şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kucucuk, minicik, toprak renkli ve kirmizi gagali ku$lardir.
  sesleri hic de bulbul gibi degildir, roadrunner gibi ses cikartirlar.
 • dişi olanları belli dönemlerde yumurtlayan* ve yumurtladıktan birkaç gün sonra içinde bir şey olmadığını farkettiği yumurtasını kırıp kabuklarını yiyen, akabinde yine yumurtlayan, ve sahibini çaresizlik, şaşkınlık, panik ve ne yapacağını bilemezlik içerisinde bırakan, küçük, kesi miyavlaması sesli, şirin kuş..
 • ses çıkartması için kafesine hırt yapılması gereken minik kuşlardır. hatta evde sıkılmış olan abi kardeş ikilisinin "hadi bi pet shop a gidip hint bülbüllerine hırt yapalım" diye kendilerine eğlence çıkardıkları tecrübe edilmiştir.
 • sabahtan aksama kadar bip bip otup kafa ziten,erkeginin gri disisinin beyaz oldugu,turuncu gagali,kucuk ve sacma sapan kus turu.cabuk urerler.aldiginiz bir cift bir sene sonra evinizi hint bulbulu ciftligine cevirebilir.degisik kisiler tarafindan mandarin veyahut nil bulbulu olarak da adlandirildigi duyulmustur.
 • tum dunyada zebra finch olarak bilenen ve encok beslenen kafes kusu turudur. kolaylikla farkediledilebilen ve
  - aha bu bi hint bulbulu
  dedirten sese sahiptirler. genellikle, renklerine, seslerine ve kaynaklarina gore ayrilirlar. her ne kadar otusleri kapi gicirtisini, kedi viyaklamasini vs. buna benzer ic giciklayici sesleri andirsa da herbirinin otusu farklidir. beyaz, gumus, penguen, florida fancy gibi 15-20 farkli renk grubundan birinde olabilirler. avustralya, afrika ve asya kaynakli olabilirler. erkekleri, yanaklarindaki kirmizi tuyler yuzunden kolaylikla ayirt edilirler. 3-5 sene yasarlar ve bu sure icerisinde surekli yumurtlarlar. yavrulari cok sirin olmakla birlikte gercekten sinir bozucu bir ses tonuna sahiptirler. bu ses dayanabilen herkes iki sene icerisinde oturma odalarini bu kuslara tahsis etmek zorunda kalabilirler. daha fazla bilgi icin efinch com ve zebrafinch info adreslerine basvurabilir, seslerini indirip dinleyebilir, derneklere uye olabilirsiniz.
 • narin, işveli, cilveli bir kuş türüdür hint bülbülü. gözünüz gibi bakarsınız büyüsün diye; haftalar ayları kovalar. ama muhabbet kuşunun iriliğine alışmış gözler bir türlü alışamaz böylesi küçük, çıtı pıtı bir varlığa. avcunuzda kaybolur, anlık endişelere kapılırsınız. aradan zaman geçer, durmadan yemleri yutmaktadır ama boyutta herhangi bir değişim gözlemlenemez.. sonra yalnız olduğunu farkeder, yanına "er" kişiyi de konduruverirsiniz. başlangıçta yadırgar. tahtadan cennetine ortak olan bu çapkın beyefendiyi kıskanır; yanına bile yaklaştırmaz.

  beyefendi biraz daha yapılıdır. sırma gibi tüylerini hindi misali kabartarak hava atmaktadır dişisine. dişi pek sallamaz bu durumu. nazlanır durur. haftalar geçer.. salondan gelen tuhaf sese kulak kabartırsınız bir gün. koşarsınız koridoru ışık hızıyla geçebilmek için. tahtadan cennette bir telaş vardır; doğum telaşı!! nazlı kız o küçücük cüsseden kocaman bir yumurta bırakır tüm gece boyunca çektiği kıvranmalardan sonra. yumurta, serçe parmağın tırnağı kadar anca vardır.` :swh` bir panikle, ertesi gün ne yapılacağını düşünürken, nazlı kızın tir tir titremekte olduğu çarpar göze. dünyaya getirdiği ufaklığın varlığından bihaber, canıyla uğraşmaktadır...

  sabaha, minik yumurtanın yanında kıpırdamadan yatan minik bir "anne" olduğunu farkedersiniz. kaskatı.. içiniz gider; tutamaz kendinizi, ağlarsınız o avcunuz büyüklüğündeki kayıp giden can'a. izmir'in kuru ayazında dışarı çıkar, küçük bir toprak boşluğuna bırakırsınız nazlı kızı ve doğmamış bebeğini...

  birkaç haftaya kalmaz, erkek bülbül de onların arkalarından gider.. üç kişilik minik bir bülbül ailesi... bahçede yatıyor şu an. uçamasalar da, beraberler koyun koyuna...
 • (bkz: hint horozu)
 • yeryüzündeki en gerizekalı ku$ türü. cinsi.
 • asıl adı zebra finch yada türkçesiyle zebra ispinozu olan bu hayvan en küçük ispinoz türüdür.
  diğerleri için :
  (bkz: kanarya)
  (bkz: iskete)
  (bkz: florya)
  (bkz: serçe)
  (bkz: java ispinozu)
  (bkz: keten kuşu)
  (bkz: saka)
  (bkz: şakrak kuşu)
  (bkz: ispinoz)
  boyutlarına rağmen çok kavgacı kuşlardır. oluşturduğum küçük kolonide dayak nedeniyle ölen kuşlar olmuştur.sanılanın aksine kolay üremezler çünkü yumurta yeme eğilimlidirler hatta çoğu dişi kuş yumurtaların üstüne yatmaz.erkek olan ile dişi arasında renk farkı olmayabilir yani bembeyaz erkek de bulunabilir dişi de.erkekler biraz daha iricedir, dişilere göre daha uzun soluklu öterler ve en kolay ayırt edici yöntem olarak erkeklerin gagası koyu kırmızı iken dişi olanın daha açık ve turuncuya daha yakındır.keçeden veya sarma sepet şeklinde oluşturulmuş yuvalarda 2-4 arası kuş aynı anda uyuyabilir.kafeslerinde kesinlikle uyuyacakları tabanı yumuşak yuva bulundurulmaları gerekir.çok haraketli kuşlar oldukları için oluşturacağınız küçük bir salma size keyifli saatler yaşatabilir.evde beslediğim 17 kuşu salıp parktaki serçeler gibi izlemek bana çok keyif vermiştir.evinize istemediğiniz bir misafir geldiği durumda sabah yattıkları odanın yakınına 2 tane hint bülbülü koymanız misafirleri hızlıca mekandan uzaklaştıracaktır.
 • görünüm olarak en güzel, en zarif; ses olarak en kötü, en sinir bozucu kuş.