şükela:  tümü | bugün
  • hindistan'da başbakan narendra modi ve partisi bjp'yi iktidara taşıyan hinduizm inancına yaslayan ve islam karşıtlığının da önemli bir yer tuttuğu sağ ideoloji. bu konuda dr. ananya vajpeyi'nin verdiği bir mülakat için; https://www.youtube.com/watch?v=myegz84zjqk
  • milliyetçilik değildir. hinduizm bir ırk değildir çünkü. oradaki müslümanlar da hintlidir ayrıca.

    ayrıca hindistan'da müslümanlar solcu mu ya ahfkwkf.

    edit: %14.9 'u müslüman olan bir ülkede yaşıyorsun. hindu nüfusu %80 civarı. ya sev ya terket.
  • türkiye'deki aşırı uç milliyetçilerin, yunanistan'daki altın şafak zihniyetinin, lübnan'da iç savaş döneminde etkili olan falanjistlerin hintli versiyonların olan ve son zamanlarda hindistan'da tehlikeli boyutlara ulaşan milliyetçilik. lübnan iç savaş döneminde radikal milliyetçi zihniyetten çok çekti. türkiye yıllardır bu zihniyetten çekiyor; radikal türk milliyetçiliği yetmedi şimdi bir de sonradan ortaya çıkan radikal kürt milliyetçiliğinden de yıllardır çekiyor. yunanistan'da da bir ara altın şafak rezaleti patlamıştı; sol görüşlü bir rap şarkıcısının altın şafak sempatizanı bir faşist tarafından öldürülmesinin ardından bu partinin genel başkanı tutuklandı.
    hindistan; ileride yunanistan gibi sağduyulu olmazsa lübnan'ın 1975-1990 yılları arasında yaşadığını yaşayabilir. sonuçta hindistan kozmopolit bir ülke.