şükela:  tümü | bugün
  • ici bos olarak yapilan bir cesidi de vardir, hatta buna "zirthinkal" denir
  • sunumunda yoğurt yerine, sarımsaklı sirkeli sos kullanılır. makbulu hinkalı bu sosa batırıp elle yemektir.*
  • zehirli olabilir.

(bkz: hınkal uluç)
  • dagistan ve yoresinin yerel yemeklerinden biridir . ozel yogrulmus hamur icine , kıyma et ozel sekilde terbiye edilerek konulur ve hamur ilginc bir sekilde kapatilir . uzerine yogurt ve sos konulup yenilecegi gibi sade de yenilebilir . tadi hafif eksi olursa mukemmel olur , tadindan yenmez .
  • artvin yöresinde ve babannemin evinde kavurmayla yapılan dünyanın en süper yemeklerinden biri..
  • posoflular iyi bilir bu yemeği
  • gürcistan taraflarında yapılanın çok lezzetli olduğunu söylemiştim. ama çok da ağır olduğunu belirtmek isterim. 2 gün peş peşe bira eşliğinde 20 tane yeyince mideyi sikip atıyor. daha da yemem. adını duymak bile bir hafta midemi bulandırdı.
  • dağıstan kökenli anneannem tarafından yapılmış ve ögretilmiş, ailemizin en çok sevilen yiyeceğidir kendisi. bildik bir lezzet değildir. içindeki kıyma , bol tereyağı ile kavrulmuş soğan, kıyma ve sirke, tuz ile hazırlanır. hamuruna verilen şekli öğrenebilmek için çok uğraştım. hala da büyüklerim gibi yapmayı başaramıyorum. baka baka öğrenilse kediler kasap olur derler. oluyor biraz işte. kafkasya da at eti ile yapıldığı da söylenir. at eti biraz ekşi olurmuş, sirkenin görevi o ekşiliği vermekmiş. muhteşem bir lezzettir. annem hazırlayıp deepfreezde dondurup verir. hınkal yapılırken evde kimsenin su içmesine izin verilmez. bu dağıstanlılar tarafından bilinen bir adet midir bilmiyorum ama, su içilirse hınkallar tencerede patlar ve içinde hapsedilmiş tereyağı ve kıymadan oluşan sıvı boşalır. o zaman da çok lezzetsiz olur, kimse yüzüne bakmaz. pişene kadar su içmeyiniz, içirtmeyinizzz. böylelikle bir hurafeyi daha (valla patlıyor) zihinlerinize ekmiş olduk.
  • batum da yemeye doyamadığım yöresel lezzet. görüntüsü şöyledir https://www.google.com.tr/…5h#imgrc=ixioyxa_6qf0bm: mantarlı ve etli olanı yemenizi tavsiye ederim
  • sadece artvin değil ardahan'da da herkesin bildiği, sık sık yapılıp yenilen yemek. ortadaki tepsiden yenir, yanına sarımsaklı ayran (kasede), hinkalı ayrana bana bana yersin.