şükela:  tümü | bugün
  • böyle küçük küçük kurabiyeler. kolayla müthiş gider ve kurabiye canavarı olmayanları birer küçük canavara dönüştürürler.
  • hindistan'in bu cevizli kurabiyeleri meshurdur..
  • (bkz: koko)
  • hitit börekte bu süper kurabiyelerden bulunabilir.
  • çabalarsanız tanesi maximum 50 kaloricik olabilecek kurabiyelerdir.

2 adet yumurtanın beyazına, sadece bir yemek kaşığı şeker eklenir ve mikserle krem şanti kıvamına gelene kadar karıştırılır. içerisine isteğe göre (yaklaşık 150 gram makuldur) hindistan cevizi eklenir ve küçük küçük topcuklar yapıp tepsiye dizilir. 170 derecede 20-25 dakika bu hafif lezzete sahip olabilmeniz için yeterlidir.

"bir seferden bir şey olmaz." diyenler üzerine çikolata sos ilave edilip, daha da mutlu olabilirler. "ama ya olursa?" diyenlere de; danette bitter tavsiye edilir.

(bkz: sağlıklı bir yaşam için ne yiyeceğini şaşırmak)
  • bugün denedim ve çok güzel bir sonuç aldım,arkadaşlarımı çağırdığımda yapıp yaz üstü hepsine gizli gizli kalori aldıracağım.

malzemeler

250 gr(yani 1 paket) margarin
    4.5 su bardağından bir parmak az un
    1 paket hamur kabartma tozu
    2 yumurta
    3 çorba kaşığı yoğurt
    1.5 su bardağı toz şeker
    2 su bardağı hindistan cevizi

-öncelikle şekerim,margarini küçük bir tencere veya tavaya koyup erit,sonra da dinlenmeye bırak. şöyle 15-20 dakika dinlensin ılıklaşsın,acele edersen hamurun tutmaz baştan uyarayım
    -bir kapta un ve kabartma tozunu beraber ele,un karışımın da hazır olsun
    -sonra yoğurmak için geniş bir kap alıp 2 yumurta kır,üzerine 3 yemek kaşığı yoğurdunu ekle(süzme olsun gibi fantazilere girme kaskatı kesilir alimallah) ve erimiş margarini döküp elinle iyice karıştır. yumurtaların sarılarını patlat.
    -sonra un karışımını ilave edip iyice yoğur,elinden direkt düşüp kulak memesi kıvamını aldığı an hamur hazırdır.
    -ardından şeker ve hindistan cevizi ekleyip iyice hamurun bu ürünleri de yemesini sağla.(mesela hamuru hafif hafif böl arasına dipte kalan hindistan cevizi-toz şeker karışımını koyup,kapatıp yoğurabilirsin,çok zor bir işlem değil)
    -sonra fırını 180 dereceye getir,o bir kenarda ısınırken sen de fırın tepsisini yağla

şimdi ben iki şekil kurabiye yaptım bir tepsiye elimle ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp koparıp şekil vermeden koydum. dışı çok kıtır ve görünümü de acıbadem kurabiyesini anımsattı.

bir tepsiye de yuvarlayıp yuvarlayıp elimle bastırıp oval şekil verdim,onun da tadı aynı-hatta daha homojen-görünümü de sade oldu.

ben ikinci şekili beğendim,ama tabi sizin tercihiniz

180 derece ısıtılmış fırında üzerine hafif kızarana kadar pişirin(çok kısa sürede pişen bir kurabiye,dikkat edin katılaşmamasına) ve servise hazır...
  • fii tarihinde bir tl günü akabinde elden ele gezen, bana çocukluğumu hatırlatan başarılı bir örneğinin tarifi aşağıdadır.
    malzemeler;
    1 paket kesinlikle oda sıcaklığında (yoğurmayı çabuklaştıran ve kolaylaştıran baş etmen.) margarin (yanlışlık yok,bana gözlerini belertme!),
    1 paket kabartma tozu,
    asıl tarifte yok ama seviyorsanız ekleyebilirsiniz ben yaptım oldu 1 paket vanilya,
    1 su bardağından iki parmak eksik şeker gerisi hindistan cevizi rendesi ile tamamlanacak,
    2 yumurta birinin beyazını ayırınız lütfen ve aldığı kadar un.
    bütün malzemeler kurabiye kıvamına gelene dek yoğrulacak kaçış yok zevk almaya bakın,toparlanan hamurdan ceviz büyüklüğünde yuvarlayıp önce az evvel ayırdığımız yumurta akına ardından daha evvelden hazır ettiğimiz bir kase hindistan cevizi rendesine batırıp (bulamak değil bahsettiğim dikkat ediniz,sorumluluk kabul etmem,sadece üst kısımlar yumurta ve hindistan cevizine batırılacak!) fırın tepsisine dizebilirsiniz.180 derecede 25-30 dakika pişirmek yeterlidir ancak kontrollü olmak yararlıdır,kısaca üzeri ve altı kızarana kadar diyelim ,sonra da afiyetle yiyebilirsiniz ya da seyrine bakarsınız orasına karışmam,
    afiyet olsun!!
    edit;kurabiyeyi hnidistan cevizine batırırken azıcık kenarlara filan da bulaştırabilirsiniz tabii ,takke görünümünden bahsetmiyorum yani o kadar takılmayın diyeyim!
  • yumurta, hindistancevizi, şeker üçlüsü ile yapıldığında gayet lezzetli ve hafif olabilen kurabiyedir.

3 su bardağı hindistan cevizi rendesi
    3 yemek kaşığı şeker
    2 yumurta
    1 tatlı kaşığı vanilya ya da limon özütü *

yapılış; şeker ve yumurta iyice köpürene kadar mikserle çırpılır.
    ardından üç su bardağı hindistan cevizi ve özüt eklenip elle karıştırılır.
    tepsiye yağlı kağıt serilir, kaşıkla ortalama ceviz büyüklüğünde şekil verilir.
    son olarak 170 derece fırında 20 dakika pişirilir.
    tatsız gelirse alternatif olarak benmari'de eritilmiş çikolataya da batırılabilir.

not; normalde yumurta sarısı katılmıyor fakat besleyici olması açısından yumurta sarılarını kullanıyorum.