şükela:  tümü | bugün
 • mistik havası ve tarihi ile turistleri büyüleyen hindistan'ın diğer yüzüdür. pisliğin boyut atlamış halini linkden görebilirsiniz.

  ihtiyaç görmek için tuvalete gitmek herkes için olması gereken sıradan bir davranış ama dünyada 1,1 milyar civarında kişi büyük abdestini dışarı yapıyor. hindistan'da ise nüfusun yarısı! (nüfusun neredeyse tamamının cep telefonu var bu arada) 590 milyondan fazla kişi büyük tuvaletini açık alana yapıyor!

  milyonlarca hintli için bu günlük bir gelenek. umumi tuvaletlere erişimleri olsa bile dışarıyı tercih ediyorlar. ihtiyacını dışarıda gidermek özellikle çocuk sağlığı için ciddi bir sorun. dünyada her yıl yüzbinlerce çocuk insan dışkısıyla geçen hastalıklar nedeniyle ölüyor. durum o kadar kötü ki; ihtiyacını tuvalette giderenlere 1 rupi para ödülü verilmeye başlanmış. kişinin tuvalete yapılan ziyaretleri bir karta kaydediliyor ve ay sonunda gidip parasını alıyor.

  "çiş yapma hakkı" isimli kampanyanın mumbai lideri mümtaz shaikh'e kulak verelim;

  “kadınlar tuvalet yapmak için tren raylarına ya da tarlalara gidiyor. ancak bu güvenli değil çünkü bu kadınlar tecavüze uğruyor. kadınlar da erkekler gibi günde 12-14 saat dışarda çalışıyor. kadınlardan ücret talep edilmesi durumunu değiştirmek istiyoruz. isteklerimiz yerine gelmezse yetkililerin ofislerinin önünde toplu çiş yapma eylemi gerçekleştiriceğiz.” (tövbeler olsun)

  videodaki adam, sahilde mıçmanın daha hijyenik olduğunu, sahildeki suyun anında pisliği temizlediğini söylüyor. insanlar işe geç kalmamak için tuvalet yerine sahile geliyorlarmış. normal tuvalet sırasında uzun mıçma süreleri yüzünden kavga çıktığını, kendi yaşadıkları evlerin önüne mıçmaktan utanç duyduklarını söylüyor. (fakat biraz ileriye utanmadan sıçıyor eleman)

  görebildiginiz gibi şu anda 5 kişi sahilde mıçmakta. gün içerisinde yaklaşık 1200 kişi gece gündüz farketmeksizin sabah 04:00'den başlayıp diğer gece 03:00'e kadar 7/24 devam etmekteler. mıçmaya gelen insanlar sadece burada yaşayanlar değil. yakın mahalle sakinleri de geliyor. bakın bu mıçtıkları temiz hali. (yeter dayanamıcam)
 • (bkz: cacapulco)
 • -şurdaki ufak
  -burdaki taze
  yorumlarıyla neşelendirmiş bir abinin oynadığı video.
 • eserleriyle gurur duysunlar diye, kumlarının tüm muhteviyatıyla birlikte kamyonlara doldurulup, buckingham sarayının bahçesine boşaltılması gereken plaj.

  ayrıca bu ülke kurulduğunda kıyaslamalar, batılı medeniyetlerin gösterdiği gelişmelerle yapılırdı. şükretmek için hindistanda plaja sıçanlarla değil.
 • ne yani, iki baldırı çıplak hintli plaja sıçtı diye şimdi bizim burjuva hatunlar seansı bilmem kaç yüz dolarlık budizm, yoga kursuna gitmekten vazmı geçsinler?

  çakraları açılmasın mı?

  nirvana'ya ulaşamasınlar mı?

  eskisi gibi dedikoduya, sikindirik televizyon dizilerine, anti depresanlara, psikologlara mı dönsünler?

  sakallı yoga hocası yağız, siyah streçli pilates uzmanı lara ekmeğinden mi olsun?

  manipura
  ajna
  yok dostummm oummmm
  999 euro'ya gubar hocanız eşliğinde hindistan turu,
  kast sistemi, bas parayı, gubar hoca'nın yanına at hasırı bağdaş kur otur.
  oummm babanın amına koyum oummmm
 • ulan bu aralarda ekşi sözlük teselli timi iş başında herhalde. gün geçmesin ki 'yok japonya aslında şöyle', 'hindistan da böyle işte bok dolu sokaklar' tarzı entariler döşenmesin buralara.
 • videoda kadınlar tuvaleti erkeklerinkine oranla çok daha temiz (tuvalet taşının beyaz olduğu görülüyor en azından). sebebi ise her tuvaletin kilitli olması ve bu kilitlerin tuvalet başına 8-10 kişiye dağıtılması. başında da bir tane bekçi var. bence çözüm işe yaramış.

  tuvalet gerçekten çok ciddi bir sorun. sadece hindistan gibi (özellikle videodaki gibi) çok fakir bölgelerde değil; everest gibi maliyetli, dolayısıyla gelir seviyesi yüksek kişilerin gittiği yerlerde de sorun olabiliyor.

  kim dediyse doğru demiş. (bkz: nerede çokluk orada bokluk)

  edit: @bilgehankalkan'a teşekkürler. sayı 80-90 kişiymiş, yine de çok daha temiz.
 • hindistan gezi planlarını süresiz rafa kaldıran plaj.
hesabın var mı? giriş yap