1826 entry daha
  • evet ultimate hindistan gezi rehberine hoşgeldiniz. gitmek isteyenler için bu entry nin yardımcı olacağını düşünüyorum

hadi başlayalım

1 usd = 83 rupee. daha ucuzunu kabul etmeyin. en düşük fiyat bu. komisyon yok diyorlar ancak yine de para kesiyorlar. elinize net geçecek parayı sorun ona göre kabul edin. kalacağınız otele para bozdurmak için sorun yardımcı olurlar.
    bu arada havaalanında kur 77 rupee. havaalanında sadece 20 dolar bozsanız bile yeterli metro ile gideceğiniz otele varırsınız. metro sabah 5:30 gece 11 e kadar çalışıyor

delhi: şehre puanım 7/10
    metro ile her yere ulaşım mümkün. metro fiyatları mesafeye göre değişmekle birlikte en uzun yer 80 en kısa 20 rupee.
    kalacak yer olarak metroya yakın olmasına dikkat edin.
    şehirde inanılmaz bir toz bulutu var. temizlik nedir bilmiyorlar desek yalan olmaz. hatta temizlik yaparken bile daha çok kirletiyorlar etrafı.
    şöyle ki: sabah ellerine alıyorlar bir çalı süpürgesi başlıyorlar süpürmeye.
    ne kadar toz varsa havaya kalkıyor. bu kadar basit bir olayı bile becerememeleri akıl alır gibi değil.
    kimse de çıkıp demiyor ki bu iş böyle olmaz. bir tane faraşa o tozları doldurup çöpe atılsa 1 haftaya kalmaz toz sorunu ortadan kalkar.
    bak yemin ediyorum her sokağa 1 tane türk kadını vereceksin görevli olarak, 6 aya kalmaz hindistan'ın imajı düzelir.

jaipur: şehre puanım 6.5/10
    hawa mahal denen yer olmasa ve instagramdan patlamasa kimsenin gitmeyeceği bir yer.
    metro var ama aslında yok. her yere tuk tuk veya motorsiklet ile gideceksiniz.
    kalacak yer olarak tren istasyonu ile hawa mahal arasında bir yer uygun olacaktır

agra: şehre puanım 7/10
    taj mahal'in olduğu şehir. ancak delhi ve jaipur'un aksine bu şehirde çok fazla maymun populasyonu var. ana caddelerden ayrılmayın. ara sokaklara asla girmeyin.
    google maps sizi böyle bir sokağa sokuyorsa girmeyin. yolu uzatın ana caddelerden gidin. sonra maymun götünüzü ısırır. çok dikkat etmek gerekiyor.
    görsel
    ayrıca şehir bildiğiniz bok kokuyor.
    kalacak yer olarak taj mahal gidişine yakın yerlerde olmakta fayda var
    taj mahal'in içinde mezar var. başka bir şey yok. epey bir kuyruk vardı. bekleyip beklememek size kalmış. zaten mezar da doğru düzgün görünmüyor. etrafında tur atıp dışarı çıkıyorsunuz. ama dışarısı dediğim gibi hindistandaki en güzel yer.

varanasi: şehre puanım 6/10
    şehirde yapacak hiç bir şey yok. ölü yakma teranesi yüzünden tam bir turist magnet. hiç bir olayı yok buranın
    kalacak yer olarak nehrin 1-2 sokak üzerinden daha uzağa gitmeyin

mumbai: şehre puanım: 6.5/10
    çok kalabalık. bana göre hiç bir ekstrası olmayan sıradan bir hint şehri. bollywood starları bu şehirde yaşıyormuş. biz tabi görmedik.
    kalacak yer olarak cst tren istasyonun çevresi uygun

goa: şehre puanım 7/10
    tüm hindistan ingiliz sömürgesiyken burası portekiz sömürgesi olmuş. şehre geldiğimde ve yapıları gördüğümde burada portekiz havası var dedim. internetten kontrol edince de doğru tahmin ettiğimi gördüm. aşağıda goa yı daha detaylı anlattım
    kalacak yer olarak arambol beachi tavsiye ederim

gezilecek yerler:

1. şehir delhi
    önce biraz şehirden başlayalım. couchsurfing üzerinden konuştum bir kaç eleman bak burası başka yerlere benzemez dikkat et filan demişlerdi. ben de yav he he diyerek geçiştirdim.
    sonuçta biz türküz ve istanbul görmüş insanlarız. valla bizdeki dolandırıcıların eline kimse su dökemez. o yüzden delhi vız gelir tırız gider benim için. ya da ben çok gamsızım bilemedim*
    delhi bildiğiniz üzere 25 milyon nüfuslu oldukça kalabalık bir yer.

gezilecek yerler
    humayun’s tomb: bana göre delhi de görülmeyi en çok hak eden yer. giriş 600 rupee.
    8.5/10
    görsel
    isa khan's tomb: humayun tomb kompleksinin içinde. ayrıca ücreti yok

safdarjung tomb: giriş 300 rupee
    6/10
    görsel

red fort: giriş 600 rupee
    5/10
    görsel

india gate: ücretsiz
    7/10
    görsel

jama masjid: giriş 300 rupee
    6/10
    görsel

karol bagh market: devasa büyüklükte baharat marketi
    6.5/10

shree adya katyayani: bildiğiniz düz tapınak işte
    6/10

tughlakabad fort: giriş 250 rupee
    6/10

kutub minar: 1200 yılında yapılmış camiden geriye kalan minare
    giriş 600 rupee
    6/10
    alai minar: aynı alan içerisinde

national museum: giriş 600 rupee. pazartesi günleri kaparlı
    8/10

ugrasen ki baoli: eskiden kullanılan su deposu
    giriş ücretsiz
    7/10
    görsel

akshardham tapınağı: giriş ücretsiz. ancak buraya telefon sokamıyorsunuz. internette buranın resmi bile yok. ben girdikten 5 dakika sonra herşeyi unuttum. girip girmemek sizin bileceğiniz iş
    7/10

rashtrapati bhavan: meclis binası
    6/10

lodhi garden: bildiğiniz düz bahçe işte
    6/10
    görsel

national zoological park: hayvanat bahçesi giriş 400 rupee
    6.5/10

shri sidhdata ashram: temple meraklısıysanız gidin. ben tavsiye etmiyorum. zaten uzak
    5/10

sri bangla sahib gurudwara: sikh ibadethanesi. giriş ücretsiz.
    6.5/10
    görsel
    --------------------------------------------------------
    2. şehir jaipur

hawa mahal: bütün instagram fenomenlerinin gelip resim çektirdiği o meşhur yer
    7.5/10
    görsel
    görsel
    yalnız moralinizi bozmak gibi olmasın burası resimlerde göründüğü gibi kırmızı filan değil. oldukça soluk bir rengi var. hayal kırıklığı yani
    ayrıca çoğu kişi bilmiyor ancak buranın içine girmek de mümkün çok uygun bir fiyata

the city palace: hawa mahal'in hemen yanındaki saray. giriş 700 rupee. ama içerde herşeye ayrı para istiyorlar. 50 dolar tutuyor herşeye bakıcam diyorsanız. bence değmez
    7/10

jantar mantar: hindistanın en büyük güneş saatinin olduğu yer. giriş 300 rupee. meraklı olanlar gidebilir.
    7.5/10

patrika gate: ücretsiz
    7/10
    görsel

birla mandir: çok sade bir tapınak. pek fazla insan yok.
    5.5/10
    görsel

albert hall museum: giriş 300 rupee. zamanında burada yaşamış bir ingilizin oluşturmuş olduğu kişisel müze. türkiye dahil bir çok ülkeden getirdiği eserler mevcut
    7/10
    görsel

ajmeri gate: boş beleş bir yer
    4/10
    görsel

9-world trade park: oldukça büyük bir alışveriş merkezi. hindistana gelip avm gezmek isteyenlere duyrulur.
    7/10

amber palace: giriş 600 rupee. ayrıca burada 1000 rupee ödeyerek fillerle kaleye çıkmak da mümkün ancak ben içinde hayvan olan bu tarz atraksiyonları sevmediğim için katılmadım. jaipur'a geldiyseniz buraya mutlaka gelin derim
    8/10

panna meena ka kund: giriş ücretsiz. yine eski bir su depolama merkezi
    7/10
    görsel

jaigarh fort: bir başka kale. giriş 500 rupee
    7/10

nahargarh fort: giriş 200 rupee. yine bir kale.
    6.5/10

gaitore ki chhatriyan: giriş 50 rupee. eskiden yaşamış birinin mezarı
    6.5/10
    görsel

jal mahal: su altında kalmış bir saray. burayı yapan mütahit büyük zarar etmiş*
    gitmek yok böyle uzaktan resim çekiyorsunuz sadece.
    6.5/10
    görsel

3. şehir agra

tac mahal: giriş 1300 rupee. bana göre hindistandaki en güzel şey.
    10/10
    görsel

mehtab bagh: tac mahal'in karşısında bulunan bir bahçe. buraya gelip 300 rupee kaptırmanızı tavsiye etmiyorum.
    3/10
    bunun yerine wiev point denilen bir yer var hemen yakında. buraya gidin .sadece 50 rupee. ancak dolunay zamanlarında akşam 6 dan sonra giriş 200 rupee. buraya gidin. dolunay olsun olmasın.

jahangir palace: giriş 650 rupee. bom boş bir saray/kale tarzı bir yer. hiç bir olayı yok. sadece tac mahal buradan görünüyor. ancak hava kirliliği yüzünden pek güzel resimler çıkmıyor.
    6/10
    görsel

agra fort: yine bir kale. yine bir bom boş yer.
    6/10
    görsel

tomb of akbar the great: babür imparatorluğunun en büyük hükümdarlarından ekber şah'ın mezarı. giriş 300 rupee.
    7/10

tomb of mariam-uz zamani: ekber şah'ın karısının mezarı giriş 100 rupee
    6.5/10

gurudwara guru ka taal: burası da bir sikh ibadethanesi. ücretsiz
    6.5/10

chini ka roza: eski bir mezar oldukça bakımsız ve biraz rotanın dışında kalıyor. ücretsiz
    5/10

itmad-ud daula: giriş 300 rupee
    6.5/10
    görsel

buland darwaza: giriş ücretsiz. burası bir cami ama anladığım kadarıyla kale olarak da kullanılıyor. bütün şehir ayaklarınızın altında. çünkü bir tepenin üzerine yapılmış. buraya idgah otobüs terminalinden 24 numaralı otobüse binerek gelebilirsiniz. son durakta ineceksiniz. geri gelirken de aynı otobüse bineceksiniz. tek yön 60 rupee.
    9/10
    görsel

4. şehir varanasi

burada yapılacak pek fazla bir şey yok açıkcası. herkesin bildiği gibi kutsal ganj* nehri buradan geçiyor ve inançları gereği ölüleri bu nehrin kenarında yakıyorlar
    ghat denilen yerler var. bunlar ölü yakılan yerler nehir kenarı boyunca bir sürü ghat var. hepsi aynı görevi görüyor.
    motorlu kayıkla nehirde tur atmak 2000 rupee
    kürekli kayıkla nehirde tur atmak 600 rupee
    akşam üstü en az 50 kişinin olduğu teknelerde nehirde tur atmak 150 rupee.
    belki inanmayacaksınız ancak ganj nehrinin hemen üst sokağından itibaren inanılmaz bir müslüman nüfusu başlıyor. bildiğin çarşaflı kadınlar. sakallı adamlar var. nedendir bilmiyorum ancak şehirde inanılmaz bir toz var ve boğazınıza yapışıyor.

ölü yakmalarından başka yapacak pek birşey yok şehirde. akşamları yine nehir kenarında ayin tarzı şeyler oluyor. epey kalabalık toplanıyor. bunlara katılabilirsiniz
    görsel
    görsel
    görsel

bunun dışında burada çok garipsediğim şeyler gördüm. varanasi'nin ara sokaklarında rastalı saçlarıyla kaval çalan avrupalı delikanlılar var. birde bunları izleyen aklı bir karış havada genç kızlar var. bu çocuklar bu kızları bir güzel ayıklıyor*.
    tamamen al gülüm ver gülüm. hiç kimsenin olayı nirvana filan değil. zaten nirvana öyle duvar dibinde kaval çalarak ulaşılabilecek bir şey değil. çok kaval çalma merakı olan varsa gelsin bizde çobanlık yapsın afganların yerine. ama yer mi ? tabi ki yemez. neden çünkü kız yok.

5. şehir mumbai

gateway of india mumbai: 100 yıl önce ingiltere kralı hindistanı ziyaret ettiğinde buradan karaya çıkmış. bunun şerefine burayı yapmışlar. saçma sapan bir yer
    giriş ücretsiz
    6/10

elephanta caves: küçük bir adada bir mağaraya 2200 yıl önce yapılmış bir tapınak.
    işlemeler çok güzel. ben beğendim.
    toplam feribot gidiş geliş ve giriş ücreci dahil 900 rupee tutuyor. feribotlar gateway of india önünden kalkıyor
    8/10

chhatrapati shivaji maharaj vastu sangrahalaya: giriş ücreti 700 rs
    burası bir müze. oldukça düzenli ve güzel tavsiye ederim
    8/10

haji ali dargah: adı üstünde hacı ali dergahı. benim ilgimi çekmedi
    6/10

shree siddhivinayak temple: anlamsızca gezilecek bir başka tapınak
    6/10

kanheri caves: merkeze biraz uzak olan bu yere giriş 200 rupee
    bir kayanın içine oyulmuş buddha heykelleri var.
    7/10

sanjay gandhi national park: eğer ayaklarınıza güveniyorsanız bu devasa büyüklükteki ulusal parkta yürüyebilir vakit geçirebilirsiniz
    6.5/10

6. şehir goa

goa'yı ikiye ayırmak daha doğru olacaktır. güney goa ve kuzey goa. dabolim havaalanının güneyi ve kuzeyi olmak üzere de ayırabiliriz.
    güney daha sakin,

genel kanı güney goa için kafa dinleme ve huzur
    kuzey goa için eğlence parti

siz hangisini yapmak istiyor olursanız olun benim tavsiyem kesinlikle kuzeye gidin. güney goa'da inanılmaz canınız sıkılır.
    zaten güney goa da dalgalar çok olduğu için yüzmek imkansız
    en kötü ihtimalle gider kuzeyde yalandan surf dersi alırsınız resim çekilir instagrama atarsınız
    parti, eğlence, dinlence vs hepsi kuzey goa da var. güneyi aklınızdan silin.

goa da plajlarda şezlong ücretsiz. yapmanız gereken bir içecek veya yiyecek söylemek.
    bunun fiyatı da en kral yemeği söyleseniz 5 dolar etmez. içecekler 2 dolar civarında.
    bizde de 1000 liraya lahmacun satıyorlar millete. vallahi gitmem billahi gitmem. o parayı bizim yamyamlara vermem. illa hindistana gitmeniz de gerekmiyor. dünyadaki her yer bizim ülkeden ucuzdur.
    şöyle denize sıfır bir yerde, adını bile diyemediğim italyan usulu tavuklu makarna sadece 2,5 dolar.
    görsel

goa da motorsiklet kiralamak zorundasınız. motor olmadan yemek yemeğe bile gidemezsiniz doğru düzgün. ortalama fiyatlar günlük 500 rupee.
    polise rüşvet vermek istemiyorsanız motor ehliyetinizin kesinlikle international olması gerekiyor. ancak bunun türkiyeden alınması yaklaşık 4300 tl
    en iyisi polise rüşvet vermek*
    yakalanırsanız yaklaşık 30 dolar alıyorlar. ben denk gelmedim.

bir takım kişisel çıkarımlar: (katılmak zorunda değilsiniz)
    hindistan'da gezilecek görülecek yerlerin yüzde 90 ı müslüman veya türkler'den kalma eserlerden oluşuyor.
    lakin konuştuğum hiç bir hintli türkleri kabul etmiyor. onlar mughal diyorlar. yani moğol. kesinlikle ama kesinlikle türkleri kabul etmiyorlar.
    doğru olsa bile var olan eserlerin çoğu hint olmayan başka kavimlerden kalma. hint kültürü sanıldığı kadar zengin değil aslında. olsa bile kalıcı eserleri çok az.

maalesef hindistan'da belirli bir zümre var. bunlar hemen belli oluyor kast sisteminin en alt tabakası bunlar mı oluyor artık bilmiyorum ama ten renkleri oldukça koyu. ve çoğu sokaklarda yaşıyor. eğitim desen yok, hayattan herhangi bir beklentileri yok, çalışma yok, yok yok yok. bunlar sadece doğuyor sokakta yaşıyor ve ölüyor. çok acı bir durum ancak bunların düzelmesi imkansız.
    şöyle söyleyeyim. bizdeki enflasyon filan düzelir bu sistem düzelmez. gerisini siz anlayın.
    ülkeye sadece yük oluyorlar. beni suçlayabilirsiniz ancak hiç bir işe yaramayan bu kişilerin varlığı benim açımdan tartışmalı. olmasalarda olur yani. en kibar tabirle bu kadar yazabiliyorum.

ortalama bir hintli (1,2 milyarın ortalaması) oldukça düşük zekalıdır.
    sözünde durmaz, geç gelirler.
    hintliler ortalama olarak çok tembel kişiler.
    para üstü kültürü diye bir şey pek yok. sizin istemeniz gerekiyor.
    sıra kültürü diye bir şey kesinlikle yok. 100 kişinin olduğu sıraya gayet normal şekilde gelip araya giriyorlar.
    civa gibi gençlerle de tanıştım. onlar da bok çukurunda olduklarının farkındalar. bir çoğunun hayali ülkeyi terk etmek amerika ingiltere gibi yerlerde yaşamak. ancak abd konsolosluğu 2 yıldan önce randevu vermiyor diye söylediler. vize alma konusunda oldukça kötü durumdalar. benim abd vizemi görünce hep bir ağızdan oooo sesi çıktı. gençlere üzüldüm gerçekten. çünkü 1.2 milyar nüfuslu ülkede birşeyleri başarmak gerçekten zor.

hindistan diyince akla gelecek ilk şeylerden biri de korna adamların korna çalmak için herhangi bir nedene ihtiyaçları yok. sadece çalıyorlar. 7/24 hindistan'da korna sesi var. ve gerçekten hiç susmuyor. çok sinir bozucu.

iyi bir kuaförde tıraş 100 rupee
    sokakta 20 rupee
    görsel

benim gibi holi festivali için gidecekseniz eğer mathuraya gidin. vrindavan'a kesinlikle gitmeyin. agra üzerinden gelecekseniz. sabah 6-7 gibi trene binin gelin. bütün olay öğleden sonra 2 gibi bitiyor. o yüzden geç kalmayın.
    giydiğiniz elbiseler kullanılmaz olacak. ben yıkamakla uğraşmadım. direk çöpe attım. ucuz bir terlik alın. ayakkabınız ziyan olmasın. telefonlar için su geçirmez kılıf oluyor. onlardan alın. kafanız rahat eder.
    o boyalar da hemen çıkmıyor. 1-2 gün renkli renkli gezersiniz herkes gibi.
    2025 holi tarihi 14 mart cuma. planlarınızı buna göre yapın.

yeme içme konusunda benim gibi seçici biriyseniz 2. günden hint yemekleri bağırsakları bozabilir. oldukça acılı ve bizim damak tadımıza çok uzak. sokaktan 50 rupee ye yemek mümkün ancak o yemeklerin bir de çıkışı olacak bunu unutmayın. ben gidip adam akıllı eli yüzü düzgün yerlerde yedim yemek başına da 4-5 dolar verdim. böylece tatilin zehir olmasının önüne geçtim.
    sokakta yaşayan milyonlarca insan var. bunlar sokakta doğar, yer içer sıçar ve ölür.
    öğlen güneşinin altında öylece sokağın ortasında yatan insanlar var. kapkara olmuşlar zaten.

ineklere taptıkları veya saygı duydukları da yok. normal bir insan saygı duyguğu canlıya şu ortamı reva görmez. daha kötü şeyler de gördüm. en uygunu buydu.
    görsel

bazı youtuberlar yok taj mahal'e kaçak girdim filan diye milleti trollüyor. sakın bunlara inanmayın. eli silahlı askerler var. böyle bir girişimde bulunmayın. sonra üzülürsünüz.
    online bilet almak mümkün ancak ben bankanın azizliğine uğradım. bana onay sms i göndermedi. bu yüzden nakit aldım. giriş kapısının 30 metre gerisinde sağda hemen bilet satış noktası var.
    burada bir çok çığırtkan var. sadece thank you diyip devam edin. bilet 1300 rupee. başka bir şeye para vermeyin.

hindistanda bazı avrupalı tipler var. günde sadece 10 dolar harcıyorlar. böyle birini de tanıdım. polonlayı türkiyede turist rehberi olarak da çalışmış polonyalılar için. lisans filan hiç bir şeyi yok. eleman 50 rupee tren parası vermemek için mathura'ya gelmedi bizimle. senin yaşadığın hayatı s.keyim ben.
    şundan farkın yok mk.
    görsel

yıllar önce tayland da tanımıştım böyle bir litvanya'lıyı
    boş beleş pinti tipler.
    bunlardan uzak durun. yemek yerken sizin tabağınızda kalanları alıp afiyetle bir güzel yerler.

hatta italyan bir kız vardı aylık 70 euro ile geçiniyorum diyordu. napıyorsun kendi sidiğini mi içiyorsun mk.
    hiç mi diş macununuz bitmiyor, hiç mi donunuz yırtılmıyor. bu nasıl bir para harcamamaktır.

hindistan da turist olduğunuz belli olduğu için size birşeyler satmak isteyenler olacak ve ısrar edecekler. siz de sadece ısrarla thank you diyin. ısrarcı olun. giderler.

hindistanda ilk işiniz telefon hattı almak olsun. 8-9 dolara 1 aylık hat alabilirsiniz. benim aldığımda günlük 1,5 gb internet vardı.

tren bileti almak başlı başına bir olay hindistanda.
    www.irctc.co.in sitesine üye olmadan bilet almak imkansız. türk hattınızla da üye olabilirsiniz ancak herkese onay sms i gelmiyor. bana gelmedi.
    hint hattımı da kullanamadım. çünkü bu numara daha önce kayıt edilmiştir dedi. şansızlık. bu yüzden başkalarından yardım almak zorunda kaldım.
    eğer holi gibi çok yoğun bir dönemde gidiyorsanız bütün biletleri önceden almakta fayda var.

bazı türk gençlerle karşılaştım. trene bilet almadan kaçak bindiklerini anlattılar. siz böyle yapmayın. saygısız olmayın. ülke bok çukuru diye sizin de öyle davranmanız gerekmiyor.

benim uçak biletlerim hariç, a dan z ye her şey dahil günlük giderim 35 dolar oldu.
    bu fiyatlar kimine göre çok kimine göre az olabilir.
    yemek için günlük ortalama 12-13 dolar harcadım.
    kalacak yer için günlük ortalama 10-12 dolar harcadım
    kalanı da ulaşım ve giriş ücretleri ve diğer harcamalar. buradan kendinize pay çıkarabilirsiniz.

eğer benim gibi tek başınıza seyahet ediyorsanız şehir içi en iyi ulaşım motorsiklet. bu yüzden yanına kesinlikle 1 adet bandana alın. size verdikleri kask leş gibi.
    rapido uygulaması ile goa hariç bütün şehirlerde motor ve tuk tuk çağırabilirsiniz.

günlük veya km bazında da kiralamak isterseniz şoför ile konuşup anlaşmaya çalışın.
    tuk tuk için km başına 12 rupee
    motorsiklet için km başına 10 rupee iyi bir fiyat.
    ben jaipur da öyle yaptım. epey uyguna geldi. böylece hem zamandan hemde paradan tasarruf ettim.

instagram da 100 bin takipçili hesapların paylaştığı işte trende yer yok kucakta gittim filan. bunlar tamamen yalan. kesinlikle inanmayın.
    trenlerde bir çok sınıf var. o kucakta gidenler en düşük fiyatlar. bizim youtuberlar oraya gidip video çektikten sonra normal koltuklarına geri dönüyor emin olun. çünkü biletler çok uygun. o çile normal bir insanın çekeceği dert değil. inanmayın yani.
    ayrıca koltuk bileti her zaman var.
    diyelim ki benim gibi holi zamanı gittiniz. biletler tükenmiş olsa bile sizi sıraya koyuyor ve birisi iptal ederse sıradan biletler yeni sahiplerine satılıyor.
    bu da olmadı diyelim sadece son gün açılan adı şuan aklıma gelmeyen bir bilet türü var. bu bileti de almak mümkün. kısaca kormayın. hindistan da her türlü bilet bulursunuz.
    diyelim hiç bir şekilde tren bileti bulamadınız. aynı fiyata otobüs var*

zamandan tasarruf için şehirler arası uçak da kullanabilirsiniz
    ben şöyle yaptım delhi -- jaipur tren
    jaipur -- agra tren
    agra -- varanasi tren
    varanasi -- mumbai uçak
    mumbai -- goa uçak
    goa -- delhi uçak
    gece trenlerini de kullanabilirsiniz

bana göre hindistan güvenli bir ülke tabiki kalabalıktan çok ayrılmamak şartıyla.
    sonuçta biz dolandırıcıların anavatanı türkiyeden geliyoruz. eğer çok çıtkırıldım, mıy mıy bir tip değilseniz hindistandan korkmanıza gerek yok. kadınlar için de bu böyle.
    geçenlerde brezilyalı kadına 8 kişi tecavüz etmişti kocasının yanında. onların hatası güvenli olmayan ve merkezi olmayan bir yere çadır kurmaları.
    böyle şeylere takılmayın. bizim ülkemizde de turist kadınlara tecavüz edildi öldürüldü.

beyaz tenli veya sarışın bir kadınsanız sizinle bol bol resim çektirecekler.
    esmer bir erkek olarak bu konuda mağdur oldum*
    giyiminize dikkat edin. yani öyle marmariste gezer gibi super mini kotla dolaşmak isterseniz her yerinizi ellerler benden söylemesi.
    zaten böyle giyinen 1-2 kişi gördüm bütün hindistanda.

hindistana bir daha gider miyim, tek başıma kesinlikle hayır. ilerde belki sevgili yaparsak olabilir.
    gittiğim için pişman mıyım. kesinlikle hayır. bence herkesin deneyimlemesi gereken bir yer.

hindistan vizesi için
    (bkz: #163275678)

aklıma gelenler bunlar. başka birşey gelirse eklerim sonra
hesabın var mı? giriş yap