor zor bir duruma düşüyor. o sene ikili puan sistemi uygulanıyor küme düşen en yakın rakibi arasında 2 puan var.
  edit: kazım kanat maçın sonucu yanlış bildiriyor doğrusu 0-0.

  --- spoiler ---

  iki büyük kaptan turgay şeren ile ziya şengül'ün engin hoş görüsüne sığınarak yazıyorum. konu şu efendim: galatasaray küme düşme hattında. en önemli maçını fenerbahçe'ye karşı oynayacak. yani yenilirse küme düşecek. fenerin teknik patronu şengül, galatasaray'ın basında ise şeren var. işte o anın tanığı olan turgay şeren ve ziya şengül'e konuyu açtım. sonra da ziya şengül'e dönüp dedim ki: bu maça gelirken otobüsü durdurmuşsun. futbolculara demişsin ki, "sizlere maç konuşması yapmayacağım. bu maçla ilgili taktik vermeyeceğim, galatasaray küme düşerse bundan en büyük zararı fenerbahçe görür.." ziya kaptan "ama bunu yazma" dedi. aradan yıllar geçti. şimdi yazıyorum. haaa. o maç mı ne oldu? maç 1-1 berabere bitti. galatasaray küme düşmekten kurtuldu. fenerbahçe seyircisi ilk ve son kez cemil turan'ı yuhaladı. bir de son yılında fener'de oynayan galatasaray'ın efsane kaptanı mehmet oğuz bu maçın ikinci yarısında oynamadı. şike dedik de.. böyle de şike vardı efendim.
  http://arsiv.sabah.com.tr/…/10/29/yaz55-80-126.html
  --- spoiler ---