şükela:  tümü | bugün
181 entry daha
  • hıncal uluç un yaşı ilerledi... ciddiye almayınız
  • hıncal uluç, defne joy foster'ı ihmali ile öldüren ahmet altan'ın oğlunu, kendisi aynı zamanda hıncal'ın yeğenidir, kerata diye savunmuştu.

haklı olduğu noktalar olsa da böyle bir insanın söylediği her şey gözümde değerini kaybediyor.
  • "...hasan ve hüseyin sel kardeşlere aslında maganda deme hakkımız bile yok. suçları ve cezaları kesinleşene dek yok..."
    hükümet dışında her halta muhalefet ederek dikkat çekmeye çalışan bu pörsümüş yaratığa sormak lazım: görüntüleri izlemedin mi sik kafalı? olay bir iddia değil yani. bir çocuğa tecavüz eden kişinin görüntüleri sosyal medyaya düşse "hakkında henüz kesinleşmiş yargı kararı yok, saygıda kusur etmeyelim." der misin?
    bir de ingiltere' de medyanın suçlulardan mr. ve mrs. diye bahsettiğinden dem vurmuş. en son ne zaman bir ingilizce gazete okudun? yaşını da göz önünde bulundurursak, kraliçe elizabet'in kısa donla gezdiği yillardan bahsediyorsun sanırım. öyle bir dünya yok.
  • bu adamlara ne kadar tepki gösterip sövsem de, 20 yılı duyunca yuh artık dedim. ülkede adalet, böyle sosyal medya linçleriyle, ibretlik cezalarla sağlanmaz. ülkede adalet adil ve ceza ile orantılı yasalarla ama aynı zamanda hızlı yargılamalarla olur.
    tamam hıncal herbokolog kişiliğiyle insanları çok irrite etti. ben hıncal’ı 20 yıl önce severek okurdum, o zaman da böyleydi ama şimdi gerçekten abarttı bu her boka muhalefet olma işini. yine de bu yazısında getirdiği perspektifi sevdim. bence de sosyal medya linçleri çığrından çıktı. biraz bu işin önü alınmalı. sıkça duyuyoruz biri içeri alınıp salınıyor, olay sosyal medyaya düşüyor ve şüpheli hemen tekrar içeri alınıyor. neden, tabii ki siyasi. kimse bu eksi puan yazmasın diye hukukun gerektirdiğini değil de, kamuoyunun ve sosyal medyanın istediğini yapıyor. peki mağduriyetlerini sosyal medyada paylaşmayan veya bu derece ilgi çekmeyen videosuz/görselsiz vakalar ne olacak? bu işin çözümü, olaya değil de, nedene ve nasıla odaklanmak. medeni bir toplumda, bu iki magandayı linç etmek yerine alttaki sorular sorulur:
    1- insanlar neden emniyet şeridinde araba kullanıyor? bunu nasıl engelleyebiliriz? (çözüm önce ihtiyacı kaldırmak, sonra etkin cezalarla suçun önünü almak)
    2- insanlar neden bu kadar öfkeli? hamile bir kadının olduğu araca saldırabilecek kadar maganda tipler nasıl bu hale geldi? bu cesareti nereden buluyorlar?
    3- sosyal medya olmasaydı, ya da bu olay videoya çekilmemiş olsaydı ne olurdu? adalet mekanizması nasıl işlerdi? herkes elinde açık kamera ile mi gezecek?
  • magandalar hıncal beyin arabasinin yanindan emniyet şeridinden gitmek suretiyle geçseydi, kendisi gazetesinin köşesinde büyük puntolarla bu plakayı verir ve istanbul valisini, emniyet müdürünü, vs. göreve davet ederdi.
    daha önce defalarca yaptığı gibi.

magandalar x kişinin arabasının yanından emniyet şeridinden gitmek suretiyle geçip x ve x in hamile karısına fiziki ve psikolojik saldırı gerçekleştirdiğinde ise hukuktan ve farklı bakış açılarından bahsetti.

peki,
    magandalar hıncal beyin arabasının yanından emniyet şeridinden gitmek suretiyle geçip hıncal bey ve hıncal beyin hamile herhangi bir arkadaşına fiziki ve psikolojik saldırı gerçekleştirdiğinde ne yapardı?

hukuk ve sosyal medya desteği, an olur paralel evrenlerde bile lazım olabilir.
  • iyice bunadı bu ya. ulan adamın herşeye herkonuda fikri var ve herşeyi en iyi bu biliyor. ben daha bu adamın birşeyi takdir edip beğendiğini göremedim gören varsa yeşillendirsin lütfen de aydınlanayım.
  • başıma bir şey gelmeyecekse doğru (bakın haklı demiyorum) bulduğum bir yazıdır. anayasa’nın 38. maddesi çok açık. birini mahkeme kararı olmadan suçlu ilan etmek yasak.

ortada yapılan magandalığın dik alasıdır. ama bu kişiye maganda diyebilmek için mahkeme kararı beklenmelidir.

şahsen hayatımda hiçbir olaya bir kişiden dinlediğim kadarını yeterli görüp inanmadım. olayın içinde kaç kişi varsa hepsini dinleyip pozisyonumu öyle belirledim. bu olay ve benzeri pek çok olayda gördüm ki suçlu olan taraf ne surette olursa olsun cevabını veya savunmasını sosyal medyaya sunamıyor. linç kültürü öyle bir yerleşti ki, 10 dakika içinde suçlu ilan edilen insanlar haklı dahi olsalar çoktan tukaka edilip uğurlanıyor.

gençler pek hatırlamazlar, doksanlı yıllarda meşhur faili meçhul cinayetler ve yargısız infazlar vardı. kendince kuralları ve hukuku olan devlet için bir suçu tespit etmek, failini yakalamak, alıp yargı karşısına çıkartmak çok uzun zaman alıyor. bu esnada hiç kanunu kuralı olmayan terörist örgütler bu süre zarfı içerisinde yeni canlara kıyıyorlar. dolayısıyla terörislerin devletin resmi emniyet güçleri karşısında bir zaman avantajı oluyordu. bu avantajı yok etmek isteyen bir kısım “devlet içinden çıkan“ çeteler ise resmi bir görevleri olmamasına rağmen, resmi görevli yetkileri kullanarak, savcı izni, arama emri, mahkeme falan beklemeden indiriveriyorlardı buldukları yerde. sonrasında bu konu kürt açılımı dahil pek çok alanda devletin sırtında bir kambur olarak ortaya çıktı.

bu çirkin örneği neden mi verdim? kanun, nizam, hukuk içerisinde herkesin hakkına saygı duyulmalı. herkesin savunma hakkına da saygı duyulmalı. kanunsuz, kuralsız herkesi linç etmeye kalkarsak dağdaki teröristten ne farkımız kalacak?

meşhur dava için burada katil, canavar, tecavüzcü, yaratık gibisinden binlerce yazı henüz hüküm verilmeden yazıldı ve yasalar gereği de başlıklar silindi. bu şekil sürdürülen tüm linç kampanyalarına sonucunda yine bu başlıklar silinecek. anayasa hükmü gereği suçu ispatlanmadan herkes masumdur zira. suçu ispatlayacak şey de cep telefonu kamerası değil, mahkeme kararıdır.
  • hıncal uluç böyle şeyleri bilerek yapıyor. bir de buna hak veren dingiller çıkmış. ulan hıncal uluç bile yazdığı şeylerin deli saçması olduğunun farkında. aslında öyle düşündüğü için değil, sırf çıkıntılık yapmak için her konuda genel kanının aksiye saçmalayıp gündeme gelmeye çalışır bu adam. yarın çıkıp allah bir dese ona bile inanmamak lazım.
  • emniyet seridi yasakken kullanimi siradan bir olay.

siradan.

bunun gibi mezarda olmasi gerekirken gazete kosesi olan moruklar yuzunden gelisemiyoruz.

yasak olan seylerin yapilmasi normallestirilemez. "ne var bunda sanki sen yapmadin" denemez. yasaksa yasak amina koyayim, bitti. uste cikma sansin yok.

normallestirirsen, aynisini yarin senin cocuguna hamile karina yaparlar, bu sefer ahmet hakan gibi 180 derece cark eder "vay bizim memleket ayi dolu" diye yazarsin.

siktir git hincal uluc.
  • hamile esi cikartirsak bu olay kimsenin umrunda olmazdi
    2 adam 1 adamin onunu yol vermedigi icin kesmis aynasina tekme atip kirmis olurdu haberi bile yapilmazdi hatta gulup gecilirdi
    ama arabada hamile bir kadin var cocugunu dusurebilirdi
    hukuk hamile ese bakmayabilir toplum vicdani bakar iste
    yaninda esi cocugu varken kimseye saldirmayin sosyal medya ananizi siker mesajida guzel verilmistir
30 entry daha