şükela:  tümü | bugün soru sor
  • hindistan cevizi sütü ile farklı şeylerdir. hindistan cevizi suyunu taze taze ucundan acık kesilen hindistan cevizine bir de pipet yerleştirerek içebilirsiniz. leziz olduğu kadar doyurucu dahi diyebilirim ayrıca pek de faideliymiş.

hindistan cevizi sütü için ise bkz. http://en.wikipedia.org/wiki/coconut_milk
  • amerika'da refreshing water olarak satilan, hydrate yourself tarzi yalan dolan sloganlara sahip, bi ton mineral icerdigi yazan fakat ikinci damlasini icemeyip lavaboya doktugum nane. bidaha alirsam bak nah buraya yaziyorum...
  • icerdigi dogal elektrolitler sebebiyle sporcular tarafindan tercih edilmektedir. ayrica icinde potasyum ve diger antioksidanlari barindirmasindan doalyi insan vucuduna cok faydalidir. gelgelelim hem kokusu hem rengi spermi andirdigindan ikinci yudumu icemedim.
  • alerji oldugunuzu bilmeden ictiginiz bunyede sictiginiz resmin uzerine gelen cila niyetindeki siva dir kendileri!
  • son zamanlarda hindistan cevizi firmalarının elinde kalan suyu satmak istemelerinden midir nedir anlayamadım, market raflarını ele geçirdi. bence bir çekiciliği yok ama satıyor işte.
  • taze hindistan cevizinin içinde bulunan sudur. tepesinden açılan ufak bir delikten pipet yardımıyla taze taze içebilmek mümkün. çok faydalı olduğu konusunda bir şey diyemem ama lezzeti konusunda herkesi uyarırım , çünkü tadı tam bir facia. mantar suyundan hallice bir tadı ve leş gibi bir kokusu var. allah'tan meyvesinin tadı güzel de onu yiyip paramızı kurtardık çok şükür.
  • gayet lezzetlidir.

hayir, isin ilginci bunu ilk kez denedigimde "allah belasini versin, bu ne lan !?" diye atmistim. daha sonra nedense bir daha denedim ve hosuma gitti. ozellikle de sicak havada, buz gibi ictiginizde gayet leziz oluyor.
  • sadece tropik ülkelerde bulunan bir mucize. potasyum açısından inanılmaz zengin ve yağsız. brezilya'da sokakta yürüyen insanları, ellerindeki hindistan cevizlerinin suyunu içerken görmek çok normal bir şey. işin kötüsü, güney amerika'nın güneyine gittikçe bu leziz içeceği bulmanın zorlaşması.

brezilya'da birçok yerden hindistan cevizi suyu almış ve denemiş biri olarak söyleyebilirim ki, kötü olanlarının tadı yoktur. güzel olanlarının ise hafif tatlı bir tadı vardır. tropik bir ülke dışında içtiğiniz şey hiçbir vitamin içermeyen paketlenmiş hindistan cevizi suyu ya da beklemekten tadı kaçmış şeyse, tadını kötü bulmanız normaldir.

paketlenmişini içmeniz sadece kendinizi kandırmaktır. zira o su, hindistan cevizinin içinden çıktı mı bütün vitamini kaçıyor. bu şekilde içmeniz gerekiyor. dikkat edilmesi gereken nokta, günde 1 taneyi geçmemeniz. bir adet hindistan cevizinin içinden 300 ml. civarında su çıkıyor ama bu bile anında tuvalete taşınmanıza yetiyor.

kabuğunun iç tarafını da yiyebilirsiniz, ama tatsız.

brezilya'da fiyatı türk parasıyla 2-4 lira arasında değişiyor. daha pahalıysa sizi düdüklüyorlar demektir.

öğrendiğime göre yakında bir türk firması bu mucizevi içeceği türkiye'ye getirecekmiş. heyecanla beklemedeyiz.
  • tropik bolgelerin vazgecilmez icecegi. tayland'da tanesi 2-3 lira civarindadir.
    hindistan cevizi/@leave