şükela:  tümü | bugün
 • dunyanin en buyuk yolcu zeplini, graf von zeppelinin fabrikasinda imal edilmi$, transatlantik yolculugunu amerika'da sonlandirirken icindeki gazin tutu$masi sonucu yolcu kar$ilamayi acik hava barbecue partisine cevirmi$tir.
 • halen radyo muhabirinin kazayi aglayarak anlattigi ses kayitlari mevcuttur. bu zamanda bile insanin tuylerini diken diken eden bu kayitlar zeplinin inise gecmesinden itibaren baslayip sadece 1.30 dakika kadar surmektedir , cunki zeplin in alev almasi bu civarda surmustur.
 • abd helyum gazı vermediği için hidrojen gazıyla uçmaya çalışırken, 1937 yılında new jersey'de patlayarak 35 kişinin ölmesine sebebiyet veren zeplin... felaketin sebebine ilişkin sayısız hipotez arasında en akla yakın görünenlerden biri şurada anlatılıyor: http://en.wikipedia.org/…saster#puncture_hypothesis
 • patladığı yer lakehurst, nj
 • 230 metrelik ucan bir dev.
 • nefis yiyecekler yapan restauranı ve luks yolcu kabinleri geminin dev govdesi icinde yer almaktaydı. sicak suyu ve havalandirma tertibati olan kamaralari vardi... dort adet dizel motoru olan ama son derece sessiz bir zeplin, bir nevi ucan titanic.
 • zeplin 6 mayıs 1937'de lakehurst new jersey'de bir anda alev alarak yanmaya başladı. birkaç saniye içinde tamamen kül olan hindenburg zeplini 35 kişiye mezar oldu.mucize kabilinden yine de 62 kişi kazadan kurtulabilmiştir ama buna rağmen facia zeplinlerin sonu oldu. aslında ingiliz ve amerikan zeplinlerinin 1930-33 yıllarında yaptıkları ölümlü kazalar bu teknoloji hakkında kuşkulara neden olsa da asıl şok hidenburg ile yaşandı. tam 247 metre boyuyla ve 70 yolcu 27 mürettebat kapasitesiyle üretilmiş en büyük zeplin olan hindenburg'un bu rekoru hálá kırılamadı. öte yandan yangının neden çıktığı da anlaşılamadı. bilimadamları yangının gemi yüzeyinde oluşmuş statik elektrik sebebiyle çıktığını düşünüyorlar. ancak sabotaj iddiaları hiçbir zaman son bulmadı
  aslında kayıplar açısından bakıldığında hiç de büyük sayılamayacak facianın kamuoyunda bu denli önemli bir yer kaplamasının birbiri ile bağlantılı iki sebebi vardı. bunlardan ilki medya'dır. zeplin zaten o günün yaşamında son derece populer bir konuydu. bu nedenle olay mahallinde bir çok gazeteci bulunuyordu. bunlardan wls, chicago radyo kanalını temsilen zeplinin inişini kaydetmek için orada bulunan muhabir herbert morrison, bu denli önemli spontan bir olayı gerçekleştiği anda kaydeden ilk muhabirlerden biri olarak tarihe geçti.
  ikinci sebep "zeplin"e yüklenen önemdi. insanlık tarihinde kıtalar arası kesintisiz uçuşu ilk olarak gerçekleştiren bir teknoloji harikası ve üçüncü reich'in gurur kaynağı olan devasa hindenburg, denizcilik tarihi için "titanik" neyse havacılık tarinde o olarak algılandı. çelik ve makine çağına girmiş insanlığın "artık doğaya hakim olduğu" yersiz kibirinden dolayı her iki faciada da gerçeğin idraki daha çarpıcı oldu.
  http://www.vidicom-tv.com/tohiburg.htm
 • "that's gotta hurt!"
  george costanza - hindenburg hakkında
 • insan kaybı açısından en buyuk zeplin kazasi olmadigi halde (bkz: uss akron) en medyatik olanidir.
 • yapılması günler, yokolması saniyler süren balon.hitler bunları savaş aleti olarak kullanmak isterken nedense* vazgeçmiştir.
hesabın var mı? giriş yap