şükela:  tümü | bugün
 • falih rıfkı atayın hindistan gezisine dair anı kitabı.
 • red alert oyununda rus tarafinda vardi bu helikopterden..sadece makineli tufek* vardi ama ustunde..hedefin ustunde asili kalir* sarjoru bosaltirdi ustune. piyadeye karsi da hava savunmasi olmayan tanklara karsi da etkiliydi..
 • (bkz: hint)
 • (bkz: mi 24)
 • ing. arka, art, kıç
 • islam tarihinden meşhur bir sima. tam adı hind bint-i hutbe'dir. hind'in kardeşi ebu huzeyfe bedir savaşı'nda babasını mübareze ye davet etti. müslümanlara olan düşmanlığı bu olayı duymasıyla birlikte artan hind savaşın sonunda babası, amcası ve kardeşini kaybetti (sırasıyla utbe bin rebia, şeybe, velid ). bu durum hind'i tarifsiz bir intikam duygusuna boğdu. riyavet edilir ki intikam alıncaya kadar gülmemeye ve kocasıyla yatmamaya yemin etti. bundan sonra islamlaşmamış mekkelileri her fırsatta savaşa kışkırttı. savaşmak istemeyenleri eşsiz şiir yeteneğiyle hicvetti. bu sıralar mızrak atmadaki yeteneğiyle nam salan, köle vahşi bin harb'i hamza 'yı öldürmesi için ikna etti.

  nihayet bedir savaşı'nın intikamını almak için hind'e bir fırsat doğdu. (bkz: uhud savaşı) çok zalim bir insan olmakla tanınan kocası ebu sufyan 'la beraber bu savaşa aktif olarak katıldığı anlatılır. uhud savaşı'nda müslümanlar stratejik bir hata yaparlar. pek çok kaynak dağa yerleştirilen okçuların mevzilerini terk etmelerinden sonra müslümanların yenilgiyle yüz yüze geldiğini söylüyor. mevzilerin terk edilmesindeki temel saikin ganimet alma hırsı olduğu bilinmektedir. okçuların mevzileri terk etmesiyle yaşanan kargaşada vahşi, hamza'yı vurmak için uygun bir fırsat bulur. vahşi, çok uzaktan attığı mızrakla hamza'yı öldürür. kendisine özgürlük ve ağırlığınca hediye vaad eden hind'i memnun etmek için hamza'nın ciğerini söker. hind bütün mekkeli kadınların şaşkın bakışları içinde hamza'nın ciğerini çiğ çiğ yer. o kadar gözü dönmüştür ki bununla yetinmez ve hamza’nın çeşitli organlarını keserek kolye ve halhal yapar. hind daha sonra müslüman olmuştur. bu durum elbette müslümanların mekke’yi ele geçirmesiyle ve hind’in çaresizliğiyle yakından ilgilidir. ne ilginçtir ki bugün bazı çevrelerde adı hazreti sıfatıyla ve radıallahu anha (r.a.) diyerek anılır.

  hind, ilk kocasını (halit bin velid ‘in amca oğlu hafs bin muğire) aldattığı için bu evliliği sona ermiştir. ikinci kocası olan ebu sufyan’la evlilik gerekçesi onun azılı bir islam düşmanı olmasıdır. hint ile ebu sufyan’ın ilk çocukları çok tanıdık bir isim: muaviye (ne ilginçtir ki bugün muaviye’nin adının önüne de hazreti sıfatı getirenler vardır). muaviye, peygamber’in amca oğlu ve damadı kendisinden sonra müslümanları emanet tiği kişiyşe -ali'yle- savaşmayı göze almış bir isimdir. nihayet muaviye’nin oğlu; hind’in ve ebu sufyan’ın torunu yezit ise peygamberin en sevgili torunu hüseyin’ i kerbela’da öldürmekten çekinmemiştir.
 • ing : dişi geyik.
 • bazı düşkünlerin "radiyallahu anha" diyerek andıkları şahıs. allah ondan razı olsun demektir. aynı sıfatı bunun oğluna çok nadiren torununa verenler de vardır. bunlar, hain muaviye ve yezid ibneleridir. tarihsel şia düşmanlığından başka bir gerekçe bulamıyorum bu orospu çocuklarının allah ondan razı olsun diye anılmasına. bak islamcı siteleri okuyorum çok sinirleniyorum sözlük. yezid'e ra diyor ibneler.
 • çağrı* filminde irene papas tarafından harikulade biçimde canlandırılmıştır.
 • hala hz.muaviye diyen gaflet ehli zavallılar olduğunu gösteren ciğer yiyici lanet ehli. ulan yatacak yeriniz yok, ahirette bırak cenab-ı allah'ı peygamberlere bakacak yüzünüz yok. pek hazret bulduğunuz muaviye ile haşrolursunuz inşaallah.