şükela:  tümü | bugün
 • zaping sırasında flash tv de rastlanan versiyonları mevcuttur
 • hint filmlerine karşi oluşmuş nefret sebebidir. nokta.
 • sizene arkadaşım? bu sahneleri görmek istemeyenler hint filmi izlemeyebilir mesela? her sinema kültürünü besleyen ayrı ögeler var.
  kimse türk filmlerindeki bayık bakışma sahnelerini, ensest ilişkileri, iki dudak bir araya gelecek diye aksiyon yaratan aptal yönetmenleri, yarı çıplak kızlar ve kirli sakal jönler üzerine kurulmuş bomboş senaryolu filmleri konuşmuyor ama? sen ne yaptın diye sormazlar mı adama.

  hint filmlerinin tümüne bayılmıyorum evet ama o dans sahneleri olmasaydı bollywood biraz eksik kalırdı diye düşünüyorum. bollywood denince aklımıza gelen ilk şey=dans sahneleri. ha biraz değişmeli mi? evet, bence günden güne de geliştiriyorlar kendilerini bu konuda. dans kısımlarını daha profesyonelleştiriyorlar ya da klip şeklinde yapıyorlar. dans sahnelerinin sayılarını falan azaltıyorlar ne bileyim.

  dans sahneleri bollywood sinemasını besleyen temel ögelerden biridir, renklidir hoştur güzeldir.
 • inanılmaz sıkıcı
 • hint filimlerinin alamet-i farikası.
 • dans yoluyla izleyiciye bir şeyler anlatan kültürel bir olgunun işaretleri olan dans sahneleri. ki ne anlama geldiğini bilmeyenler için, bütün olup bitenler kimi zaman çok tatlı ve de komik, neşeli hareketler dizisi olarak da algılanabilmekte. mistik.

  ''hint dansının en önemli simgesi şüphesiz ki dans eden tanrı shiva (bkz: nataraja) ‘dır.

  shiva'dan biraz bahsetmek gerekirse, hinduizmin üç büyük tanrısından biridir. ‘’yok edici’’ olarak anılır. inanışa göre shiva dans etmektedir ve iki ayağı birden yere bastığında evren yok olacaktır. bu nedenle tasvirlerinde genelde tek ayağı havadadır.

  tanrı shiva’nın tasvirlerinde, başının üstünde duran ay duyguların kontrolünün simgesidir. boynu etrafında sarılı yılan shiva’nın yaşamın hayat veren güçleri üzerindeki kontrolünün ispatıdır. şeytan üzerinde kalmış ayağı ise egoyu alt etmeyi sembolize etmektedir.

  geleneksel hint dansının figürleri shiva’nın dansından gelir. temel olarak dokuz ''rasa''ya yani ''duygu''ya dayanır:

  1. hasya (mutluluk)
  2. krodha (öfke)
  3. bhibasta (nefret)
  4. bhaya (korku)
  5. shoka (acı)
  6. viram (cesaret)
  7. karuna (merhamet)
  8. adbhuta (merak)
  9. shanta (huzur).

  her rasanın kendine ait mudraları yani ''el figürleri'' vardır. en ünlü figürlerden biri partnere dakikada 300 defa göz kırpma figürüdür. bu konuda dikkat çekici bir mesele de bu hareket uzman gözetiminde çalışılmazsa görme bozukluğuna yol açabilirmiş!

  hint dansları minimum 1500 kişilik gruplar halinde yapılır. danslar, bharatanatyam'ı oluşturan natyakriyanın üç farklı türünde uygulanır:

  1. nritta: beden, kol ve bacakların hareketlerine dayanan sade ve basit dans.
  2. nritya: sembolik vücut duruşları ve el hareketlerinin yüz anlatımıyla desteklenmesiyle yapılan dans.
  3.natya: tiyatral öğelere sahip, kelime kullanımını da içeren dans.

  işte güzel bir performans

  kaynak

  hindistan'da klasik dansın merkezi tapınaklar olmuştur. danslar devadasisadı verilen kadın dansçılar tarafından tapınaklarda yapılır. ‘’devadasi’’ kelime anlamı olarak tanrının kadın hizmetkarı anlamına gelir. bu kadınların görevi tanrıları, özellikle dans tanrısı shiva’yı eğlendirmek için dans etmek, şarkı söylemek ve çalgı çalmaktır. bu gelenek hala hindistan’ın belli bölgelerinde devam etmektedir.

  hindistan’da en sık rastlanan klasik dans stilleri ise:

  bharatanatyam
  kathakali mohiniyattom
  kathak kuchipudi'dir.

  klasik danslar dışında halk dansları da vardır. bu danslar yeni bir mevsimin gelmesi, düğünler, festivaller, doğumlar gibi halk için önemli sayılan günlerde yapılır ve klasik danslara göre daha basit ve neşeli danslardır. bunların yanında her kabileye ait ayrı danslar da vardır.

  aslında hint danslarında yapılan her hareketin içten içe duygularla örülü özel bir anlamı vardır ve tapınma, coşku, sevinç, üzüntü, mutluluk, kızgınlık gibi duyguların dışa vurumu işlevini üstlenir bu danslar. tüm bu bilgilerin ışığında hint filmlerinde insanların bizde bıraktığı izlenimin aksine filmi bir kenara bırakıp umarsızca dans etmeye başlamadığını, dans ederken de bize bir şeyler anlatmaya devam ettiğini söyleyebiliriz. yani bir anlamda 15’i resmi olmak üzere 650 dili ve 1600 lehçeyi bünyesinde barındıran hint kültürünün 900 milyonluk nüfusunun ortak dili dansları olmuştur da denilebilir.

  kısaca özetlemek gerekirse '' biz olayı biraz yanlış anlamışız...'':)

  kaynak: http://burasiheryer.blogspot.com.tr/…t-danslar.html

  iki yıl sonra gelen edit: fotoğraflar eklendi ancak kaynak olarak faydalandığım link kaldırılmış. maalesef.
 • hint filmi izleyip bir de bu filmlerin temel özelliklerini eleştiren insanlar var lan şaka gibi.

  mal mısınız amk? ben hint filmine denk bile gelmiyorum, siz izleyip bir de bok atıyorsunuz.
 • three idiots gibi bir filmde bile olan ve sanırım hint filmlerinde olmazsa olmaz birşeydir. dabi dubi dabi dubi dabi dubi durru bappaaaa.
 • beni çok eğlendiren sahnelerdir.

  ilk zamanlar hint filmlerinin yabancısı olana saçma gelebilir.hatta ben o dans sahneleri cıktıkca kendimden utandığımı bilirim.

  şimdilerde ise müziğin sesini açıp tebessümle izlerim bazen taklit etmeye çalışırım

  böylede eğlenmeye aç bir insanım işte
 • sürekli eleştirilmesine bir türlü anlam veremediğim sahneler.

  ekstrem durumlar haricinde her hint filminde ortalama 4-5 klibin bulunduğunu bilmeyen yoktur. bunun bilincinde olarak karşısına oturulan bir filmde dans edilmeye başlandığında bir insan neden bok atma ihtiyacı duyar hiçbir zaman anlamayacağım sanırım. kardeşim sen zaten bunu bilerek oturuyorsun o filmin başına. hoşuna gitmiyorsa ileri sar, görme duyma. sanki zorla oturtmuşlar, bir anını bile kaçırmayasın diye göz kapaklarını kaşlarına kadar bantlamışlar gibi davranıp 'hint filmi' lafının geçtiği her yerde bunun hıncını çıkarmaya çalışma.
  müziklerin, dansların bu sinemada ne kadar hayati bir yer tuttuğu hakkında zerre kadar fikrin olmadığı gibi bir de bu filmlerin özünü aşağılıyorsun. "yeaa bu hint filmlerinde de ne boktan, durduk yere dans etmeye başlıyorlar hıahaıa" kafasından azıcık sıyrılıp adamlar napmış diye takip etsen belki zevk alacaksın. belki duyduğun müzik hoşuna gidecek, belki kenara koyup dinlemek isteyeceksin. gerçekten tadına varmaya başladığınızda o müzikler/klipler bir filmi izleme nedeniniz olabiliyor. neleri kaçırdığının farkında olmadan pişkin pişkin zevkimi aşağılayan, baltalayan bu önyargılı kafayı çözemedim gitti.

  bir kere daha anlamayanlar için tane tane anlatıyorum... izlediğiniz şey bir hint filmi. siz isteseniz de istemeseniz de onlar dans edip şarkı söyleyecek. yani annesine şikayet eden çocuk mızmızlığıyla "bugün bir hint filmi izledim ve gözlerimin önünde dans ettiler" diye sızlanmanın alemi yok. teknoloji çok gelişti dostlar, parmağınızın tek bir dokunuşuyla filmler ileri falan sarılabiliyor. izlediği şeyin bir bollywood filmi olduğunu ayırt edemeyenler için söylüyorum, birisi bir filmde çıkıp dans etmek ve şarkı söylemek gibi çılgınlıklar yaparsa hemen yeşillendirin, anında yetişip anlatayım teknolojinin nimetlerini.
  kanın gövdeyi götürdüğü, onun bunun birbirini deştiği şiddet kokan işleri baştacı edersiniz ama iki insanın çıkıp dans etmesine 5 dakika 'katlanmak' zor gelir. hayatınızdan 10 sene çalınmış gibi hissedersiniz. neyse..